EIROPAS LATVIEÐU LAIKRAKSTS
Diriìents ar stâju
125427
Foto: janisphoto.com

Mâris Binders    14.06.2022

 

 

Jâòa Erenðtreita 80. dzimðanas dienâ 17. jûnijâ Dzintaru koncertzâlç izskançs lielkoncerts, kuºâ savu Skolotâju godinâs kupla audzçkòu saime. Piedalîsies Rîgas Doma zçnu koris, Rîgas Doma meiteòu koris “TIARA”, Rîgas Doma koºa skolas jauktais un gospeïu koris, no absolventu pulka speciâli veidots jubilejas vîru koris, Raimonds Pauls, grupa “Instrumenti”, vokâlâs grupas Latvian Voices un Framest, Latvijas Radio bigbends un spoþu solistu virkne: Jânis Ðipkçvics, Daumants Kalniòð, Gunârs Kalniòð, Grçta Grantiòa un citi. Korus diriìçs Aira Birziòa, Jurìis Câbulis un Mârtiòð Kliðâns. 

 

Koncertu tieðraidç pârraidîs Latvijas Radio 3 “Klasika”, Latvijas Televîzijas 1. kanalâ koncerta ieraksts bûs skatâms 25. jûnijâ plkst.21.10, pçc tam portâla lsm.lv archîvâ.

 

Kâ jûs sâkât strâdât ar zçnu kori? 

Tas bija 1970. gadâ, 28 gadu vecumâ. Mani uzaicinâja brâïi Imants un Gido Kokari, sakot: “Jâni, tev jânâk, mçs netiekam galâ ar disciplînu!” Sâkumâ nepiekritu. Es Kokarus jau pazinu kâ students. Nodomâju – te kaut kas slçpjas! Tad sâku saprast, ka viòi ir raduði strâdât tikai ar pieauguðajiem – kad tu ienâc telpâ, kur tevi sagaida kâ Maestro, kad tu korim pasaki kuru skaòdarbu un no kuºas takts. Un mçìinâjums sâkas,  nav svarîgas nekâdas ievadrunas. Bet ar puikâm ir citâdâk, viòi var nepamanît, ka klasç ienâk profesors. Es domâju, brâïi Kokari vienkârði negribçja tçrçt laiku audzinâðanas jautâjumiem. Un kad es pâris dienas padomâju un, protams, man bija neçrti atteikt, es sapratu, ka Kokari manî bija saskatîjuði tâdu kâ skolotâju, kâ audzinâtâju. Jau praksçs strâdâjot ar bçrniem, es biju sajutis, ka tu nevari klasç ienâkt kâ viesmâkslinieks! Tevî jâbût skolotâja îpaðîbâm.

 

Kas ir ðîs îpaðîbas? Ir jâbût stingram, vai ir jâbût “savçjam”?

Stingrîbai jâbût, pirmkârt, taisnîgai! Labestîgai stingrîbai. Tâ nedrîkst personîbu iznîcinât. Otrkârt, visas lietas ir jâsauc îstajâ vârdâ! Manâ pedagoìiskajâ darba mûþâ bijis tâ: ja pie manis atved kâdu grçkâzi un man izstâsta to viòa grçku, tad mana pirmâ doma ir ðâda: es to bûtu vçl trakâk nostrâdâjis! Bet tad manî ieslçdzas skolotâjs, un es saku: “Nu kâ tad tev tâ gadîjâs? Vai tad to lietu nevarçja kaut kâ savâdâk risinât?” Ar spçka spiedienu var tikai to lietu sabojât.

 

Jçkaba Mediòa koºa dziesma “Mîlestîbas krâðòais koks” ar Kârïa Jçkabsona dzeju ir Dârziòskolas zçnu koºa himna. Lûdzu, pastâstiet par to!

