EIROPAS LATVIEÐU LAIKRAKSTS
Bçrnîbas garða, kas pavada visu mûþu
116359

Lâsma Gaitniece    23.03.2021

 

Pazîstamais dziedâtâjs, kontrtenors, Triju Zvaigþòu ordeòa virsnieks Sergejs Jçgers pandçmijas laikâ atradis nodarbi, kas daudzos raisîjusi lielu izbrînu. Tâ ir daþâdu konservçjumu gatavoðana ik dienu mâjas apstâkïos. Kaut arî pirmajâ mirklî ðíiet, ka mâksla un çst gatavoðana vismaz pirmajâ mirklî ir divas daþâdas galaktikas, mâkslinieks ir pârliecinâts par pretçjo – nav vis! Pçrnâ gada 27. oktobrî viòð oficiâli kïuvis par mâjraþotâju. Sergeja Jçgera dzîvokïa virtuvç katru dienu top jauni meistardarbi jeb gardumi, kas ir izpelnîjuðies lielu piekriðanu. Par uzdrîkstçðanos un kulinârijas mâkslu aicinâju mâkslinieku uz sarunu.  

 

Kâ vispâr radâs ideja pievçrsties mâjraþoðanai?

Ârkârtas situâcija, kas Latvijâ sâkâs 2020. gada 12. martâ un ilgst vçl aizvien, manâ dzîvç un plânos ieviesa lielas korrekcijas. Triju mçneðu laikâ man tika atcelti 23 koncerti. Tâpçc panikâ nekritu un valdîbu nelamâju, bet gan domâju labas domas. Gatavojis çst, tieði tâpat kâ dziedâjis, esmu vienmçr, kopð vien sevi atceros. Turklât nekad neesmu baidîjies eksperimentçt – izmçìinât arvien ko jaunu. Vispirms gatavoju savâm mâsâm. Alla, tâpat kâ es, skâbç guríus, savukârt Inese nemarinç. Pandçmijas laikam sâkoties, çdienu gatavoju arî savu draugu ìimençm, kur vecâki ir darbâ, bet bçrni augu dienu pavada mâjâs, mâcoties caur tieðsaistes rîku Zoom. Tâdâ veidâ viòiem palîdzçju. 

 

Par mâjraþotâju kïuvu 27.oktobrî, bet jau 3. novembrî bija klât Pârtikas Veterinârâ dienesta pârstâve Sandra Jansone. Mâjraþotâjam ir jâievçro 30 punkti, no kuºiem man sâkumâ bija tikai 11. Pçc desmit minûðu sarunas ar PVD pârstâvi teicu, ka es ar to nenodarboðos, taèu viòa lika man paòemt papîru un pierakstît, sacîdama: “Es palîdzçðu.” Vispirms manu jauno nodarbi vajadzçja saskaòot ar kaimiòiem pa vertikâli. Ja ar trim nebija nekâdu problçmu, viòi visu saprata, tad joki sâkâs ar ceturto, kurð nesaprata pilnîgi neko. Tad sekoja daþâdi kursi – paðkontroles kursi, minimâlie sanitârie kursi, tad bija ûdens pârbaudes un citas lietas. Bija jâsagatavo paðkontroles rokasgrâmata, precîzas receptûras grâmata, taras sertifikâti; jâplâno produktu piegâde, loìistika, darbs ar èekiem, reìistrâciju, saraþotâ uzskaiti. Grâmatâ tiek reìistrçts viss: cik meistardarbu pagatavots, cik uzdâvinâts, cik pârdots. Tâpat jâdomâ arî par dezinfekcijas lîdzekïu, dvieïu un citu lietu iegâdi. Man pieslçdzâs pârtikas technoloìe Vita Boka, kuºa palîdz izveidot receptûras un paðkontroles rokasgrâmatu. Kopð pçrnâ gada novembºa lîdz ðim brîdim man jau ir vairâk nekâ 2000 vienîbu saraþotâ. Tas nozîmç vairâk nekâ 2000 burciòu ar marinçjumiem, ko dçvçju par saviem meistardarbiem, jo tie par visiem simt procentiem ir mans roku darbs. Arî noformçjums ir manis izauklçts. Tâ pievienotâ vçrtîba ir etiíete, kas rakstîta ar roku. Pirms pâris dienâm pat izdevâs sasniegt rekordu – sagatavoju 101 meistardarbu. Normâli gan vienâ dienâ tiek pagatavots 40, 50 vai 60 burku ar marinçjumiem. 

