EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
PLMC viesos Sapieša darbnīcā
132115

   17.05.2024

 

 

26. aprīlī Pasaules Latviešu mākslas centra (PLMC) direktors Kārlis Kanderovskis devās uz Edinburgu, lai paviesotos Zigfrīda Sapieša darbnīcā kopā ar PLMC brīvprātīgo palīdzi Ingu Biti. Par šo ceļojumu PLMV mājas lapā vēsta viņa ieraksts: „Šodien lidoju no Rīgas uz Edinburgu, ar pārsēšanos Kopenhāgenā. Zigfrīds Sapietis šo pašu ceļu veica pirms 80 gadiem. Viņš palika Kopenhāgenā pietiekami ilgi, lai iegūtu formālu keramikas izglītību Karaliskajā mākslas akadēmijā. Vēlāk celoja uz Edinburgu, kur es pavadīju vairākas stundas, pētot šīs "Ziemeļu Atēnu" līkumotās bruģakmens ielas. Te skotu apgaismības filosofi, piemēram, Smits un Hjūms, domāja, kā pilnveidot kapitālismu un izprast cilvēku iracionālo dabu, lai uzlabotu cilvēces stāvokli. Sapietis lielāko daļu savas dzīves pavadīja trimdā, jo režīms, kas solīja pilnveidot pasauli caur komunismu, bija okupējis viņa dzimteni.

 

Viesošanās Zigfrīda Sapieša mājās un darbnīcā "Rīga Cottage Studios" netālu no Edinburgas bija patiesi maģiska pieredze.

 

Pētīt mākslinieka daiļradi caur dokumentiem un biogrāfijām ir viena lieta, bet redzēt viņa māju un dārzu dzīvē ir pavisam kas cits. Tas pacēla mūsu izpratni par šo apbrīnojamo cilvēku pavisam jaunā līmenī.

 

Te uz katra soļa var just Zigfrīda pieskārienu, viņa atstātās pēdas un sajūtas. Sapieša atraitne Paula ir saglabājusi mākslinieka darba galdu tieši tādu, kāds tas bija viņa nāves dienā. Mēs pat redzējām gultu, kuru viņš pats ir būvējis un kurā arī pameta šo pasauli.

 

Paies laiks, līdz spēsim šo pieredzi pārstrādāt un reflektēt par to, bet viss, ko varam darīt šobrīd, ir pateikties Sapieša ģimenei par mākslinieka mantojuma saglabāšanu un ļaušanu mums ieskatīties pasaulē, ko Zigfrīds pats ir burtiski izgrebis, kā savus mākslas darbus kokā.

 

Īpašs paldies Paulas meitai Melai par mūsu komandas aizvešanu no Edinburgas uz Sapieša mājām. Mēs jūtamies ļoti iedvesmoti”. 

Atpakaļ