EIROPAS LATVIEÐU LAIKRAKSTS
Droðîbas riski un diplomâtiskais valsis
130333
Foto: LETA

Sallija Benfelde    01.11.2023

 

 

Katru rîtu Ukrainâ piemin tos, kuºi gâjuði bojâ, cînoties par Ukrainu. Deviòos no rîta pçc Ukrainas laika visos televîzijas kanâlos ir minûti gaºa klusuma minûte ar sirdspukstiem fonâ, bet TV ekrânos uz Ukrainas karoga fona uzraksts ”Mûþîga slava par Ukrainu krituðajiem!”.

 

Skarbâ kaºa chronika 

Katra diena sâkas arî ar informâciju par Krievijas uzbrukumiem Ukrainai naktî, par bojâgâjuðajiem un ievainotajiem iedzîvotâjiem, sagrautajâm pilsçtâm un ciemiem. Tâ 27. oktobºa rîtâ Ukraina informçja, ka pçdçjâs diennakts laikâ Krievija uzbrukusi Adijivkai divdesmit reizes, astoòpadsmit uzbrukumi atvairîti netâlu no Marinkas, 114 reizes uzbrukusi Hersonas reìionam, ir gâjuði bojâ iedzîvotâji. Trîsdesmit trîs krievu ðâviòi izðauti uz Hersonas pilsçtu.  Tâ ir tikai daïa no uzbrukumiem, ko Ukraina piedzîvoja vienas diennakts laikâ. Traìiska informâcija lasâma katru dienu, jo Krievija atseviðíos frontes sektoros koncentrç visus savus spçkus, pastiprina uzbrukumus no gaisa un ik pa brîdim tiek apdraudçta arî Zaporiþjes atomelektrostacija (AES), Ukrainas Ìenerâlprokuratûra 27. oktobrî ziòo arî par to, ka kaºâ Ukrainâ gâjuði bojâ 510 bçrni un 1139 ievainoti. Ukrainas Bruòoto spçku Ìenerâlðtabs katru dienu atjauno datus par Ukrainâ bojâ gâjuðo Krievijas militârpersonu skaitu –27. oktobrî tas bija aptuveni 298 240.  Savukârt britu izlûkdienests ziòo, ka paðlaik armijâ Krievijâ mobilizçti aptuveni 400 tûkstoði iedzîvotâju – tas ir vairâk nekâ plaðâ mçroga Krievijas iebrukuma sâkumâ pagâjuðajâ gadâ, bet ðie mobilizçtie vai nu ir pilnîbâ neapmâcîti vai apmâcîti tikai pâris nedçïas, un ir tâ saucamâ „lielgabalu gaïa”.

 

Meli un chaoss 

Tajâ paðâ laikâ Krievija turpina savu propagandas kaºu. Pçc „Hamâs” terroristu uzbrukuma Izraçlai Krievijas propagandisti visos TV kanâlos un interneta vietnçs katru dienu stâsta par to, ka ieroèus, ko Ukraina saòem no ASV un Eiropas Savienîbas izmanto „Hamâs” terroristi. Tiesa gan, vienîgais pierâdîjums ir pârdesmit sekunþu gaºð video, kuºâ redzams neliels daudzums ieroèu kâdâ slçgtâ, nelielâ telpâ. Ðie ieroèi nolikti uz grîdas, izskatâs jau lietoti, turklât vieta, kur tie filmçti, netiek nosaukta. Acîmredzot, tie ir ieroèi, ko okupantu armija ieguvusi pçc uzbrukumiem un kaujâm Ukrainâ. Izplatâs arî pavisam cita rakstura informâcija, kuºa oficiâli netiek ne noliegta, ne apstiprinâta. Proti, 26. oktobºa vakarâ vienâ no „Telegram” kanâliem “Генерал СВР” tika publicçta ziòa, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir miris savâ rezidencç Valdajâ. Tas esot noticis 20.42 pçc Maskavas laika, kad ârsti pârtraukuði reanimâcijas mçìinâjumus un paziòojuði par diktatora nâvi. Varu turpinot pârstâvçt un demonstrçt Putina dubultnieks. Minçtais „Telegram” kanâls pieder Krievijas politologam un vçsturniekam Valçrijam Solovejam. Jâpiebilst, ka baumas par slikto Putina veselîbas stâvokli izplatâs bieþi, Solovejs ne reizi vien jau ir izplatîjis daþâdas sazvçrestîbas teorijas par Putinu, viòa dubultniekiem un to, ka dikators drîz mirs. Pat ja tâ bûtu patiesîba nevis baumas, ka Putins ir miris, Krievijas polîtika un nostâja jautâjumâ par kaºu tik drîz nemainîtos. Protams, ðâda veida baumas tikai palîdz jaukt gaisu informatîvajâ telpâ arî tad, ja to izplatîtâji gribçtu kaitçt Putinam.