 

Ir milzîgs prieks un gandarîjums, ka meistardarbus cilvçki ir novçrtçjuði, atzinuði par labiem. Viòiem manis gatavotâs lietas garðo, un tas ir visforðâkais, tas ceï spârnos. Tie ceïo pa visu Latviju, turklât meistardarbus ir iegâdâjuðies arî cilvçki Apvienotajâ Karalistç, Îrijâ un Ðveicç. Tie ir pieejami tirdzniecîbâ, turklât veikali neizskaidrojamâ kârtâ mani atrada paði.

 

Vçl vçlos piebilst, lai kïûtu par mâjraþotâju, mani financiâli atbalstîja bijusî skolasbiedrene Vanesa Dorjç (Vanesa Dorier) no Rîgas Mûzikas internâtskolas, kas  paðlaik dzîvo Ðveicç.  Savukârt loìistikâ un dârzeòu piegâdç man ïoti palîdz veikala RIMI maiòas vadîtâja Vineta Ragaine.

 

Lûdzu, pastâsti, kas ir tavi meistardarbi!

 

Tie ir marinçjumi, ko var iedalît piecâs lînijâs: bieðu salâti tomâtu sulâ, marinçtas bietes gabaliòos, marinçti sîpoli þelejâ, marinçti íirbji dzçrvençs un íirbju-apelsînu marmelâde. Receptes glabâju noslçpumâ. Sastâvs ir uzrakstîts, bet ir jâzina pareizâs proporcijas, lai izdotos tieði tâ, kâ paredzçts.

 

Kas no piedâvâtâ sortimenta ir visvairâk iecienîts?

 

Patlaban tie ir marinçti sîpoli þelejâ un bieðu salâti tomâtu sulâ. Tie arî ir visgrûtâk pagatavojami. Lai sagatavotu 25 burciòas, kas ir 10 kilogrami sîpolu, virtuvç jâpavada septiòas stundas.

 

Septiòas stundas ar sîpoliem? Vai pçc tam nav izraudâtas visas asaras?

 

(Smejas.) To man jautâ visi. Nç, nav. Ja sîpolu mizo zem tekoða ûdens un pie atvçrta loga, tas acîs nekodîs. 

 

Tas ir knifs, ko zina tuvu ne visas saimnieces. Vai tâdu knifu tev ir daudz?

 

Ðíovçjot kâpostus Ziemsvçtkiem, bûs garðîgâk, ja pievienos krâsaino papriku. Savukârt frikadeïu zupa bûs gardâka, ja, pirms tai pievienot frikadeles, tâs uz pannas apceps. Arî attiecîbâ uz viltoto zaíi ir viens knifs. Pirms to likt cepeðkrâsnî, tam virspusç ar pirkstu iebaksta èetras lîdz seðas reizes, jo tad cepðanâs laikâ tiks klât gaiss un rezultâtâ labâk izcepsies.

 

Kas tev visus ðos knifus iemâcîja?

Neviens. Es to zinu un viss.

 

Vai ir kas tâds, par ko esi droðs, ka nekad to nepagatavosi?

 

Negatavoju to, ko pats neçdu, kâ, piemçram, mçli þelejâ. Nekad dzîvç neesmu dzçris kafiju, taèu to gan gatavoju ciemiòiem. Manâs mâjâs speciâli viesiem ir kafijas automâts. Tâpat nekad neesmu dzçris pienu. Kad kâds atnâk ciemos, man ir îpaði jâpiedomâ, ka pie kafijas vajag arî pienu!

