
.jpg)
Sallija Benfelde 22.11.2022
Ziòas no Ukrainas bruòoto spçku Ìenerâlðtaba svçtdien, 20. novembrî liecinâja, ka Krievija jau zaudçjusi vismaz 84 210 kaºavîru, 2886 tankus, 16 kuìus un âtrlaivas, 278 lidmaðînas un 261 helihopteru. Tajâ paðâ laikâ informâcija liecina arî, ka diennakts laikâ Ukrainâ no Krievijas puses bijuðas èetras raíeðu apðaudes un 59 reaktîvâs artilçrijas triecieni, apðaudîta tikusi arî nesen atbrîvotâ Hersona. Tikmçr Ukrainas prezidenta birojs ziòo arî par to, ka ukraiòi kopâ ar sabiedrotajiem sâkuði darbu pie deklarâcijas par Ukrainas gaisa telpas vairogu. Deklarâcijas mçríis ir izstrâdât kompleksu daudzpakâpju pretgaisa aizsardzîbas un pretraíeðu sistçmu Ukrainas gaisa telpai, un ðî sistçma stiprinâs arî visas Eiropas Savienîbas gaisa telpas aizsardzîbu. Nenoliedzami ir arî tas, ka Ukraina jau tagad novçrð lielu daïu no pasaules un Eiroatlantiskâ reìiona droðîbas apdraudçjuma, sacîja Ukrainas prezidenta biroja vadîtâjs Andrejs Jermaks.
Lai arî aizvien bieþâk gan Ukrainas, gan Krievijas un ârvalstu polîtikas vçrotâji un militârie eksperti runâ par to, ka Krievija kaºu zaudç, ka Krievijâ gan varas elitç, gan iedzîvotâjos aug neapmierinâtîba un sajûta, ka kaºð ir zaudçts, neviens nevar prognozçt, kad tas beigsies. Un vçl jo mazâk iespçjams prognozçt, kad tieðâm varçs sacît, ka beidzot ir miers. Neatkarîgi no tâ, kuºð lîdzðinçjâ reþîma grupçjums sagrâbs varu, tâ rokâs joprojâm bûs kodolieroèi, iekðçjâs varas cîòas un iespçjamais Krievijas sabrukums mieru nenesîs, un Krievijas Federâcijas reìions bûs reâls drauds.
Spilgts Krievijas valdoðâ reþîma nostâjas piemçrs bija 11. novembrî notikuðais ultralabçjâs partijas „Nacionâlâ atbrîvoðanas kustîba” (NOD) gâjiens Maskavâ, ko vadîja tâs lîderis Jevgçòijs Fjodorovs. Partijai Krievijâ nav oficiâla juridiska statusa, bet tâs biedri piedalâs Krievijas Domes (parlamenta) vçlçðanâs. Partijas lîderis Fjodorovs ir ievçlçts Krievijas Domç no Putina partijas “Vienotâ Krievija” un ir vairâku radikâlu iniciatîvu autors tajâ. Ðî gada jûnijâ Fjodorovs iesniedza Domes apakðpalâtâ likumprojektu, kuºâ aicinâja atcelt Padomju Savienîbas Valsts padomes lçmumu par Lietuvas neatkarîbas atzîðanu. Fjodorovs arî paziòoja, ka nâkotnç Krievija varçtu atsaukt Baltijas valstu un Ukrainas neatkarîbas atzîðanu. Fjodorova partija 2020. gadâ arî aktîvi aìitçja par Viskrievijas referendumu grozîjumiem Krievijas Konstitûcijâ. Tâ rezultâtâ Krievijas prezidents var saglabât savu varu lîdz 2036. gadam. Referenduma novçrotâji gan liecinâja par simtiem pârkâpumu tâ laikâ, bet tâ rezultâti, protams, tika apstiprinâti kâ likumîgi.
Minçtais 11. novembºa gâjiens “Uz Vaðingtonu!” notika dienâ, kad tika atbrîvota Hersona un Latvija atzîmçja Lâèplçðu dienu. Tas notika Maskavas centrâ, nelielâ ieliòâ netâlu no Kremïa, kur nekas nevar notikt bez tieðâs Kremïa atïaujas. Dalîbnieku tajâ nebija daudz, cilvçku 30 – 40, toties pasâkums bija ïoti skaïð, un tas tika filmçts. Gâjienâ bija sarkanie karogi ar sirpi un âmuru, dalîbnieki bija ietinuðies karogos t.s. Georga lentîtes krâsâs, to vadîja tâs lîderis un Krievijas domes deputâts Jevgçòijs Fjodorovs, bet pa priekðu tika stumts raíetes Sarmat kartona makets. Jâpiebilst, ka ðî raíete tika radîta kâ kodolgalviòas nesçja, bet nav informâcijas, ka tâ reâli eksistç. Bungu dârdoòas pavadîbâ tika skandçts: ”Dosim triecienu pa centriem, kuºi pieòem lçmumus! Uz Vaðingtonu! Uz Vaðingtonu!” un tika atkârtots Putina sacîtais: “Mçs mirsim kâ varoòi, bet viòi nosprâgs!”