 

Pavisam cita veida ir stâsti par Krievijas polîtisko eliti un iedzîvotâju ikdienu un reâlo dzîvi. Piemçram, vâcu izdevums Bild ir publicçjis informâciju, ka bijuðais Roskosmosa vadîtâjs Dmitrijs Rogozins ir piedâvâjis Putinam uzbrukt kâdai lielajai Ukrainas pilsçtai ar kosmosa raíeti, kas  piepildîta ar bumbâm, sprâgstvielâm un radioaktîviem atkritumiem. Bild rîcîbâ esot vairâk nekâ septiòu minûðu gaºð ieraksts ar Rogozina piedâvâjumu. Viòð domâjot, ka varçtu tikt izmantots „Sojuz” kosmosa kuìis, kuºð tiktu palaists no kosmodroma pie Archangeïskas. Paðlaik tiekot risinâts jautâjums par to, kâ novçrst bumbu pârkarðanu kosmosa kuìim, tam atkârtoti ieejot Zemes atmosfçrâ. Ukrainas Aizsardzîbas ministrijas izlûkdienesta pârstâvis Andrejs Jusovs ðo ziòu komentçja pat kâ ïoti ticamu, jo ðâda „idiotiska ideja”-  izmantot kosmosa kuìus, lai nogalinâtu iedzîvotâjus, nepârsteidzot un neesot nekas jauns. Kamçr varas elite domâ par kosmosa izmantoðanu, lai iznîcinâtu Ukrainu, Krievijâ iedzîvotâjiem citas rûpes. Gan kaºavîri, kuºi atgrieþas no frontes pçc ievainojumiem vai tie, kuºiem ir izdevies izvairîties no tâ, ka valsts pret viòu gribu pagarina lîgumus ar armiju, ir agresîvi un izdara aizvien vairâk noziegumu. Vçl bîstamâki ir par ïoti smagiem noziegumiem notiesâtie, kuºi piekrita karot „Vagner” militârajâ grupçjumâ un kuºus atbrîvo pçc seðiem mçneðiem, atïaujot atgriezties mâjâs un dzçðot sodâmîbu. Kâ zinâms, visâ Krievijâ tika meklçti ieslodzîtie, kuºi ir ar mieru kaºot Ukrainâ, turklât visbieþâk to piedâvâja recidîvistiem un tiem, kuºi notiesâti par slepkavîbâm, izvaroðanâm, laupîðanâm un kuru sods nereti bija 10-20 gadu. 

 

Tagad arî ðie kaºotâji atgrieþas mâjâs un bieþi izdara veselajam saprâtam neaptveramus noziegumus. Krievijas varas iestâdes jau ir palûguðas propagandistiem nerunât un nestâstît iedzîvotâjiem par noziegumiem, ko viòi  izdara. Vçl vairâk, ðos „varoòus” bieþi vien pat îpaði nemeklç un neuzsâk izmeklçðanu par viòu no jauna izdarîtajiem noziegumiem. Upuºu tuvinieki, atkal diendienâ satiekot slepkavas un izvarotâjus, bieþi ir izmisumâ, bet neko nevar mainît.  Piemçram, stâsts par slepkavîbâm Kalugâ un Kalugas apgabalâ 2014. un 2016. gadâ. Divas meitenes, 18 un 19 gadus jaunas, tika neþçlîgi izvarotas, noslepkavotas un pçc tam viòu mirstîgâs atliekas noziedznieki centâs sadedzinât. Policiju ðie noziegumi  neinteresçja, tâ neko nedarîja, apgalvojot, ka pierâdîjumus nevarot atrast. Abu neiteòu mâtes iepazinâs, staigâjot pa izmeklçtâju kabinetiem un nolçma kopîgi sâkt izmeklçðanu un paðas visus noskaidrot.  Viòas atrada lieciniekus, un divus gadus pçc noziegumiem policija vairs nevarçja apgalvot, ka neko nav iespçjams uzzinât. Abos gadîjumos slepkavas bija divi brâïi. Viòus notiesâja – uz 14 un 18 gadiem. Viòi piekrita „Vagner” aicinâjumam un tagad ir atgriezuðies mâjâs – lepni par to, ka kaºojuði un ka sodâmîba ir dzçsta. Mâtes uzrakstîja un nosûtîja atklâtu vçstuli prezidentam Putinam, par ðiem notikumiem ir dokumentâls videosiþets, kuºâ mâtes nolasa savu vçstuli. Nekâdu atbildi viòas nav saòçmuðas. 