Dziesmas autors Jçkabs Mediòð bija viens no tiem, kas 1950. gadâ, pçc kaºa, rosinâja valdîbu dibinât zçnu kori. Viòð labi zinâja Maskavas koºu tradicijas - krievu koºa kultûras meistaru Aleksandru Ðveðòikovu pazina personîgi, labi zinâja arî Michaila Gïinkas kapellu, kuru arî man nâcâs iepazît. Konservatorijâ manu studiju laikâ neviens nemâcîja, kâ jâstrâdâ ar bçrnu balsîm, kur nu vçl ar zçnu balsîm. Tai laikâ tâdas tradicijas vçl nebija iedibinâtas. 

 

No 1957. lîdz 1967. gadam zçnu kori vadîja Kriðs Deíis. To uzskata par ïoti gaiðu laiku. Man rokrakstâ bija Jçkaba Mediòa notis, uz kuºâm bija rakstîts “Emîla Dârziòa zçnu korim 5 gadu jubilejâ”. Vçl students bûdams, es Ventspilî dzirdçju ðîs dziesmas izpildîjumu, mani ïoti uzrunâja tembrâlais skançjums, zçnu balsu dzidrums! Studiju laikâ Rîgas Doma koncertu afiðâ es pamanîju, ka notiks çrìelnieka Pçteºa Sîpolnieka koncerts ar zçnu koºa piedalîðanos. Koncertu noslçdza “Mîlestîbas krâðòais koks”. Vçl tagad atmiòâ dziesmas noslçguma kadence. Ðíita, ka Rîgas Doma velves mazliet tâ kâ pacçlâs uz augðu!

 

Mçs ar Kriðu Deíi bijâm kolçìi, viòs mâcçja arî diriìçt, arî man jau bija daþi skolnieki. Nekâdâ ziòâ viòð neizturçjâs tâ, itkâ es bûtu atnâcis kâ zaïknâbis un viòu nolicis malâ! Bet îstenîbâ es kori pâròçmu no brâïiem Kokariem, jâ!

 

Ko Konservatorijâ jums devusi diriìçðanas pasniedzçja Ludmila Pismennaja?

Viòa man ïâva iemîlçties Jâzepa Vîtola mûzikâ! Vîtola koºa mûzika vienmçr bija pamatprogrammâ. Visas lielâs formas un balâdes. Un tas man ïoti patika. Pismennaja bija neparasti sirsnîga un reizç prasîga, bija neçrti viòas priekðâ nâkt nesagatavotam. 

 

Jûs esat grâmatas “Kroòu pinçjs” autors. Tâ stâsta par Jâni Cimzi un piedzîvojusi jau divas tirâþas. Lûdzu, pastâstiet par ðo grâmatu!

Ir daudzas lietas, ko nepârtrauktajâ jaunîbas skrçjienâ nepaspçj lîdz galam noskaidrot. Par Cimzi ðíita, ka padomju laikos viòam bija uzlikts zîmogs, ka viòð nu nav "tas îstais” - tik daudz vâciskuma, pats arî tâds vâcietis utml. Es domâju: nu, kâ tad tâ? Skatîjos, kas ir dziedâts pirmajos Dziesmu svçtkos. Pamatâ – brâïu Cimzes un Baumaòu Kârïa dziesmas! Nu kâpçc par viòu runâ ar tâdâm aizdomâm un neuzticçðanos vai nicinâjumu, ka viòð latvieðu tautasdziesmu pârvçrtis korâlî? Bet viòð taèu bija pirmais tajâ laikâ, kuºð skolojies prestiþâ vâcu seminârâ, vçlâk arî universitâtç Berlînç, un viòð bija tâ-â-du skolu apguvis! Audzis hernhûtieðu ietekmç un, kâ mçs zinâm, hernhûtieði izdarîja svçtîgu darbu, jo îpaði Vidzemç. Arî tikumiskajâ audzinâðanâ un saimniekoðanâ. Bet hernhûtieði neatzina latvieðu tautasdziesmu, viòi to uzskatîja par pagânu dziesmu. Cimze ar to auga savâ bçrnîbâ, un ne vecaistçvs, ne tçvs ìimenç tautasdziesmas nedziedâja. Tas viss radîja manî intrigu, es vçlçjos noskaidrot iemeslus. Galvenokârt es bûros cauri tâ laika avîzçm. Lasîju, ko teicis pats Cimze, ko par viòu rakstîjuði citi. Mçìinâju ieiet viòa tçlâ, iztçlojoties viòu desmit gadu vecumâ, kad es pats par mûziku, dzîvodams pie Miíeltoròa, padomju laiku “aizliegtajâ zonâ”, zinâju visai maz. 

