EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
“Latvieši visā pasaulē patiešām ir ļoti dāsni”
132070
Foto: LETA

Ziedot.lv komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne intervijā Ligitai Kovtunai    10.05.2024

 

 

Šodien, 2. maijā, pie jūsu nama Pārdaugavā pulcējušies cilvēki, lai pavadītu ceļā uz Ukrainu Latvijā ražotos dronus. Kārtējā labdarības akcija, šoreiz kopā ar pazīstamo mecenātu Vili Vītolu. Atsauksim atmiņā, kā tapa ziedot.lv!

Ziedot.lv dibināts 2003. gadā, laikā, kad Latvijā internetu tikko sāka lietot. Tolaik Swedbank (Hansabanka) pirmā nāca klajā ar iniciatīvu sabiedrībā iekustināt internetbankas lietošanu, piedāvājot iespēju arī caur to ziedot labdarības programmām. Sāka ar atbalstu nevalstiskajām organizācijām, dzīvnieku patversmēm, arī lai atbalstītu Vītolu fonda Draugu stipendijas. Drīz piesaistījās ziedotāji – privātpersonas, mūs uzrunāja arī to bērnu māmiņas, kuŗiem bija vajadzīga nauda rehabilitācijai. Tieši tas deva nozīmīgu pavērsienu – sākām sniegt palīdzību privātpersonām.

 

Tad nonācāt līdz “Pogai” – rehabilitācijas centram Rīgā, Sēlpils ielā 2c. Kā tas notika?

Notika tā, ka mēs devām saziedotos līdzekļus rehabilitācijai ārzemēs – Vācijā, Slovākijā, Amerikā, tolaik vēl arī Sanktpēterburgā, Krievijā… Drīz sapratām, ka tas ir liels izaicinājums vecākiem - aizbraukt līdz valstij, kuŗas valodu nezini, tur uzturēties un sazināties. Turklāt mūsu tautiešu ziedojumus mēs tērējam citā valstī1! Tika pieņemts lēmums jaunākās rehabilitācijas technoloģijas ieviest savā valstī. Tā tapa centrs “Poga”, dodot bērniem iespēju tepat, Latvijā, saņemt rehabilitāciju, apejot tās fiziskās un emocionālās problēmas, kas saistās ar braukšanu uz citu zemi. Tā “Poga” turpina dzīvot, pateicoties privātpersonu un uzņēmumu ziedojumu.

 

Mēs ar tevi tikāmies ALA kongresā Bostonā pirms nepilniem diviem gadiem. Kā sekmējas sadarbība ar Amerikas latviešiem?

Esam ļoti gandarīti un pateicīgi ALAi un visiem ārzemju tautiešiem, kas raduši iespēju ziedot bērnu rehabilitācijai Latvijā! Tā ir ne vien iespēja atveseļoties, bet arī piepildīt savus sapņus un noticēt cilvēku labvēlībai. Tā ir ticība varēšanai – vai mēs, kas no rīta dodamies paskriet u.c., maz varam iedomāties, cik tāls sapnis tas ir bērnam, piemēram, ar neiroloģiskiem traucējumiem?!

 

Mūsu vadītāja Rūta Dimanta ir braukusi tikties ar latviešiem ārzemēs – gan uz ALA kongresiem, gan tepat Eiropā. Draudzība ar ALA īstenībā ir vēsturiska, tās pamatlicēji ir privātpersonas, kas ziedojušas. Bijuši arī prāvi testamentārie ziedojumi no Austrālijas un Lielbritanijas. Ziedot.lv statistika parāda, ka latvieši ziedo no visas pasaules. Diaspora tiešām ir nozīmīgs atbalsts, bet, kā mēs zinām, arī Latvijas cilvēki ir ļoti atsaucīgi ziedotāji. Prieks, ka tālumā mītošie latvieši nav vienaldzīgi, ka viņi tiešām dzīvo līdzi visam, kas notiek te, viņu mājās.

 

Šobrīd, protams, lielākais tautiešu atbalsts ir Ukrainai. Vēlos pieminēt Anitas Bataragas iniciatīvu ar rotaslietu pārdošanu, kas izvērtusies par ļoti plašu kustību…

 

Raugi, man, pirkstā arī Anitas akcijā pirkts gredzens!

Jā! Arī es toreiz Bostonā nopirku rotas… Vienkārša, bet ģeniāla ideja, vai ne? Par to jāstāsta visai pasaulei – kā no vienas ierosmes izaug vesela kustība, kuŗā ikviens var iesaistīties. Šajā gadījumā – gan ar savu rotu ziedošanu, gan pirkšanu.

