EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
„Mūzika ir vislabākā medicīna”
119714

Ar mūziķi un producentu Māri Briežkalnu sarunājās Ligita Kovtuna    04.01.2022

 

 

Aizvadītā gada 11. martā, svinībās par godu pasaulslavenā mākslinieka – daugavpilieša Marka Rotko kapelas (Rothko Chapel) Hjūstonā, Teksasā, 50. gadadienas svinībās skanēja latviešu mūzika. Tīmekļa vidē to klausījās visā pasaulē, un tā bija Māŗa Briežkalna kvinteta (Maris Briezkalns Quintet) veidotā un Latvijas Radio 1. studijā ieskaņotā programma Rothko in Jazz, stundu gaŗš koncerts ar Meistara mākslas darbiem un desmit latviešu komponistu (Lolitas Ritmanes, Ērika Ešenvalda, Artura Maskata, Richarda Dubras, Jēkaba Janševska, Viļņa Šmīdberga, Jēkaba Nīmaņa, Georga Pelēča, Pēteŗa Vaska un Raimonda Paula) skaņdarbiem, kas tapuši, iedvesmojoties no tiem. Šī koncerta pirmatskaņojums ārpus Latvijas notika 2018. gadā Ņujorkā, M. Barišņikova Mākslas centrā, apceļoja slavenas koncertzāles ASV, Briselē, Londonā, Polijā, Vācijā (par to rakstījām Laika un BL nr.8-L.K.) Un atkal atgriezās Amerikā. Pateicoties latviešiem – Latvijas goda konsulam Teksasā Pēterim Ragaušam un Sandijai Bajo (Bayot), Hjūstonas municipalitātes ārlietu departamenta direktorei.

 

Māris Briežkalns. Esam no visas sirds pateicīgi Pēterim un Sandijai par viesmīlīgo un sirsnīgo uzņemšanu, par svētkiem, ko viņi mums sarīkoja! Pavisam konkrēti – arī Ragauša kunga Latvijas valsts svētku organizēto pasākumu, kur piedalījās ap pussimt tautiešu! Muzicējām divas stundas, un pēc koncerta dzirdēju sakām: „Tie bija skaistākie Valsts svētki, kādi jebkad mūsu pusē bijuši!”. Turklāt šai namā ir arī lielisks Steinway flīģelis...

 

Mūsu brauciens uz Ameriku – pirmais pēc ilgā pandēmijas izraisītā pārtraukuma, un vispār viens no pirmajiem pēc ASV robežu atvēršanas eiropiešiem, neskatoties uz 15 stundu ilgumu, bija neparasti viegls un patīkams. Atminējos, ka 2011. gadā, kad bija „satrakojies” Islandes vulkāns, slēdzot tūkstošus lidojumu, mums bija plānotais brauciens, pēc Čehijas prezidenta uzaicinājuma, uz Prāgu, un arī tad mēs bijām pirmie, kas izlidoja no Rīgas lidostas!

 

Tikšanās Rotko kapelā arī bija aizkustinoša un rosinoša – radās idejas turpinājumam. Pavisam konkrēti – veidot otro Rohtko in Jazz Vol 2 programmu, turklāt mūsu rīcībā ir vēl   20 „neapskaņotas” Rotko reprodukcijas, ko mums savulaik uzticēja mākslinieka dēls Kristofers. Komponisti ir gatavi ķerties klāt. 

 

Vēl piedāvājumu izteica arī Pēteris Ragaušs, dāsnais un dedzīgais Latgales kultūras atbalstītājs. Priekšlikums ir pavisam konkrēts – izveidot un izdot mūzikas projektu Latgalian Evergreens, līdzīgi jau 2010. gadā tapušajam Latvian Evergreens ar Arvīda Žilinska, Raimonda Paula, Jāzepa Mediņa, Jāņa Mediņa, Emīla Dārziņa interpretācijām džeza ritmos. 

 

Tad jau būs arī Raimonda Paula brīnišķīgā „Aiz ezera augsti kalni” interpretācija...