 

Manâ bçrnîbâ skola bija maziòa, tik cik mçs klasç padziedâjâm, tik arî bija! Mans vecaistçvs spçlçja çrìeles, bet audzinâðana bija ïoti strikta. Pie vectçva paða darinâtajâm çrìelçm es tik vienkârði nemaz nedrîkstçju pieiet klât. Cimzem paveicâs, ka viòð jau no mazâm dienâm ieguva ïoti labu izglîtîbu. Rauna bijusi unikâla pilsçta, tur, pateicoties diviem bagâtiem Rîgas vîriem, bijuði arî rûpniecîbas iedîgïi, cilvçkiem bija darbs un viòi varçja nopelnît. Raunâ bija laba skola un Cimzem trâpâs izcils skolotâjs – Jânis Gaiíis, tai laikâ Gaike. Cimze auga vâciskâ vidç un, domâjams, vâcu valodu viòð zinâja pat labâk par latvieðu, un viòam paveicâs ar to, ka agrâ jaunîbâ viòu pamanîja vâcbaltu mâcîtâji un piedâvâja izglîtîbas iespçjas Vâcijâ. Pçc dabas viòð bijis ïoti mûzikâls, mâjâs spçlçjis gan vijoli, gan mazas çrìelîtes. Vâcieði vçlçjâs, lai mçs savu izglîtîbu veicinâm paði savâm rokâm. Bet pats svarîgâkais: te ir meklçjami mûsu pedagoìijas veselîgâkie asni, ko savâ laikâ turpinâja skolotâju seminâri. Un tad vienâ brîdî tie likâs tâ kâ lieki, ðíita, ka izglîtoto skolotâju par daudz un arvien vairâk to skaitu samazinâja. Bet Cimze ievadîja skolotâju apmâcîbu, kur katrs skolotâjs bija unikâla personîba: prata dziedât, apguvis minimâlu kursu mûzikas teorijâ, mâcçja spçlçt arî kâdu mûzikas instrumentu. Skolas kvalitâti Cimzes laikâ noteica koºa skanîgums, mûzikas priekðmetu îpatsvars skolâ, un tikai tad viss pârçjais. Starp Cimzes ievçrojamâkajiem audzçkòiem ir arî igauòi, tai skaitâ pirmo Dziesmu svçtku veidotâji.

 

Man bija liels pârsteigums, ka arî igauòi, 2019. gadâ atklâjot savus Dziesmu svçtkus, zem lielâ virsraksta “Skolotâjs” uz skatuves pirmajâ rindâ bija novietojuði Cimzes portretu. Un nâkamais pârsteigums bija, ka mûsu diriìents Kaspars Putniòð, kuºð tolaik vçl bija Tallinas kamerkora diriìents, bija izraudzîts par latvieðu tautasdziesmas “Rîga dimd” Jâòa Cimzes apdarç diriìentu. Un visi igaunîði dziedâja “aijaijâ – tallallâ”, tas bija tik skaisti! (smejas). Jâ, igauòi mûsu Jâni Cimzi tur augstâ godâ! Jâ, un par tautasdziesmâm Cimzi ieinteresçja viòa paða skolnieki, piemçram, Jânis Bankins no Lielvârdes, sakot, ka ir jâsâk tâs vâkt kopâ! Tas Cimzç pamodinâja latvietîbas garu, kas, bez ðaubâm, viòâ iekðâ bija dziïi sçdçjis. Lai arî kâ mçs Cimzem pârmestu korâïveida apdares, tas bija pirmais kâpslis. To atzinuði Jurjânu Andrejs, Jâzeps Vîtols, Jçkabs Graubiòð.