 

Kā aizsākās jūsu sadarbība ar Vītolu fondu?

Jāteic, ka sadarbība ir sena – Vītolu fonds ir viens no mūsu sākotnējiem partneŗiem, kad tikko sākām ziedojumu piesaisti. Pavisam konkrēti – sākums bija Draugu stipendijas, un visus šos gadus esam cītīgi strādājuši, vācot ziedojumus no uzņēmējiem un privātpersonām bērnu un jauniešu atbalstam. Izglītība ir visa pamatā, kā šo uzstādījumu devis Vītolu fonds. Un mūsu ziņā ir dot makšķeri – nevis zivi, kā mēdz teikt. Mēs dodam iespēju bērniem ar fiziskiem traucējumiem pilnvērtīgi iekļauties izglītībā, īpaši tiem, kuŗu ģimenes to nespēj. Mēs augstu vērtējam pirmām kārtām mecenātu Vili Vītolu par viņa vērtībām un attieksmi. Mēs arī atbalstām citu viņa ierosmi – Likteņdārzu, kam palīdzam augt. Kad tapa Likteņdārzs, es strādāju radošajā aģentūrā DDB Latvija, un manos pienākumos bija virzīt tieši pro bono projektus. Tā arī satikos ar ziedot.lv. Pavisam konkrēti – veidot Likteņdārza grafisko identitāti, mājaslapu utt. Tad arī iesākām, piemēram, bruģakmeņu akciju, kas izvērtās par ļoti auglīgu ziedojumu veidu. Proti, cilvēks noziedo naudu bruģakmenim, kuŗā iegravēts viņa vārds, un tiek izveidota Draugu aleja Likteņdārzā. Vai nav brīnišķīgs ziedojuma veids, atstājot savu vārdu nākotnei?! Līdzīgi, kā savulaik Nacionālās operas un baleta “krēslu akcijai”, kas nozīmīgi palīdzēja mūsu Baltā nama restaurācijā. Tā teikt – paliekoša vērtība, par ko varēs lepoties arī ziedotāja pēcnācēji. 

 

Ārzemju tautiešu ziedotāju loks diemžēl samazinās, vecākajai paaudzei aizejot Mūžībā. Kā šo labdarības kustību uzturēt dzīvu?

Uzrunājot jauno paaudzi viņiem ierastā valodā, skaidrojot labdarības vērtību – kā citādi? Cilvēki nav palikuši “cietāki”, nē, labdarība nav izzudusi, par ko liecina Latvijas ļoti lielais atbalsts Ukrainai, kā arī tradicionālajās ziedojumu akcijās. Latvieši pēc dabas ir dāsni, tā tas ir. Un ziedojumu apjoms ir liels. Jā, arī es biju pārsteigta, ka mani bērni jaunāko informāciju smeļas Tik-tok. Nu, tad uzrunāsim jaunos viņu ierastajos formātos, panāksimies pretim, sarunāsimies! Jāiet laikam līdzi – tikai tā mums izdosies dialogs.


**


Īsumā par 2.maiju, kad uz Ukrainu 103 Latvijā ražotus dronus nosūtījām:

Atzīmējot Latvijas Neatkarības atjaunošanas gadadienu, Latvijas sabiedrība un uzņēmumi vēlas arī Ukrainai novēlēt brīvību – tādēļ Ukrainas aizstāvjiem tiek nosūtīti 103 Latvijā ražoti FPV droni “IRSIS”. FPV droni aprīkoti ar labas izšķirtspējas kamerām, plašu vadības kanālu daudzumu, kura darbības rādiuss ir 12-15 km. Kopējā sūtījuma vērtība sasniedz 97 tūkstošus eiro. Tie ir ziedojumi, kas pārvērtušies praktiskā un reālā palīdzība Ukrainas patruļpolicijas vienībai, Starptautiskajam leģionam un 3.brigādei. 

 

Latvijas sabiedrība un uzņēmumi nerimstoši atbalsta Ukrainas cīņu ar okupantu. Līdz šim Ukrainas atbalstam sniegta palīdzība 24,8 miljonu eiro apmērā. Teju katru nedēļu uz Ukrainu dodas palīdzības sūtījumi – visbiežāk atbalsts Ukrainas aizstāvjiem – droni, nakts redzamības iekārtas, silta maltīte, pretdronu iekārtas, ģeneratori, datori, automašīnas. Turpinām palīdzēt ziedot.lv/droni 

 

 

Īsumā par manis pieminēto sadarbību ar diasporas tautiešiem:

Diasporas tautiešu atbalsts Ukrainai. 