 

Nesen publiski izskançja arî kâds cits stâsts par pusi, kuºð pieteicâs karot Ukrainâ, jo mâjâs „esot kïuvis garlaicîgi”. Viòu frontç smagi ievainoja, kâdu laiku viòð it kâ ârstçjâs vairâkos hospitâïos, bet vienîgâ „ârstçðana” bija pretsâpju lîdzekïi. Viòa mâsîca podkâstâ stâsta, ka, naudu par kaºoðanu brâlçns saòçmis, bet neko vairâk. Rehabilitâcija bijusi iespçjama tikai par lielu naudu privâtâs klînikâs, brâlçns pârvietojies ar kruíu palîdzîbu. Par spîti invaliditâtei, viòa lîgums ar armiju automâtiski ticis pagarinâts mobilizâcijas dçï. Kâdu laiku brâlçns centies izvairîties no armijas, bet tâpçc tikusi ierosinâta kriminâllieta un puisis beidzot nolçmis „padoties” un iet karot. Pçc kâda laika atkal atgriezies, jo esot atbrîvots veselîbas dçï, bet esot kïuvusi ïoti agresîvs, sâcis dzert. Reizçm stâstîjis, ka frontç viòa uzdevums bijis savâkt krituðo dienesta biedru mirstîgâs atliekas, bieþi vien nâcies lasît rokas, kâjas, citas íermeòa daïas. Kâdâ dienâ viòð uzbrucis mâtei, tâ izbçgusi pie savas mâtes, puiða vecmâmiòas. Puisis aizgâjis pie viòas, un vecmâmiòa atvçrusi durvis, jo viòð bijis mîïais mazdçliòð, apsçdusies viòam blakus, glaudîjusi plecu un mierinâjusi.  Bet viòð nogalinâjis vecmâmiòu, ar nazi durot daudzas reizes viòai kaklâ un par to skaïi smejoties. Mâtei vçlreiz izdevies aizbçgt. Apsûdzîbas viòam tika izvirzîtas par izvairîðanos no armijas, jo, izrâdâs, otrajâ reizç viòð bija uzbrucis dienesta biedram, gandrîz to noþòaudzis un aizbçdzis. Otra apsûdzîba bija par slepkavîbu. Tiesa viòu atzina par nepieskaitâmu un piesprieda piespiedu ârstçðanu.

 

 

