EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Terroristu un diktatoru Internacionāle
131787
Foto: Ian Betley, Unsplash

Sallija Benfelde    10.04.2024

 

 

Krievija, Baltkrievija, Ziemeļkoreja, Irāna, Hesbollah, jau drīz arī Taliban, ko Krievija gatavojas izsvītrot no terroristu saraksta, – jaunā „Internacionāle” un vēl dažas valstis un organizācijas, kuŗas it kā ir, it kā vēl tajā nav.  Ķīna nav Krievijas partneris, tirgojas ar visiem, ja vien tas iespējams, jo tās vienīgā ideoloģija ir izdevīgums un nauda,  nevis morāles un ētikas principi. Patiesībā Krievija Ķīnai ir tāda kā „pusdienu uzkoda”, kas labi noder. Sīriju grūti nosaukt par valsti, jo lielu daļu tās territorijas kontrolē Irāna, bet daļu – Krievija, un pārvaldītājs šīm territorijām ir marionete Asads. Un ar „ savas Internacionāles” atbalstu Krievijas uzbrukumi Ukrainā pēdējā mēneša laikā kļuvuši īpaši nežēlīgi un brutāli. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs intervijā britu raidstacijai BBC brīdināja, ka autoritāri pārvaldītās lielvaras arvien ciešāk sadarbojas pret Rietumu demokratijām.

 

Agresorvalsts Krievija ir izdomājusi vēl vienu veidu, kā karot pret Ukrainas iedzīvotājiem. Naktīs ar raķetēm un trieciendroniem tiek sagrautas dzīvojamās mājas un slimnīcas, dienās – tirdzniecības centri vai citas vietas, kuŗās varētu būt vairāk cilvēku. Pēc stundas vai divām, kad glābēji un mediķi jau ir ieradušies, notiek vēl viens trieciens tieši pat to pašu vietu, lai nogalinātu un ievainotu glābējus vai mediķus. Un notiek arī rēgulāri triecieni par enerģētikas objektiem. Pilna apjoma kaŗa laikā pret Ukrainu notikuši triecieni pa 1200 enerģētikas objektiem, pašlaik ir iznīcināti vai bojāti 80 procenti elektroenerģijas staciju (ETS). 8. aprīļa rīta ziņas vēstīja, ka Krievijas spēki pēdējo 24 stundu laikā 357 reizes uzbrukuši astoņiem apdzīvotiem rajoniem Zaporižjā. Dronu uzbrukumā Krievijas kontrolētai Zaporižjas atomelektrostacijai (AES) Ukrainā bojāta viena reaktora aizsargstruktūra. Maskava uzbrukumā vaino Ukrainu, bet, visticamāk, tā ir Krievijas provokācija, lai vairotu spriedzi. Jāpiebilst, ka dronu uzbrukums AES noticis pirmo reizi kopš 2022. gada novembŗa. 6. aprīlī Krievijas uzbrukumu dēļ elektrības padeves traucējumi un elektrotīklu bojājumi bija septiņos Ukrainas apgabalos, bet Charkivas apgabalā bez elektrības palika 300 tūkstoši mājsaimniecību. 6. aprīļa naktī ar trieciendroniem, raķetēm, mīnmetējiem, artilēriju un bumbvedējiem notika uzbrukumi 12 Ukrainas apgabaliem 123 apdzīvotās vietās un tika apšaudīti 244 infrastruktūras objekti. Cilvēki tiek ievainoti katru dienu, gandrīz katru dienu kāds vai pat vairāki tiek nogalināti.

 

Ukrainiete Oksana Makaraneko ierakstījusi sociālajos tīklos: „Lasīju naktī mūsu sieviešu saraksti, viņas stāsta, ko velk mugurā uz nakti pirms gulētiešanas un iespējamajām gaisa trauksmēm. Jo tak būs kauns, ja veļa nonēsāta vai caura, bet glābēji jauni un smuki. Sapirkušas dārgu veļu, košas pidžamas, suņu barību ... saber kabatās, lai sunīši drupās ātri atrastu un tad uzreiz sunītim gardumiņu… Bet viena meitene uzrakstīja, ka viņai uzdāvināti sapņu auskari, bet viņa tos neliek, jo, kad vajadzēs atpazīt, tad tak vecos auskarus visi tuvinieki pazīst, bet šos neviens nav redzējis. Kā to izturēt?”