- Brīnišķīga sadarbība ar Anitu Batarags, kura aizsākusi labdarības kustību “Rotas Ukrainai”. 

Par savāktajiem līdzekļiem esam saņēmuši jau 21 Humānās palīdzības sūtījumus ar vitamīniem, apaviem, termoveļu, turniketiem, guļammaisi, ūdens attīrīšanas tabletēm u.c. lietām, kas vitāli nepieciešamas Ukrainas aizstāvjiem frontē. Tāpat Ņujorkas un Ņūdžersijas latviešu draudzes un skoliņas sagādā humānās palīdzības sūtījumus ukraiņu bērniem – bērnu rotaļlietas, apģērbs, segas, gultas veļa, paklāji, muzikālās rotaļlietas un bērnu mūzikas instrumenti. Tas viss nonāk pie ukraiņu bērniem, kuri pavada dienas bumbu patvertnēs, kas ierīkotas pagrabos. Bildes https://failiem.lv/u/qkcxh7yzmv 

 

- Liela pateicība ALA par ziedojumu 120 875 USD apmērā, sākoties karam, kas pārvērtās praktiskā palīdzībā Ukrainas cilvēkiem. 

Ziedojums deva iespēju aprīkot Bēgļu pārvietošanas centru cilvēkiem ar kustību traucējumiem Ukrainas rietumu pilsētā Ļvivā. Bēgļi ar kustību traucējumiem ratiņkrēslos vai ar citiem tehniskiem palīglīdzekļiem, kuri bēgļu gaitās devās uz Eiropu, varēja saņemt atpūtu un medicīnisko palīdzību. Ziedojums palīdzējis nosūtīt humāno palīdzības kravu uz Slavutičas pilsētu, kurā atrodas pēc Černobiļas avārijas latviešu dibināts bērnu dārzs “Mārīte”. Palīdzību saņēma arī Borodjankas pilsētas iedzīvotāji, kuriem kopā ar humānās pārtikas ziedojumu nosūtījām arī Ņujorkas Evaņģeliski Luteriskās latviešu draudzes apģērbu ziedojuma kravu. vērtīgu medicīnas ziedojumu saņēma Dņipro kara hospitālis, kurš sniedza akūtu palīdzību frontē cietušajiem aizstāvjiem un Kijivas 1.slimnīcā, kura rūpējās par civiliedzīvotājiem. Liels un nozīmīgs atbalsts Ukrainas aizsardzības spēkiem bija ALA finansēts sūtījums ar termokameruām, termobinokļiem ar attāluma mērīšanu.

 

-  Lepojamies, ka pārstāvam labdarības iniciatīvu Stopify https://stopify.org.ua/, kas aicina ziedotājus no jebkuras pasaules vaksts ziedot Ukrainas brīvībai. Līdz šim saņemti ziedojumi no ziedotājiem 50 pasaules valstīs 1 miljons 372 tūkstošu eiro apmērā.Diasporas tautiešu atbalsts Latvijas iedzīvotājiem.

-  Bērniem ar kustību traucējumiem centrā POGA sniegts atbalsts no Daugavas Vanagu apvienības Lielbritānijā, organizācijas Giving for Latvia un privātiem ziedotājiem no Amerikas latviešiem. Ziedojumi deva iespēju attīstīt jaunas tehnoloģijas Latvijas bērniem ar kustību traucējumiem, iegādāti Mollii speciālie terapijas kostīmi, nodrošinātas inovatīvas gaitas terapijas nodarbības, kā arī piepildīti bērnu sapņi.

-  Saņemts atstātais mantojums no Austrālijas latvieša Roberta Čākura, kas deva iespēju Latvijas bērniem ar veselības problēmām saņemt ārstniecību un rehabilitāciju.

-  Pateicoties organizācijai Giving for Latvia (UK) rehabilitācijas centrs POGA dibināts Lielbritānijā, kas ļauj būt par vienu no labdarības mērķiem globālās platformās – Facebook Fundrising, BlackBaud, Benevity. Tā ir iespēja saņemt ziedojumus no starptautiskās korporācijās strādājošiem tautiešiem.

Pēdējo 2 gadu laikā no diasporas tautiešiem ziedojumos Ukrainas cilvēku un Latvijas cilvēku atbalstam saņemts teju 1 miljons eiro – 999 023 eiro.

 

 

Atpakaļ