
.jpg)
Sallija Benfelde 14.06.2022
2018. gada rudenî Beïìijâ, Zedelgemâ tika uzcelts piemineklis biðu stropa veidolâ - vides objekts, veltîts latvieðu leìionâriem, kuºi 1945. un 1946. gada ziemu pavadîja Zedelgemas kaºagûstekòu nometnç, nezaudçjot ticîbu Latvijas valsts brîvîbai. Tâ autors bija tçlnieks Kristaps Gulbis. “Zedelgemas nometnç bija gandrîz 12 000 latvieðu kaºavîru. To skaits ir lîdzvçrtîgs biðu skaitam stropâ. Mana ideja ir piemineklî apvienot kopîgâs eiropeiskâs vispârcilvçciskâs vçrtîbas un visiem eiropieðiem saprotamu simbolu valodu ar tikai Latvijai îpaðo un vizuâli raksturîgo. Latvijas biðu saime Flandrijas zemç. Biðu saime ir tauta. Strops ir viòu valsts. Ar savu armiju, ar likumiem un kârtîbu. Bites ir miermîlîgas – tâs paðas nevienam neuzbrûk. Tâs aizstâv savu stropu, cînâs un mirst par to, aizstâv savu saimi, brîvîbu – tâ toreiz savu ieceri skaidroja tçlnieks Gulbis.
Ideja par piemiòas zîmi radâs 2014. gadâ, kad Latvijas Okupâcijas mûzeja filmçðanas grupa kopâ ar diviem bijuðajiem ieslodzîtajiem leìionâriem apmeklçja Zedelgemu, lai filmçtu kaºagûstekòu nometnes vietu, kâ rezultâtâ tapa mûzeja dokumentâlâ filma “Zedelgema”. Savukârt Zedelgemas pilsçtas paðvaldîbu ieinteresçja Latvijas pagâtnes stâsts, tâ vçlçjâs tuvâk izzinât kaºagûstekòu nometnes vçsturi, tâdçï tika noslçgts sadarbîbas lîgums ar mûzeju par piemiòas zîmes veidoðanu. Trîs gadu laikâ Zedelgemâ tika izveidots Brîvîbas laukums un tajâ uzstâdîja latvieðu tçlnieka Kristapa Gulbja veidoto pieminekli “Latvijas stâvstrops brîvîbai”.
Pçdçjâ laikâ pret pieminekli tika vçrsta arvien lielâka kritika, jo pieminekïa pretinieki uzskatîja, ka Beïìijâ nedrîkst godinât “nacistu kolaborantus”. Beïìijâ 2020. gadâ sâkâs kampaòa presç, un aktîvisti, kas cieði sadarbojas ar Krievijas vçstniecîbu un ir saòçmuði Krievijas valsts apbalvojumus, izvirzîja tçzi, ka piemineklis slavina nacistus un apvaino nacistu upuºus. Kampaòâ ðis piemineklis tika pasniegts ar tâdu skaidrojumu, un tâdâ kontekstâ arî pret to vçrsâs Krievijas Ârlietu ministrijas preses sekretârs. Zedelgemas paðvaldîba organizçja 15 cilvçku ekspertu darbnîca, kas pçrn, novembºa beigâs sniedza savu atzinumu par piemiòas vietas turpmâko likteni. Par pareizu sanâkuðie nosauca piemiòas plâksnes noòemðanu un Brîvîbas laukuma nosaukuma maiòu un ieteica aizvâkt arî paðu pieminekli “Latvijas stâvstrops brîvîbai” kâ nepiemçrotu ðai vietai.
Zedelgemas paðvaldîba bez konsultâcijas ar Latvijas Okupâcijas mûzeju, par spîti tam, ka bija solîjumi mûzeju iekïaut ekspertu darbnîcâ, noòçma skaidrojoðo plâksni. Gada nogalç paðvaldîba laukuma nosaukumu nomainîja uz vçsturisko – Zirgu pïavâm. Ne Okupâcijas mûzeja, ne Latvijas ministru skaidrojumi Beïìijas amatpersonâm attieksmi nemainîja. Turklât ðâda attieksme nav attiecinâta uz citu tautîbu gûstekòiem Zedelgemâ, toties Zedelgemas latvieðu gûstekòiem uzliek kopîgu atbildîbu par kaºa vai holokausta noziegumiem, kuºos varçja bût iesaistîti daþi desmiti no ðajâ nometnç ieslodzîtajiem cilvçkiem. Patiesîbâ tiek veidota nepârprotama upuºu hierarhija, kur cilvçka likteòa vçrtîbu nosaka tikai piederîba kâdai no karojoðajâm pusçm.