Protams, un vēl „Auga, auga rūžiņa” un citas, par prieku visiem pasaules latgaliešiem! Koncertos Hjūstonā ieguvām daudz draugu arī no amerikāņu vidus, kam ar savu mūziku varējām stāstīt par Latviju. Ceļojums bija ļoti produktīvs, un mēs ceram jau drīz atgriezties atkal, jo – nākamgad taču Latvijas un ASV diplomātisko attiecību simtgade, kas noteikti jāsvin. Džezs tomēr vislabāk uzrunā dažādu tautību, mentalitāšu un paaudžu cilvēkus. Īpaši gaidām aicinājumus no Amerikas tautiešiem, kurus ar prieku apmeklētu.

 

Latvijas vēstnieka Māŗa Selgas kundze Marika Selga, viņa ir vēsturniece, vairākkārt par abu valstu diplomātisko attiecību vēsturi mūsu laikrakstā jau rakstījusi, tātad – „nobruģējusi ceļu”. Jums ir arī daudzas iestrādes attiecībā uz koncertiem Amerikā, kādi tuvākie? 

Janvārī ceram apmeklēt ikgadējo  džeza kongresu Ņujorkā. Precīzāk baidos minēt, jo – laiki joprojām nedroši... Katrā ziņā arvien priecājamies satikt latviešus. Ceram atgriezties Teksasā ar jauno “Latgalian Evergreens” projektu.

 

Kā aizvadītajā gadā klājās jūsu kopš 2001. gada izlolotajiem „Rīgas Ritmiem”? 

Gana labi – džeza koncerti notika gan klubos, gan ārtelpās, „Noasa” koncertzālē uz AB dambja, VEF Kultūras pilī, Mūzikas namā „Daile”. Bija izcili viesmākslinieki – pasaules mūzikas supergrupa Bokante, Kubas džeza zvaigzne Roberto Fonseca, Spānijas flamenko dārgums Antonio Lizana un kur vēl Latvijas talanti kopumā vairāk kā 20 koncertos. Publikai tas protams bija divējāds izaicinājums, no vienas puses Covid ierobežojumi darīja savu, no otras puses – mūzika ir vislabākā medicīna! Tā uzlādē, pacilā, aizved ārpus ikdienas. To vajag izmantot! Tāpēc laipni gaidīti šovasar no 30. jūnija  līdz 2. jūlijam uz festivāla „Rīgas Ritmi 2022” koncertiem Rīgas Doma dārzā – vidē, kur brīvā dabā labi varēsim apvienot muzikālo, estētisko un emocionālo baudījumu! Domāju šī vieta mums ļoti labi piestāv. Notiks arī tradicionālais džeza mākslinieku konkurss Riga Jazz Stage aprīlī. 

 

Jūs vadāt nu jau slaveno Latvijas Radio 1. studiju, ko augstu novērtējusi mūsu mūzikas autoritāte Lilita Ritmane, tieši tajā izvēloties ierakstīt gan savu mūziku filmai „Dvēseļu putenis”, gan kopā arī Eimiju Andersoni (Amy Andersson) veidoto koncertuzveduma Women Warriors: The Voices of Change mūziku. Strādāja arī rokrokā ar Raimondu Paulu. Kas jauns tapis un kas iecerēts?

 Jāteic, darbs studijā rit radoši un spraigi, ļoti daudz darba! Ziemsvētkos izskanēja jauna programma, ko rādīja Latvijas sabiedriskā TV, ar Raimonda Paula dziesmām, kam vārdus sarakstījis Jānis Peters. Gada nogalē bija džeza koncerti ar vokālo grupu INSOMNIA. Sadarbībā ar Latvijas Radio teātri top cikls „Klodijai” ar Jāņa Sudrabkalna mīlestības dzeju, kas rakstīta aktrisei Birutai Skujeniecei, top „Dailes kanons”, septiņi koncerti ar pianistu un aktieriem. 1. studijā ierakstījām Lūcijas Garūtas koncertu ar pianistu Māri Skuju un soprānu Jūliju Vasiļjevu. Izmantojām visas iespējas – kā klātienes, tā digitālās, un darba netrūkst.

 


 

Atpakaļ