„Lielie troïïi” un droðîbas riski

Pagâjuðajâ nedçïâ viena no ziòâm, kas izraisîja visai plaðu rezonansi ne tikai Eiropâ, bija informâcija par to, ka Krievijas dikt âtors Vladimirs Putins otrdien Íînâ ticies ar Ungârijas lîderi Viktoru Orbânu un paudis gandarîjumu par to, ka viòam joprojâm ir saiknes ar daþâm Eiropas valstîm. Kâ zinâms, ðî bija Putina otrâ tikðanâs ar kâdu Eiropas Savienîbas (ES) dalîbvalsts lîderi kopð 2022. gada februâºa, kad Krievija sâka atkârtoto iebrukumu Ukrainâ. Neilgi pçc kaºa sâkuma, 2022. gada aprîlî, Krievijâ bija ieradies Austrijas kanclers Karls Nçhammers, kuºð tikâs ar Putinu. Orbâns arî salîdzinâja ES ar padomju Savienîbu un paziòoja, ka Maskava un Brisele ir gandrîz viens un tas pats, tikai pagaidâm vçl esot cerîbas, ka tâs vçl var mainîties. Ungârijas lîderis arî gatavojas atbalstît un savâ ziòâ apvienoties ar Robertu Fico, kuºð nesen uzvarçja vçlçðanâs Slovâkijâ un tagad veidos valdîbu. Eiropâ Fico jau ir nodçvçjuði par „jaunievçlçto Putinu” Slovâkijâ. Tiesa gan, kâda ES amatpersona, kuras vârds publiski nav minçts, bet uz kuºu atsaucas ietekmîgais Eiropas medijs „Politico” par Fico esot sacîjis: „Slovâkija ir tik noþçlojama valsts, ka tas tik tikko kaut ko mainîs. Slovâkijai tikpat kâ nav nekâdu sviru. Viòiem ir vajadzîgi savi kohçzijas fondi un ES labâ griba, viòi îsti nevar atïauties bût nemiera cçlâji Briselç. Daudz bûtiskâk Orbânam ir Polijas kâ sabiedrotâs zaudçjums tiesiskuma jautâjumos, viòiem bija reâla ietekme sava lieluma dçï.”

 

Par Orbânu ir skaidrs, ka viòð visai veiksmîgi „dejo” starp Eiropas Savienîbu un Krieviju, jo viòam vajadzîga gan Eiropas fondu nauda, gan Krievijas îpaði lçtâ gâze. Ïoti daudziem Ungârijas iedzîvotâjiem patîk lçtâkas cenas, viòi nedomâ un negrib domât par to, ko var nosaukt par „brîvîbas cenu”. Tâdçï vçlçðanâs aptuveni puse iedzîvotâju atbalsta Orbânu, tâpat kâ Slovâkijâ vairâkums atbalsta klaji prokrievisko „jauno Putinu”. Un, protams, pats vadonis Orbâns savâ izpratnç un vçrtîbâs ir diktators, viòam vara ir galvenâ dzîves vçrtîba, kuºas dçï ir gatavs darît visu, ko spçj.

 

Jâpiebilst, ka saistîbâ ar Orbâna runâm un darbiem Austrumeiropas valstis uztraucas. Privâtâs sarunâs ðî reìiona diplomâti brînâs, kâpçc Rietumu lielvarâm bûtu jâturpina dalîties ar sensitîvu informâciju ar Ungâriju, jo tâ ir lojâla Putinam. „Ja es bûtu Ukraina, es nejustos çrti, daloties ar jebkâdiem plâniem, kamçr viòð atrodas telpâ”, sacîjis kâds diplomâts, kuºa vârds arî netiek publiski minçts. Savukârt Vâcijas parlamenta ES lietu komitejas priekðsçdçtâjs Antons Hofreiters pavisam atklâti un noteikti jau ir paziòojis: „Viktora Orbâna uzvedîba kaitç Eiropas Savienîbai. Kamçr Ungârijas premjerministrs pastâvîgi apvaino ES, viòð vçrðas pret autoritâriem reþîmiem tikai cerîbâ piesaistît jaunus lîdzekïus (..). Ðajâ situâcijâ bûtu liktenîgi atbrîvot iesaldçtos lîdzekïus Ungârijas valdîbai. Mums ir jâbût skaidram: laikâ, kad Krievija izmanto hibrîdkaºa lîdzekïus arî pret Eiropas Savienîbas valstîm, Viktors Orbâns arvien vairâk kïûst par droðîbas risku Eiropai”. Vaðingtonas vçstnieks Budapeðtâ Deivids Presmens sasauca NATO vçstnieku sapulci Ungârijâ un sacîja, ka ASV Ungârijai pauduðas „pamatotas baþas par droðîbu”. Arî Baltijas valstu lîderi jau ir pauduði savas baþas par ðo situâciju. Jautâjums ir, ko Eiropas Savienîba var darît un ko tâ tieðâm darîs? Un tieði tâpat kâ kaçð Ukrainâ, arî Ungârijas un Slovâkijas rîcîba ietekmç un ietekmçs Latviju.

 

 

 

 




 

Atpakaï