Tad kas patiesîbâ bija leìionâri? Vai leìionâri bija brîvprâtîgie? Vai viòi bija nacisti? Vai leìionâri piedalîjuðies holokausta îstenoðanâ? Par ko viòi cînîjâs?
Absolûtais vairums leìionâru tika mobilizçti, kaut gan oficiâli tie visur tika raksturoti kâ „brîvprâtîgie”. Tâdçjâdi vâcu okupâcijas varas iestâdes centâs maskçt starptautisko likumu pârkâpumu, jo saskaòâ ar 1907.gada Hâgas starptautisko konvenciju, okupâcijas vara nav tiesîga iesaukt savos bruòotajos spçkos okupçtâs valsts iedzîvotâjus. „Brîvprâtîbas” princips ilgu laiku atspoguïojâs arî leìiona vienîbu nosaukumos – Latvieðu SS brîvprâtîgo leìions, 15. latvieðu SS brîvprâtîgo divîzija utt. Kaut gan formâli Latvieðu leìions skaitîjâs SS organizâcijas un tâ priekðnieka H. Himlera pakïautîbâ, patiesîbâ leìions bija rçgulâra Vâcijas bruòoto spçku sastâvdaïa, kas cînîjâs frontç pret Sarkano armiju. Latvieðu leìions visu savas pastâvçðanas laiku bija iesaistîts kaujas darbîbâ pret PSRS kaºaspçku Austrumu frontç. Tas nepiedalîjâs represîvâs darbîbâs pret civiliedzîvotâjiem un pretpartizânu akcijâs.
Neviens leìionârs nekad nav sastâvçjis Vâcijas Nacionâlsociâlistiskajâ strâdnieku partijâ, neviens nav piederçjis pie elitârâs vâcu SS organizâcijas. Nirnbergas Starptautiskais kaºa tribunâls 1946.gada rudenî pasludinâja SS par noziedzîgu organizâciju un tâs dalîbniekus par vainîgiem noziegumos pret cilvçci, ja tie zinâjuði par organizâcijas noziedzîgo bûtîbu un piedalîjuðies noziegumu izdarîðanâ. Taèu vienlaikus tribunâls atzina, ka par noziedzniekiem nav atzîstamas tâs personas, kuºas valsts (t. i. Vâcija) piespiedusi iestâties SS organizâcijâ un, ka ðîs personas nav pastrâdâjuðâs kaºa noziegumus.
Tâtad patiesîbâ tâ ir tieða un nopietna Krievijas ietekme, propagandas rezultâts. Krievija ir kïuvusi par faðistisku valsti, bet tas netraucç to apgalvot, ka, piemçram, ukraiòi ir nacisti un faðisti. Tiesa gan, diez vai ðobrîd kâdam kaut cik izglîtotam Eiropas pilsonim vai daudzmaz saprâtîgam Eiropas polîtiíim tas liktu noticçt ðâdiem apgalvojumiem. Nedomâju, ka kâds iedomâsies paziòot, ka tie ukraiòi, kuºus ar varu piespieþ, piemçram, novâkt drupas Mariupolç un kuºiem nâkas pieòemt trûcîgo pârtikas devu no okupantiem, lai fiziski izdzîvotu, ir kolaboranti. Vai, piemçram, tie ukraiòas gûstekòi vai pat civiliedzîvotâji, kuºi tiek neþçlîgi spîdzinâti un piespiesti parakstît „atzîðanâs” par savu noziedzîgo darbîbu, ir nodevçji.
Skumji un traìiski, ka Beïìija, kuºas galvaspilsçta Brisele tiek dçvçta par Eiropas Savienîbas galvaspilsçtu, jo tajâ atrodas Eiropas Parlamenta çkas un institûcijas, ir kïuvusi par Krievijas propagandas upuºi un bazûni. Jâcer, ka absurdo situâciju Zedelgemâ izdosies labot un paðvaldîba turpmâk neuzklausîs Krievijas algotòus.
Atpakaï