EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Sveicam un lepojamies!
107916

   10.09.2019

 

 

9. septembrī Latvijā oficiāli atzīmēja ārlietu dienesta simtgadi. Ārlietu ministrijas darbinieki bija pulcējušies svinīgā sarīkojumā Latvijas Universitātes Lielajā aulā. Un ar šo dienu tika iedibināta jauna tradicija – ik gadu pasniegt balvu par mūža ieguldījumu ārlietās. Pirmajai īpašā sudraba grāmatzīme ar gravējumiem pieškirta vienai no pazīstamākajām un ilggadīgākajām Latvijas diplomātēm Ainai Nagobads-Ābolai. 

 

Viena no pirmajām atjaunotās Latvijas diplomātēm A. Nagobads-Ābola apbalvojumu saņēma savās mājās Parīzes piepilsētā Vezinē, kur viņa arvien turpina aktīvi sekot līdzi norisēm Latvijā.

 

A. Nagobads-Ābola pasaulē nāca, kad pirmajai brīvvalstij bija divi gadi, līdz ar to arī ar Latvijas diplomātisko dienestu viņa ir teju vienaudze. Dzīves ceļš bija līdzīgs kā daudzām Latvijas ģimenēm, kas bija spiestas doties bēgļu gaitās pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados. Sākumā viņa nonāca Vācijā, tad Marokā un pēc tam Francijā. A. Nagobads-Ābola studēja medicīnu un vēlāk palīdzēja vīram Guntaram Ābolam uzņēmuma dibināšanā un vadībā. Kad pēc ilgstošiem okupācijas gadiem Latvija atguva neatkarību, A. Nagobads-Ābola kļuva par Latvijas goda konsuli un pēc tam par pirmo Latvijas vēstnieci Francijā, nerezidējošo vēstnieci Spānijā un Portugālē. 

 

“Takas starp Latviju un Franciju tā bija aizaugušas, ka neviens cilvēks nezināja, kas tā Latvija tāda ir. Francijas ārlietu ministrs man teica: “Jūs esat lapoņi, vai ne?” “O, nē,” es teicu, “mēs esam Lettons”. Mēs bijām pilnīgi izdzēsti no kartes. Par to, protams, sovjeti bija rūpējušies,” stāsta diplomāte.

 

Tieši viņa deviņdesmito gadu sākumā uz Latviju atveda pirmo ārzemju valsts vadītāju, tolaik Francijas prezidentu Fransuā Miterānu. Francijas prezidents Latvijā paziņoja, ka Sarkanajai armijai tūdaļ ir jāiziet no brīvas un neatkarīgas valsts. “Mēs esam priecīgi tikuši vaļā no sovjetiem, jo Francijā nevarēja teikt – krievi. Es to ļoti ievēroju, un vienmēr biju uztrenējusies uz tiem sovjetiem,” saka A. Nagobads-Ābola. Visus šos gadus viņa ir bijusi tilts starp Francijas sabiedrību un Latviju, iezīmējot mūs franču apziņas kartē, stāstot par mūsu vēsturi un kultūru. Arī tagad, kad Latvija ir ne tikai brīva valsts, bet arī NATO un Eiropas Savienības locekle, Aina Nagobads-Ābola uzskata, ka par savu valsti ir jābūt nomodā - gan gudri jāveido attiecības ar kaimiņiem, gan jākārto polītiskās un ekonomiskās lietas, un visā tajā jāmēģina būt spēcīgiem un stipriem. A. Nagobads-Ābolai ir piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, Francijas Goda leģiona ordenis un Portugāles Lielais Nopelnu krusts.

 


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA