
.jpg)
MÂRA LIBEKA 07.11.2023
Jakovs Lufts ir bijuðais tukumnieks, kurð jau 34 gadus dzîvo Izraçlâ, netâlu no Jeru-zalemes. Turp viòð kopâ ar ìimeni pârcçlâs pçc Latvijâ nodzîvotajiem 17 gadiem. Jakovs Lufts ir arî viens no “Latvijas kultûras biedrîbas Izraçlâ” dibinâtâjiem. Studçjis vçsturi Jeruzalemes universitâtç un Humboltu universitâtç Vâcijâ. Pirms Izraçlas un Palestînas kara cîtîgi nodarbojies ar vçsturisko tûrismu, bûdams gids - vedis tûristu grupas uz daþâdâm valstîm, lielâkoties gan Eiropâ, lai izzinâtu tur dzîvojoðo tautu vçsturi un tradîcijas.
Vai tagad, pçc piedzîvotajiem traìiskajiem notikumiem Izraçlâ, nav vçlçðanâs atgriezties Latvijâ?
Man ir plâns atbraukt uz Rîgu decembrî, jo kopâ ar savu draugu, Rîga dzimuðo Izraçlas vçsturnieku, jau iepriekð bijâm plânojuði atvest tûristus, lai nedç-ïu viòiem rîkotu izglîtojoðas ekskursijas pa vietâm, kas saistîtas ar Latvijas ebreju vçsturi.
Astotajâ oktobrî, dienu pçc “Hamâs” teroristu iebrukuma Izraçlâ, biju paredzçjis do-ties uz Çìipti un pçc tam - uz Maroku. Biïetes jau bija kabatâ. Tur man vajadzçja sagaidît tûristu grupu no Amerikas, lai nodroðinâtu deviòu dienu ekskursiju Marokâ. No turienes biju plânojis lidot uz Franciju, kur grasîjos piedalîties seminârâ par vçstures jautâjumiem. Tie, kas bija pieteikuðies, atteicâs no ðî brauciena - cilvçkiem nav vçlçðanâs ðobrîd kaut kur lidot, jo ðis ir galîgi nepiemçrots laiks izklaidçm.
Mçs redzam, ka Krievijai ir liela interese aktivizçt karu Tuvajos Austrumos, lai mazinâtu uzmanîbu karam Ukrainâ. Mçs dzirdam par Amerikas kara bâzçm Irâkâ un citâs valstîs, kurâm teroristu organizâcijas uzbruka ar raíetçm.
Uz Latviju braukðu pçc kara. Patlaban ir tâda sajûta, ka ir jânogaida.
Kâpçc gandrîz visur pasaulç pieaug “Hamâs”simpatizçjoðo aktîvistu skaits, kas nâk ielâs ar skaïiem sveicieniem dþihâdam un protestiem pret Izraçlu? Viòiem ne-trûkst atbalstîtâju jaunieðu vidû, pat Latvijâ.
Francijâ, piemçram, dzîvo jau seði miljoni musulmaòu. Zviedrijâ, Malmç un Gçteborgâ un ðo pilsçtu apkârtnç, gandrîz nav nevienas dienas, kad musulmaòu bandu savstarpçjos grautiòos nenogalina kâdu cilvçku. Dânijâ, Vâcijâ, arî Beïìijâ ir daudz musulmaòu, tâpçc droðîbas problçmas nebûs tikai Izraçlas pilsoòiem, kuri dzîvo ðajâs valstîs, bet visai Rietumu civi-lizâcijai. Tas ir redzams, ka lielâkâ problçma ir dþihâda kustîba, kas Eiropâ ïoti aktivizç-jas, un 99% teroru aktu, kas tur notiek, ir ar to saistîti. Viòiem ir vienalga, vai nogalinât izraçlieðus, francûþus, dâòus vai latvieðus.
Pastâv jau arî tâds viedoklis, ka “Hamâs” karojot par palestînieðu neatkarîbu. Ja vi-òiem doto neatkarîbu, tad gan viss bûtu kârtîbâ. Bet tiek aizmirsts, ka Izraçla no Gazas joslas izgâja 2005. gadâ, un no tâ laika lîdz ðim brîdim palestînieðiem bija pilnîga neatka-rîba, bet ko viòi ar to darîja? Viòi saòçma miljardus no Eiropas, Amerikas un Izraçlas un Gazas joslâ varçja sasniegt tâdu paðu attîstîbas lîmeni kâ Singapûrâ. Diemþçl visa nauda tika novirzîta terorisma veicinâðanai, ieroèu iegâdei.