 

Cik reizes jûs ar zçnu kori esat viesojies Amerikâ?

Trîs. Vienreiz es biju ar pavisam mazu grupiòu, trîs puikâm – Kristapu Ðoriòu, Artûru Ancânu, Jâni Grîntâlu. Par to ir îpaðs stâsts. PSRS Komponistu savienîba bija noorganizçjusi, ka mçs tiekam deleìçti apmaksâtâ komandçjumâ uz kaut kâdu zçnu sadziedâðanos. Mums jau tieðâs saites ar rîkotâjiem nebija, visa komunikâcija notika caur Maskavu. Aizlidojâm, izkâpâm ârâ lielajâ Òujorkas lidostâ un lûkojâmies pçc sagaidîtâjiem. Neviena nav! Labi, ka man jau toreiz bija kaut kâdas saites ar kultûras apvienîbas TILTS valdes priekðsçdi Ìirtu Zeidenbergu. Labi, ka Amerikâ ir tâda iespçja, ka no telefona bûdiòas var piezvanît un palûgt, lai otrâ galâ sarunu apmaksâ! Izrâdâs, ka pa to laiku, kamçr mçs lidojâm, pasâkums ir atcelts! Pateicoties Ìirtam Zeidenbergam mçs laipni tikâm uzòemti latvieðu ìimençs. Pagâja nedçïa, iekams mçs varçjâm tikt atpakaï uz Latviju. Tajâs dienâs mçs dziedâjâm dievkalpojumos, latvieðu sanâksmçs. Puikas ar tautieðu atbalstu tika glîti apìçrbti. Ja atmiòa neviï, tad ðis brauciens notika 1990. gadâ, kam sekoja zçnu kora pirmâ tûre 1992. gadâ, nâkamâ – 1995.gadâ. Tâlâk jau sâkâs diriìenta Mârtiòa Kliðâna laiks.

 

Ko uzskatât par savas dzîves lielâko veiksmi un ieguldîjumu?

Veiksmes stâsts saistâs ar Rîgas Doma kora skolas izveidi. Man lîdzâs vienmçr bijuði ïoti uzticami un izdarîgi jauni cilvçki, ar kuºiem varçja labi saprasties. Man bija païâvîba, ka mçs to varam! Ir prieks, ka skola ir ieguvusi savu noteiktu vietu Latvijas izglîtîbas sistçmâ un es domâju, ka skolu pazîst arî daudz plaðâkâ pasaulç. Mûsu audzçkòi, îpaði no dþeza nodaïas, rçgulâri ir starptautiskâ apritç. 

 

Arî mûsu diriìenti. Krista Audere, Jânis Liepiòð, Ainârs Rubiíis, Aivis Greters. Es lepojos ar Rîgas Doma koºa skolu un priecâjos, ka viss turpinâs! Varu apliecinât, ka esmu piedalîjies pilnîgi visos uzòemðanas eksâmenos! Skolai drîz bûs 30 gadu jubileja, un ðodien tâ bija 27. reize, kad es pieredzçju, kâdi bçrni nâk uz Rîgas Doma koºa skolu. Ðajâ reizç bija 63 bçrni uz 23 vietâm. Un es varu tikai pabrînîties, ka ðajos grûtajos laikos, kad nâkotne ir tik neskaidra, vecâki uzticas mûsu skolai. Ir stabils papildinâjums zçnu korim un meiteòu korim!

 


 

Atpakaï