 

Tiem, kuŗi netiek ievainoti vai nogalināti, okupētajās Ukrainas territorijās dzīve bieži vien kļūst par murgu. Pilna mēroga Krievijas iebrukuma laikā okupētajās territorijās Ukrainas pilsoņiem izsniegtas aptuveni 1,5 miljoni Krievijas pasu – tātad šie cilvēki ir pieņēmuši Krievijas pilsonību, un tas nav noticis brīvprātīgi. Bez Krievijas pases nevar saņemt ne pensiju, ne arī kādu pabalstu, nevar saņemt medicīnisko palīdzību, jo tā nav pieejama tiem, kuŗi nav Krievijas pilsoņi. Arī bērni nevar sākt mācības skolā, ja vecākiem nav Krievijas pases. Ja bērns nesāk skolas gaitas, okupanti vēršas pret vecākiem, bērni tiek atņemti un aizsūtīti uz bērnu namu vai internātskolu Krievijā, bet vecākus pat var notiesāt un atņemt viņiem vecāku tiesības, jo viņi “nerūpējas par bērna izglītību”. 

 

Tikmēr, atsaucoties uz anonīmiem avotiem, laikraksts The Washington Post vēsta, ka Donalds Tramps privātā sarunā paziņojis, ka var izbeigt kaŗu Ukrainā, izdarot spiedienu uz Kijivu, lai tā atdotu Krievijai Krimu un Donbasu. Trampa plāni par Ukrainu kļuvuši zināmi novembrī “Heritage Foundation” sanāksmē. Trampa bijušais Baltā nama palīgs Maikls Antons, kā apgalvo avoti, aprakstījis plāna detaļas, kas paredz Ukrainas atteikšanos no Krimas un Donbasa un NATO paplašināšanās ierobežošanu, tādējādi mudinot Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu mazināt pieaugošo atkarību no Ķīnas. Turklāt kontroles nodibināšana pār Ukrainas reģioniem paplašinātu Putina ietekmes jomu, un daži Trampa atbalstītāji, kā vēsta laikraksts, cenšas viņu atrunāt. Kā apgalvo republikāņu senators Lindsijs Greiems, viņš “100% sava laika pavada, runājot ar Trampu par Ukrainu”. Greiems uzskata, ka Putins “nedrīkst uzvarēt”. Viņaprāt, Ukrainas iestāšanās NATO un Eiropas Savienībā varētu izbeigt kaŗu, taču Tramps “par to neko daudz nerunā”.  Starp citu, Tramps jau iepriekš ir izteicies, ka spētu panākt kaŗa izbeigšanu pirmajā dienā pēc atgriešanās Baltajā namā. Viņš nav slēpis savas simpātijas pret Putinu un nav atsaucies Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska aicinājumam ierasties Ukrainā, lai klātienē novērtētu situāciju, pirms izteikt ierosinājumus par kaŗa izbeigšanu. Protams, Trampa kampaņas vadītājs visu noliedz.

 

Irīna Vereščuka, okupēto Ukrainas territoriju reintegrācijas ministre raksta: “Rietumi tic, ka var izvairīties no kaŗa uz mūsu territoriju rēķina. Tā ir illūzija un pašapmāns.(..) Vai ukraiņiem ir jāatdod daļa no savas territorijas, lai Rietumi izvairītos no kaŗa ar Ordu? Vai arī Rietumiem ir jādod Ukrainai ieroči un nauda, lai tā turpinātu sist Ordu, lai Rietumi varētu izvairīties vai arī attālinātu savu iesaistīšanos kaŗā? (..) Paradokss ir tas, ka Rietumu centieni izvairīties no kaŗa uz ukraiņu territoriju rēķina, beigu beigās var izrādīties lielā kara katalizators”. 

 

Kā zināms, Otrais pasaules kaŗš notika tādēļ, ka Hitlers un Staļins savā starpā vienojās par Eiropas sadalīšanu. Atliek cerēt, ka trešais Pasaules kaŗš nesāksies, jo Tramps un Putins vienosies par pasaules sadalīšanu – abiem šiem kungiem ļoti gribas kļūt par Lielajiem Valdniekiem.

 


 

Atpakaļ