EIROPAS LATVIEÐU LAIKRAKSTS
Durvis ir plaði atvçrtas, un tâs vairs neaizvçrsies nekad!
127083

Mâris Binders    22.11.2022

 

 

“Es angïu valodâ tik brîvi vçl nerunâju. Varu sazinâties par vienkârðâm tçmâm, ar oríestri varu strâdât, jo mûzikâ jau daudz vârdu nevajag. Angïu valodâ varu pateikt visu, ko vçlos panâkt mûzikâ, vai arî runât sadzîviskâ lîmenî. Es angïu valodu vçl tik labi nezinu, lai sniegtu izvçrstu interviju. Bet, ja runâðu ukraiòu valodâ, jûs mani nesapratîsit. Tâpçc, par noþçlu, mçs sarunai izmantosim krievu valodu kâ starptautisku valodu, bet ar lielu iekðçju pretrunu. Kas zina, varbût reiz pienâks laiks, kad mçs ar jums runâsim latvieðu, angïu vai ukraiòu valodâ...” sarunas sâkumâ saka Natâlija.

 

No vçstures zinâm, ka mâkslinieki ir pametuði savu valsti, bçgdami no okupâcijas. Ko jums nozîmç skarbie vârdi “mâkslinieks un okupâcija”?

Esmu ârkârtîgi laimîga un pateicîga liktenim, ka okupâcijâ neesmu bijusi. Es nezinu, kas tas ir. Bet domâju, ka tas ir ðausmîgi. Es pazîstu cilvçkus, kuºi dzîvojuði okupâcijâ, aizbraukuði un izglâbuðies. Vienlaikus zinu tûkstoðiem cilvçku, kuriem tas neizdevâs. Kas man ir okupâcija? Piemçram, diriìenta Jurija Kerpatenko liktenis. Kolçìis Kerpatenko bija vecâks par mani, mâcîjies pie profesora Vadima Gòedaða Kijivas Mûzikas akadçmijâ. Pçc studijâm devâs uz Hersonu, jo tur viòa dzimtas saknes. Sâkumâ vadîja kameroríestri, vçlâk – mûzikâli dramaturìisko teâtri. Es neko daudz par viòa gaitâm nezinâju lîdz traìiskajam brîdim, kad kïuva zinâms, ka krievu kaºavîri viòu noðâvuði. Tad es iegâju viòa facebook profilâ. Cilvçks aizgâjis Mûþîbâ, bet viòa piemiòa joprojâm turpina dzîvot tur, kur viòa dzîvie ieraksti facebook profilâ. Ko viòð domâja, kâ domâja. Lûk, viòð nokïuva okupâcijâ! Viòð neaizbrauca, viòð palika. Un viòð bija krievvalodîgais, kuºð rakstîja: kâ var mani, krievvalodîgu ukraini, nâkt un atbrîvot? Atbrîvot no kâ? Kerpatenko strâdâja Mikolas Kuïiða Hersonas mûzikâli dramatiskajâ teâtrî un bija kameroríestra "Hileja" galvenais diriìents. Okupantu administrâcija plânoja rîkot koncertu ar Kerpatenko vadîtâ oríestra piedalîðanos, lai demonstrçtu Hersonâ it kâ notiekoðo mierîgâs dzîves iesakòoðanos. Kad Kerpatenko atteicies piedalîties ðajâ koncertâ, pie viòa uz mâjâm atnâca Krievijas kaºavîri un noðâva caur dzîvokïa durvîm, kad viòð atteicies tâs atvçrt.

 