Jâpiebilst, ka gâjiens, kaut neliels un absurds, izskatîjâs iespaidîgs un manuprât pârspçja dokumentâlajâs filmâs redzçtos hitlerjûgenda gâjienus un atklâti demonstrçja Kremïa patieso nostâju kaºa un miera jautâjumos. Tiesa gan, militârie eksperti gan Eiropâ, gan ASV uzskata, ka Krievijai nav resursu vçl vienas frontes atvçrðanai.
Joprojâm jautâjums ir par Krievijas iedzîvotâju nostâju un attieksmi pret kaºu Ukrainâ. Par spîti tam, ka publiski pieejamâs socioloìiskâs aptaujas Krievijâ ir vai nu varas nopirktas vai arî atbildes uz jautâjumiem ietekmç bailes no represijâm, kopçjo noskaòu tâs parâda. Tâdçï, manuprât, ir vçrts ielûkoties neatkarîgâs pçtîjumu kompânijas Levadas centrs oktobºa pçdçjâs dekâdes aptaujâs, kuºu rezultâti publicçti novembrî.
Uz jautâjumu, kâdi pçc aptaujâto domâm ir svarîgâkie notikumi oktobrî, lielâkâ daïa respondentu (36 procenti) atbildçja, ka tâ ir „specoperâcija”, bet daudz mazâk iedzîvotâjus uztrauca „daïçjâ mobilizâcija” – 27 procentus (septembrî 47 procentus). 16 procentu respondentu runâja par sprâdzienu uz Krimas tilta, bet 7 procenti – par daþâdâm avârijâm un katastrofâm, t.sk. militâro lidmaðînu nokriðanas Jeiskâ un Irkutskâ un diversijâm Nord Stream. Runâjot par noskaòojumu, tas ir kïuvis lîdzsvarotâks un mierîgâks pçc stresa, ko izraisîja mobilizâcija. Palielinâjies to Krievijas iedzîvotâju skaits ( no 7 procentiem septembrî lîdz 10 procentiem oktobrî), kuºi apgalvo, ka viòu noskaòojums ir brîniðíîgs. Par normâlu, lîdzsvarotu noskaòojumu aptaujâs pauduði vairâk nekâ puse jeb 53 procenti aptaujâto (45 procenti septembrî), bet no 32 lîdz 27 procentiem samazinâjies to iedzîvotâju skaits, kuºi stâsta, ka ir nokaitinâti un sasprindzinâjumâ.
Kopumâ ïoti labu, lîdzsvarotu un vairâk vai mazâk mierîgu noskaòojumu apliecinâjuði 63 procenti aptaujâto. Protams, kâ jebkurâ valstî un aptaujâ, arî Krievijâ uzskati un noskaòojums atðíiras daþâdâs vecuma grupâs. Par labu noskaòojumu ðajâ aptaujâ lielâkoties runâ vîrieði, kuºi atbalsta Putinu, un labi nodroðinâtie jaunieði. Tajâ paðâ laikâ, jautâjot par to, kâ noskaòojumu pçdçjâs oktobºa dienâs ietekmç ienâkumi, pozitîvi noskaòoti ir 63 procenti aptaujâto, kas ir pretrunâ ar 53 procentu sacîto, ka tikko pietiek çdiena iegâdei. Atliek secinât, ka, iespçjams, iedzîvotâji sevi vai sociologus mâna, sakot, ka knapi pietiek çdienam, bet noskaòojums ir labs. Citiem vârdiem sakot, Krievijas iedzîvotâji joprojâm cenðas sev iestâstît, ka viss ir un bûs labi. Tâdçï cerçt uz to, ka pieaugs plaðâ neapmierinâtîba un sâksies nopietni protesti, tuvâkajâ laikâ nevar un atliek païauties tikai uz Ukrainas panâkumiem frontç.
Atpakaï