 

Kulinârijas mâksla un mûzika tomçr ir divas ïoti atðíirîgas lietas. Vai nav tâ, ka, lai sâktu nodarboties ar kaut ko tik atðíirîgu, nepiecieðama drosme? Vismaz uzdrîkstçðanâs?

 

Cilvçkam ir jâbût daudzpusîgam. Jâdara tas, kas sanâk un arî patîk. Man nekad nav bijis tâ, ka mestu plinti krûmos. Savos 42 gados varu atïauties nedarît to, kas man nepatîk. Ðâds stâvoklis ir jânopelna, un es to no sirds novçlu ikvienam cilvçkam. Çdiena gatavoðana ir mana meditâcija. Man virtuvç uz palodzes ir lapiòas, kur steidzos pierakstît visu, kas ienâk prâtâ – idejas, plânus. Lîdz ar to mans plânotâjs un arî mobilais telefons ir tîrs. Bieþi vien domas traucas âtrâk par darbiem, kas gaida savu kârtu. Paðlaik man dzîvç daudzas lietas notiek paralçli, darbs dzen darbu.

      

Daudzi netic, ka ar mâjraþoðanu nodarbojos viens pats. Pçc gaºâm virtuvç pavadîtâm stundâm sâp mugura un pleci. Tâpçc daudz jâvingro un jâstaigâ.

 

Paðlaik tu strâdâ ar piecâm produktu lînijâm. Kâ radâs ideja, ka gatavosi tieði ðîs piecas lietas?

 

Marinçjis un konservçjis esmu kopð bçrnîbas, kad ar Omu un mâsâm dzîvojâm laukos. Tâ ir bçrnîbas garða, kas paliek atmiòâ uz mûþu un visur pavada. Jâpiebilst, ka izmantoju ïoti tradicionâlas, latvieðiem pierastas garðvielas. Çdienam nekad nepievienoðu to, kas nav tradicionâli latvisks, piemçram, kariju vai citas eksotiskas garðvielas. 

 

Kad sâksies pavasaºa un vasaras sezona, man jau ir padomâ citas lietas, ko gatavot. Tad dienas kârtîbâ bûs rasoïòiks, vîrieðu zapte, marinçti, krâsaini dârzeòi; tomâtu mçrce; tomâti savâ sulâ un zilo plûmîðu marmelâde. 

 

Klausoties tevi, ðíiet, ka ðâdai nodarbei nepiecieðama liela paðdisciplîna.

 

Nenoliedzami. Taèu arî tas nâk no bçrnîbas. Dzîvojot laukos, mums Oma iemâcîja trîs lietas. Pirms iet gulçt, ir jâizslauka grîdas. Ir jâbût nomazgâtiem traukiem. Un treðâ: pirms gulçtieðanas aukstâ ûdenî jânomazgâ kâjas, lai labâk nâktu miegs. Bçrnîbâ mûs pâris reiþu piecçla ïoti agri no rîta, lai izskrienamies rasainâ pïavâ. Taèu, ja atgrieþamies mûsdienâs, varu teikt vienu – ja vakarâ nenâk miegs, tâtad pa dienu nav pietiekami daudz strâdâts!

      

Un vçl kas. Katru dienu ir jâizdara trîs labi darbi – ne sev, bet kâdam citam. Ja var izdarît èetrus, tad tas vispâr ir ideâli!

 

Apbrînojams darba spars!

 

Es nespçju nosçdçt mierîgs, neko nedarot. Agrâk, kad bija lidojumi, kas ilga gaºas stundas, tâs pavadîju lietderîgi, domâjot lielâs domas, jo lidojot nepastâv opcija izkâpt! Mierîgi varu nosçdçt tikai pie frizieºa un zobârsta. Tur jau nav variantu.

 

Pandçmijas laiks nebûs mûþîgs. Cerams, ka nebûs. Kas notiks, kad dzîve atgriezîsies vecajâs sliedçs un tev atsâksies koncertçðana?

 

Tâ, kâ bija, vairs nebûs nekad. Tâ vienkârði nenotiek. Kad pandçmija beigsies, bûðu gatavs darît to paðu, ko tagad. Ja bûs daudz jâdzied, vçrðu vaïâ cehu un pieòemðu darbâ cilvçkus. Uz ðo brîdi ir apsîkusi tikai koncertdarbîba, viss pârçjais notiek. Arî manâ labdarîbas fondâ ir, ko darît.

     

Varbût ðo domu ir grûti pieòemt, bet nekad nebûs tâ, kâ bija. Pat iepazîstoties ar jauniem cilvçkiem, tai brîdî, kad viòð ir labs, es uz viòu skatos un nodomâju: “Ak, mans Dievs, es ïoti labi zinu un tu arî, ka nekas nav mûþîgs!” Nevienas attiecîbas nav mûþîgas: tâs transformçjas, vai arî izsîkst.

 

Vai tev ðis laiks un nodarbe ir iemâcîjis ko jaunu?

 

Esmu iemâcîjies novçrtçt naudu, tâs vçrtîbu. Tagad pret saviem ienâkumiem attiecos citâdi. Katrs nopelnîtais eiro tiek iztçrçts vai, precîzâk sakot, ieguldîts ar apdomu. Man ir bijis daudz naudas, bet primâri es domâju par savu ìimeni un draugiem.

 

Tâpat arî uzskatu, ka lietâm ir jâatïauj dzîvot otru mûþu, respektîvi, izmest var to, kas saplçsts vai netîrs. Var bût nekârtîgs, bet ir jâbût tîram. Tâ nav negausîga krâðana, bet taupîba jeb racionâlâ domâðana. Pats sevi uzskatu par saimniecisko latvieti. Kârtojot skapi, lietas, kuºu man ir ïoti daudz un nav vajadzîgas, atdodu Inesei. Viòa strâdâ sociâlâs aprûpes centrâ, kur vecîðiem noder viss. Ðai nodarbei ir vçl viena vçrtîba: dienâ, kad sakârtoju skapi, pats jûtos priecîgs un pacilâts.

 

Vai, nodarbojoties ar mâjraþoðanu, bez pozitîvâ rezultâta meistardarbu veidâ ir vçl kâda pievienotâ vçrtîba?

 

Tagad man iznâk daudz runât pa telefonu. Vakar pat norunâju 20 minûtes ar kâdu mâkslinieku, kurð bija baudîjis manis gatavoto. Beidzâs ar to, ka tiku aicinâts ciemos. Nereti gadâs tâ: cilvçks kaut kur ir dabûjis manu telefona numuru, zvana, jo, iespçjams, viòam, nav, ar ko parunâties, un viòð jûtas ïoti vientuïð. Esmu atbildçjis uz visdaþâdâkajiem jautâjumiem. Tâ kâ gatavoju íirbîðus dzçrvençs, man jautâja, vai dzçrvenes nenokrâsos íirbjus. Nu ko, ir vajadzîgi arî tâdi cilvçki.

 

Kur tavus meistardarbus var iegâdâties?

 

Manis gatavoto produkciju paðlaik var iegâdâties bioveikalu tîklâ “Idille”, kas atrodas Barona centrâ un Âgenskalna tirdzniecîbas centrâ “Mellene”; “Biznesa Vçstniecîbas” konceptveikalâ veikalâ Tçriòu ielâ 55; Rîgâ, arî konceptveikalâ “Brûzilu liellops” Saldû. Ir tâda doma, ka drîzumâ tos varçs iegâdâties arî Ikðíilç un Engurç. 

 


 

Atpakaï