Kad raðisti stâvçja pie Kijivas, tas bija februârî un marta sâkumâ, es jutu, kas ar mums notiks un kâpçc viòi ir atnâkuði. Es zinâju, ka pirmâm kârtâm viòi nogalinâs skolotâjus un mâksliniekus. Visus, kam ir saikne ar Ukrainas kultûru. Un nogalinâs tâpçc, ka ðie ïaudis atteiksies paust viòu tâ saucamâs “idejas”, atteiksies sadarboties. Es zinâju, ka bûs represijas, cilvçkus ietupinâs cietumâ, cilvçki vienkârði pazudîs. Tas ir viòu rokraksts. Iedzîvotâji tiks nogalinâti, un okupçtajâs territorijâs tieði tâ arî notika. Un notiek joprojâm. Tas ir ðausmîgi, tâ ir bezmorâles sistçma, kuºa plaukst un zeï Krievijâ, tâ ir vienkârði liela iznîcinâðanas maðîna. Esmu pateicîga Dievam un Ukrainas bruòotajiem spçkiem, kuºi ar neticamu varonîbu, gara stiprîbu un neizzûdoðu pretestîbu apstâdinâja uzbrukumus un padzina raðistus no Kijivas tuvuma. Tolaik to bija ïoti grûti izdarît, jo mums vçl nebija tâda atbalsta, kâds tas ir tagad. Tâs bija kaºa pirmâs dienas, kad mçs bijâm tikai mçs paði. Tâs turçjâs tikai vienîgi uz mûsu paðu varonîbas pleciem un visas mûsu valsts izlçmîbu aizstâvçties, nerçíinoties nedz ar savu dzîvîbu, nedz ar ko. Dzît, dzît, dzît ðo nelabo prom no mûsu zemes! Tâ kâ okupâcijas bailes es neesmu piedzîvojusi, bet saprotu, kâ tas varçtu bût …

 

Kas jûs uzaicinâja koncertçt Rîgâ?

Stâsts ir gaºð. Viss aizsâkâs Ukrainâ, Kijivas Nacionâlajâ filharmonijâ. Es, bûdama miermûlîgs cilvçks, pat nepieïâvu domu, ka bûs pilna mçroga kaºð, kaut gan pie mums kaºð notiek jau kopð 2014. gada. Es nepieïâvu tâdu domu, ka pilsçtas bombardçs kâ Otrajâ pasaules kaºâ. Bet enerìçtiskâ informâcija (un tâdai es ticu!) lika to nojaust. Tâ izpaudâs daþâdâs formâs, un cilvçki to juta. Mans pçdçjais pirmskaºa koncerts Kijivas Nacionâlajâ filharmonijâ bija ar nosaukumu “Sapnis par brîvîbu”. Kâpçc tajâ laikâ es vçlçjos veidot ðâdu koncertu, nezinu. Tâ bija intuitîva priekðnojauta. Ðo koncertu veltîju “Debesu simta” piemiòai (2013. gada 21. novembrî tûkstoðiem cilvçku aizsâka brîvîbas jeb tâ dçvçto Paðcieòas revolûciju. Tâs laikâ iedzîvotâji protestçja pret Ukrainas prezidenta Viktora Janukovièa atteikðanos parakstît asociâcijas lîgumu ar Eiropas Savienîbu un baþâm par tuvinâðanos Krievijai. Lai paustu savu neapmierinâtîbu, aizvien vairâk cilvçku pulcçjâs Neatkarîbas laukumâ jeb Maidanâ netâlu no Ukrainas Augstâkâs Radas jeb parlamenta çkas. 2014. gada februârî protesti sasniedza kulminâciju, kad pçc varasiestâþu rîkojuma sâka izdzenât brîvîbas akcijas dalîbniekus. Ðo sadursmju laikâ un no snaiperu lodçm mira vairâk nekâ simt cilvçku. Ðos upuºus piemin kâ “Debesu simtu”. – M.B.). Koncerta programmâ skançja Pçteºa Vaska Vijoïkoncerts “Tâlâ gaisma”, viòa skaòdarbs “Balsis”, kâ arî lietuvieðu komponista Osvalda Balakauska darbs “Lûgðana Maidanam”. Mçs ðo koncertu atskaòojâm, zâlç bija bija “Debesu simta” bojâgâjuðo kaºavîru ìimenes locekïi – sievas, vecâki. Mçs ðo koncertu arî ierakstîjâm, tiesa, tikai paði sev par piemiòu, ne komerciâlai izmantoðanai. Un man negaidîti piezvanîja komponists Pçteris Vasks. Tâ mçs iepazinâmies, nekad iepriekð nebijâm tikuðies.

 