Musulmaòu demonstrâcijas demokrâtiskajâ Rietumu pasaulç kïûst arvien pla-ðâkas. Vai tâs ir Eiropas migrâcijas politikas radîtâs sekas?
Tâ pirms kâda laika bija ïoti populâra ideja, ka ðie cilvçki, ieraduðies Eiropâ, ieraudzîðot citu dzîvi, mâcîðoties universitâtçs, iegûðot labu izglîtîbu un viòiem, dzîvo-jot demokrâtiskâ vidç, mainîðoties dzîves uztvere. Mçs taèu labi zinâm, ka 2001. gada 11. septembrî ASV gandrîz visi teroristi, kas sagrâva Dvîòu toròus Òujorkâ un ietrieca lidmaðînu Pentagona çkâ Vaðingtonâ, studçja Eiropas universitâtçs Hamburgâ, Berlînç, Francijâ... Bet tas neizmainîja viòu ideoloìiju.
Pirms daþiem gadiem Zviedrijâ, skolâ, kuru bija finansçjusi ðîs valsts Izglîtîbas minis-trija, visi skolotâji un direktors bija saistîti ar teroristu organizâciju “ISIS”. Viòi brauca uz Afganistânu, Irâku un Sîriju un atgriezâs, lai strâdâtu par skolotâjiem Eiropâ.
Es vairâk interesçjos par Skandinâviju, jo man ir diezgan daudz projektu Norvçìijâ un Zviedrijâ. Runa vairs nav par pirmo mig-rantu paaudzi, bet gan otro paaudzi, kas ir piedzimusi Zviedrijâ, Norvçìijâ un citur Eiro-pâ. Tie ir cilvçki, kas izglîtojuðies ðajâs valstîs, dzîvo demokrâtiskâ sabiedrîbâ, bet viòu fanâtiskâ ideoloìija nav mainîjusies.
Atceros Vâcijâ, Minhenç, tiesnesi, kurð iztiesâja vienu interesantu lietu, proti, kâds musulmanis regulâri sita savu sievu un viòa meklçja palîdzîbu policijâ. Pçc tam bija tiesas process, un tiesnesis atzina, ka musulmaòiem ir cita kultûra un sievas siðana ir viòu kultûras sastâvdaïa. Viòa ieskatâ tur neko nevarot mainît. Kâ tiesnesis Eiropas centrâ varçja kaut ko tâdu pateikt? Tomçr Bavârijas tiesa to nepieòçma kâ normu, un ðis musulmanis saòçma sodu.
Reliìija ir daudz stiprâka nekâ sekulârâ ideoloìiju un demokrâtiju un tagad mçs to spilgti redzam Eiropâ.
Baltijas valstis ïoti labi saprot, kas notiek tad, ja valsti pârvalda demokrâtijas ienaid-nieki. Ar to ir saistîta ðo valstu migrâcijas politika. Savukârt Francijâ, Beïìijâ un citâs Ei-ropas valstîs joprojâm valda sajûta, ka, lûk, mçs viòus Tuvajos Austrumos okupçjâm un kolonizçjâm un, pats par sevi saprotams, ka mums tagad viòi ir jâlaiþ iekðâ. Visticamâk, ðî domâðana mainîsies. Eiropas valstîs pie varas nâk partijas, kas arvien skaïâk runâ par Eiropas demokrâtiskajâm vçrtîbâm, kuras bûs jâpieòem tiem, kuri ðeit ir ieraduðies un ku-ras ir svarîgas eiropieðiem.
Arî Izraçlas valdîba visus ðos astoòpadsmit gadus, kad tâ izgâja no Gazas, nav sapra-tusi tur valdoðo noskaòu. Tâ filozofija bija tâda, ka mçs, lûk, viòiem visu atstâjam un do-dam iespçju uzcelt savu neatkarîgu valsti. Arî patlaban Izraçlas sabiedrîbâ, tostarp arî kreisi noskaòotajâ pusç, arvien vairâk saprot, ka jâstiprina robeþa, armija. Vairs nav ie-spçjams runât par mieru.
Izraçlas robeþa ar Gazu bija kâ mûris, aprîkota ar augstas klases tehnoloìijâm, un tik un tâ tas 7. oktobrî tika pârvarçts.
Izraçlas robeþas speciâlisti masu informâcijas lîdzekïos stâstîja, ka neesot tâdu robeþu, kuras nevar pârvarçt. Starp Ziemeïkoreju un Dienvidkoreju ir uzbûvçts ïoti pamatîgs robeþas nocietinâjums, bet tik un tâ ir cilvçki no Ziemeïkorejas, kuriem izdodas tikt tai pâri un aizbçgt uz Dienvidkoreju. Mçs taèu zinâm, ka desmitiem cilvçku no Austrumvâcijas izdevâs pârvarçt sienu, kas ðíîra no Rietumvâcijas.
Izraçlas gadîjumâ teroristi daþâs vietâs uzspridzinâja robeþu un ar deltaplânu palîdzîbu lidoja pâri sienai un tad uzbruka starptautiskâ elektroniskâs mûzikas festivâla dalîbniekiem – ap trim tûkstoðiem jaunieðu no visas pasaules. Mans astoòpadsmitgadîgais dçls pçc tam man stâstîja, ka viòð arî bija plânojis tur piedalîties, bet tas bijis par dârgu un tâpçc viòð atteicies no ðî nodoma. Lielâkâ daïa jaunieðu, kas tika nogalinâti, bija tie, kas seðos no rîta dejoja. Video redzams, ka viòi, ieraugot lidojam ðo dronam lîdzîgo veidojumu, sâkumâ vispâr nereaìçja, jo neiedomâjâs, ka tas varçtu bût kaut kas bîstams.
Zinâms, ka Izraçlas izlûkdienests tomçr saòçma informâciju par iespçjamu iebrukumu daþas dienas pirms tas notika. Sestâ oktobra vakarâ Telavivâ tikâs Izraçlas izlûkdienesta direktors ar armijas pârstâvjiem, jo bija saòemta informâcija, ka “Hamâs”, iespçjams, kaut ko gatavo. Viòi nolçma, ka nâkamajâ dienâ, 7.oktobrî, vçlreiz sazinâðoties un apspriedîðot tâlâk, ko darît. Viòi bija pârliecinâti, ka “Hamâs” nav gatavs tik lielai operâcijai. Kâpçc tas notika un kâ tas vispâr varçja notikt? Tas tiks izmeklçts. Armijas ìenerâïiem ka arî politiíiem bûs jâsniedz atbildes, un ïoti jâðaubâs, vai viòi varçs palikt savâ amatâ. To mçs uzzinâsim pçc kara.
Vai Izraçlas iedzîvotâju mâjâs ir patversmes?
Izraçlas bûvniecîbas standarts noteic, ka ikvienâ dzîvoklî vai privâtmâjâ obligâti ir jâbût betona istabai jeb patversmei, kura no ârpuses izskatâs, kâ normâla istaba, bet kura ir izbûvçta no betona. Arî durvis ir no ïoti stipra materiâla. Arî manâ mâjâ ir ðâda istaba. Pateicoties ðâdâm istabâm, daudzi cilvçki, kuri dzîvo pie Gazas, izglâbâs no nâves.
Izraçlâ jaunieði vispirms divus gadus nodien armijâ, arî meitenes, un tikai pçc tam viòi stâjas augstskolâs. Vai tas nozîmç, ka viòi ir ïoti labi sagatavoti, lai aizsargâtos pret ðâdiem negaidîtiem uzbrukumiem vai arî lai spçtu piedalîties reâlâs kaujâs, kad tiks iesaukti kâ rezervisti?
Rezervistu rindâs uzreiz pçc 7. oktobra bija iesaukti vairâk nekâ 300 tûkstoði Izraçlas pilsoòu un viòi ir labi sagatavoti. Lai iekarotu Gazu, nav pat vajadzîgs tiks liels skaits. Taèu Izraçlai ir jâparâda, ka tai ir spçcîga armija, kas ir gatava cînîties, ja konflikts kïûs plaðâks.
Armija bija pârliecinâta, ka teroristi baidâs, ka viòi neuzbruks. To apstiprinâja arî Iz-raçlas izlûkdienests – no Gazas puses nekâdas briesmas nedraudot, jo “Hamâs” nav ga-tavs uzbrukumiem. Draudi pastâvçja arî no Libânas puses, no Hezbollah”, arî no Sîrijas.
Uzbrukums notika sestdien, kad daudzi karavîri bija savâs mâjâs. Tomçr vairâkiem simtiem teroristu izdevâs uzbrukt netâlu no robeþas izvietotajai armijas bâzei un nogalinât vairâkus desmitus karavîru.