Tâ bija mana vçlçðanâs atskaòot viòa mûziku. Piedâvâju nosûtît viòam koncerta ierakstu, lai paklausâs, kâ mçs viòa mûziku atskaòojâm Kijivâ. Un nâkamais koncerts, ar to paðu solistu Dimu Tkaèenko bija nedçïu vçlâk Odesâ. Tur atskaòojâm Igora Stravinska, Antonîna Dvorþâka, Vona Viljamsa mûziku. Un treðâs dienas rîtâ mçs jau pamodâmies no sprâdzieniem – krievi bombardçja Odesu! Sazvanîjos ar solistu, viòð teica: dodamies prom! Ar autobusu atgriezâmies Kijivâ. Gan viòam, gan man ir vientuïas mâtes, kuºas ilgstoði vienas atstât nevar. Un Pçteris Vasks man bieþi zvanîja. Gan man, gan Dimam Tkaèenko. Un atbalstîja. Nereti bija tâ, ka viòð zvana, bet mums ir izsludinâta trauksme un ir jâdodas uz pagrabu. Mana mamma ir slims cilvçks, knapi var paiet, un mums vçl ir arî suns. Es Pçterim saku, ka nevaru runât. Viòð saka: “Jâ, es dzirdu sirçnas, jâ, es dzirdu!” 12. martâ mammu un suni evakuçju uz Ïvivu, pçc tam – uz Minheni. Pçc kâda laika man atrakstîja Valsts kameroríestra Sinfonietta Rîga producente Baiba Kurpniece un sacîja, ka Pçteris Vasks mani esot ieteicis koncertam Latvijâ. Tâ oríestris par mani uzzinâja. Dienu pirms koncerta Rîgâ Pçteris atnâca uz mçìinâjumu, jo koncerta dienâ viòam bija jâbût citviet. Tâ es pirmo reizi dzîvç ar viòu satikos. Neierasts iespaids. Viòam ir neparasts skatiens. Kâ Visums. Kad oríestra mçìinâjuma starpbrîdî ar Pçteri sarunâjâmies, viòð teica, ka katru dienu sekojot lîdzi ziòâm no Ukrainas, un pâr viòa vaigiem ritçja asaras! Garâ stiprs cilvçks, bet nespçja apvaldît asaras.

 

Kâ jums patika strâdât ar mûsu kameroríestri Sinfonietta Rîga?

Ïoti patika, jo veidojâs labs kontakts. Mûziíi ir gudri, profesionâli, un viòi ir atvçrti idejâm, kuºas piedâvâ diriìents. Un arî paði nâk klajâ ar savu mûzikâlo domu. Ukraiòu komponistu skaòdarbus spçlçja ar tâdu attieksmi, kâ atskaòojot savu dzimto mûziku. Un, protams, atmosfçra: draudzîga, atvçrta, ìimeniska. Man radâs sajûta, ka ðos mûziíus pazîstu visu savu dzîvi. It kâ zinâtu katra oríestranta seju, katra acis. Tu runâ un nesastopi pretestîbu vai neizpratni. Visi ir gatavi uzklausît un ar tevi doties kopâ.

 

4. novembºa koncerta programmâ lîdzâs Ludviga van Bçthovena Septîtajai simfonijai skançja arî ukraiòu komponistu darbi. Lûdzu, pastâstiet par tiem!

Leonîds Hrabovskis, Oïehs Kiva, Valentîns Silvestrovs. Kad ar Baibu Kurpnieci runâjâm, kâda varçtu bût koncerta programma, viòa lûdza, lai koncerta vienâ daïâ skan ukraiòu, bet otrâ – Rietumeiropas komponistu darbi. Ukraiòu mûzikas ir daudz, turklât - visaugstâkâs kvalitâtes. Kâ gan lai izvçlos? Pati sev stâdîju daþâdus sarakstus, tos bieþi mainîju, nevarçju izvçlçties. Tad nodomâju: visu jau neatskaòosi! Hrabovska darbs bija mans pirmatskaòojums, iepriekð nekad viòa darbus nebiju diriìçjusi. Viòa mûziku vispâr vai nu neatskaòo, vai arî atskaòo ïoti reti. Pats komponists savu Concerto Misterioso, ko rakstîja 11 gadus, uzskatîja ar savu labâko darbu un 20 gadus sapòoja, ka reiz tas tiks atskaòots. Es neesmu mûzikas zinâtniece, bet zinu, ka Ukrainâ ir pçtnieki, kas burtiski pielûdz Hrabovski. Tâ ir tîra avangarda mûzika. Visi trîs komponisti ir apmçram viena vecuma, tâ ir viena paaudze, kuºâ katrs izvçlçjies savu ceïu mûzikâ. Bet visi viòi nâkuði no 60. – 70. gadu avangarda, no ideju pârbagâtîbâ kûpoðâs Alma Mater. No tâda kâ sprâdziena. Hrabovska mûziku es dzirdçju ierakstâ, un mani pârsteidza mûzikâlâ materiâla koloristika – fenomenâla! Valoda, fantâzija, viòð izvçlas tâdus tembrus, ka iesâkumâ tu pat nespçj atpazît mûzikas instrumentu. Kâ Ìçrga Ligeti mûzikâ. Leonîda Hrabovska opusâ Concerto Misterioso caur folkloras motîviem iekodçts veltîjums ukraiòu gleznotâjai Katerinai Bilokurai, kuºas darbus reiz apjûsmojis Pablo Pikaso. Bilokura bija autodidakts, “baltâ vârna”. 

 

Kâdi ir jûsu nâkotnes plâni?

Plâni man ir lîdz janvâºa beigâm. Mçs, ukraiòi, tagad dzîvojam katrai dienai.

 

No Rîgas lidoðu uz Minheni. Tikai uz vienu dienu. Pie mammas, bet ne tikai. Apmeklçðu Vladimira Jurovska diriìçto Mocarta operu Cosi fan tutte Bavârijas Valsts operâ. Redzçju ðo iestudçjumu ierakstâ, man ïoti patika, tagad izbaudîðu izrâdi klâtienç. Viòð man ir sarûpçjis biïeti.

 

Pçc tam atkal braukðu uz Kijivu. Jâturpina darbs ar Ukrainas Nacionâlâs filharmonijas oríestri. Jâgatavo programma ar Elgâra un Vçbera mûziku. Pçc tam koncerts ar manis vadîto Kijivas kameroríestri. 

 

Tad doðos uz Londonu, tur man ir trîs gadu rezidence, esmu tur bieþi. Katru mçnesi lidoju uz Kijivu, jo tur ir mans simfoniskais oríestris. Man piedâvâja iespçju dzîvot Londonas centrâ, kur Londonas simfoniskâ oríestra galvenais diriìents Edvards Gârdners man laipni atvçlçjis savu mâju. Viòð man mûþdien saka: “Esi ðeit, uzkrâj spçkus!” Es laiku Londonâ izmantoju, lai klausîtos visus labâkos oríestrus, bieþu apmeklçju Royal Academy of Arts. Mani interesç arî oríestri, kuºi atskaòo baroka mûziku. Nu esmu draugos ar ðo oríestru mûziíiem, tie taèu ir oríestri, kuºus iepriekð zinâju tikai no ierakstiem! Tas ir milzîgs informâcijas apjoms, ko es ðeit Londonâ uzòemu.

 

2024. gadâ man bûs divi koncerti ar Londonas Filharmonijas oríestri. Ðogad decembrî Konzerthaus Berlin ar Berlînes Radio oríestri. Un tas, pateicoties diriìentam Vladimiram Jurovskim! Viòð man sacîja: “Tu taèu zini, ka pasaulç koncerti tiek plânoti vairâkus gadus uz priekðu! Es taèu nevaru kâdam atòemt viòam doto iespçju uzstâties. Bet es varu tev atdot diriìçðanai savus koncertus.” Tâds, lûk, cilvçks! Tâ nu 30. un 31. decembrî diriìçðu Ludviga van Bçthovena Devîto simfoniju.

 

19. janvârî, manâ dzimðanas dienâ, man bûs koncerts Amerikâ. Programmâ Þana Sibçliusa Piektâ simfonija. Janvâºa nogalç divas nedçïas asistçðu Londonas Filharmonijas oríestra diriìentam Edvardam Gârdneram. Kad dzîvoju viòa mâjâ, kuºâ ir apjomîga noðu bibliotçka un flîìelis, man ir iespçja iepazît tik daudz mûzikas! 

 

Man þçl, ka ðî iespçja pavçrâs uz tik traìisku notikumu fona. Arî mani britu draugi izsaka noþçlu, ka mçs iepazinâmies tikai tagad, mums vajadzçja satikties jau sen. Bet durvis bija ciet! Ukrainas valstij Eiropas ìimene durvis atvçra tikai tagad. Mçs komunicçjâm arî iepriekð, bet tas bija virspusçji. Nu mçs esam kïuvuði par Eiropas kopçjâs telpas daïu. Un, paldies Dievam, ka mums ir ar ko ienâkt: ar mûziku, kultûru, zinâtni, visu, ko mçs varam un protam. Un varam mçs daudz! Eiropas kopçjo mâju varam padarît bagâtâku, jo ukraiòi ir ïoti talantîgi. Paldies Dievam, ka durvis nu stâv plaði vaïâ! Un tâs vairs neaizvçrsies nekad.



 


 

Atpakaï