Gar Gazas joslu atrodas daudzu skaistu kibucu, kuru iedzîvotâji bija gatavi ar ieroèiem rokâs aizstâvçties. Vienâ no tiem divdesmit trîs gadus veca jauniete, kura bija dienç-jusi armijâ un kura kibucâ bija atbildîga par droðîbas jautâjumiem, no pirmâs minûtes saprata, kas notiek, un aicinâja savâ Whatsapp grupâ vietçjos cilvçkus, bût gataviem atvairît uzbrukumu no Gazas puses. Vairâk nekâ divdesmit cilvçki spçja aizstâvçt savu kibucu, nogalinot vairâk nekâ simts teroristu.
Tiem, kuri dzîvo pie robeþas, dien armijâ, ir ieroèi. Arî man bija pistole, bet es to atdevu dçlam, kurð dzîvo nelielâ ciematâ. Bet pçc 7. oktobra traìçdijas es tajâ paðâ dienâ aizpildîju dokumentus, lai saòemtu jaunu ieroèa atïauju.
Vai visi jûsu bçrni ir diençjuði armijâ?
Man ir èetri bçrni – trîs dçli un meita un visi ir ne tikai Izraçlas, bet arî Latvijas pilsoòi. Trîs no viòiem ir diençjuði armijâ, bet jaunâkais dçls nesen pabeidza skolu un izvçlçjâs civildienestu.
Pçdçjos gados armijâ valdîja noskaòa, ka Izraçla un arâbu pasaule labi sadzîvo, ka izveidojuðâs labas attiecîbas ar Apvienotajiem Arâbu Emirâtiem. Ðîs valsts pârstâvis ANO nepârprotami pauda negatîvu nostâju pret “Hamâs”. Arî Saûdu Arâbija gatavojas tuvâkajâ laikaposmâ nodibinât diplomâtiskas attiecîbas ar Izraçlu. Ðî valsts ir turîga un tâs iedzîvotâji saprot, ko nozîmç laba dzîve. Bet ir arî otra arâbu pasaule. Saûdu Arâbijai lielâkais ienaidnieks ir Irâna, kuras valdîba grib iekarot Meku. Huti, kas tagad pârvalda Jemenu, pçdçjos gadus karo pret Saûda Arâbiju. Ðim mçríim viòi saòem ieroèu no Irânas.
Libâna bija ïoti attîstîta valsts – Beiruta tika dçvçta par Tuvo Austrumu Parîzi. Ðodien tur vara pieder ðiîtiem un ðajâ valstî ir smaga gan ekonomiskâ, gan politiskâ situâcija. Man tur dzîvo draugi un paziòas, ar kuriem es kontaktçjos un satiekos ârzemçs. Viòi pârsvarâ ir kristieði, un viòi man stâsta par bçdîgo situâciju Libânâ, kuru pârvalda Irânas atbalstîtais grupçjums “Hezbollah”. Tâ vadoòi ir lieli draugi Krievijas prezidentam Putinam, kurð viòus uzòçma pie sevis Kremlî.
“Hamâs” jau nav tikai teroristu grupçjums. Tâ ir arî politiska partija, kura 2006. gadâ uzvarçja Palestînas paðpârvaldes vçlçðanâs un ieguva 76 vietas no 132 ie-spçjamâm. Tâtad par ðiem teroristiem nobalsoja liela daïa palestînieðu.
Pçc 2006. gada Gazâ vairs nav rîkotas vçlçðanas, jo to rîkotâji saprata, ka vairâkumu atkal iegûs “Hamâs”. Ðos teroristus var iznîcinât, Gazu var iekarot, bet ko darît tâlâk? “Hamâs” ir ap 35 tûkstoðiem karavîru, bet Gazas joslâ dzîvo divi miljoni cilvçku, no kuriem lielâkâ daïa atbalsta “Hamâs”. Izraçla nevçlas paturçt Gazu, arî Çìipte to nevçlas. Ja to pâròems Palestînas nacionâlâ autonomija, ko patlaban vada Mahmuds Abass, uz viòiem vietçjie iedzîvotâji skatîsies kâ uz okupantiem. Viòi taèu nebûs gatavi tur rîkot vçlçðanas, lai atkal zaudçtu. Ja nebûs “Hamâs”, tâ vietâ nâks kâds cits grupçjums, jo cilvçki atbalsta tâdu ideoloìiju.
Un tâ ir ne tikai Izraçlas, bet arî citu demokrâtisko valstu lielâkâ problçma. Vai kâda arâbu valstu koalîcija vçlçsies uzòemties atbildîbu par Gazas joslu? Patlaban uz ðo jautâjumu nav atbildes.
Atpakaï