EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Lūzums
74279

FRANKS GORDONS    15.11.2016

 

Donalda Trampa ievēlēšana ASV prezidenta amatā ir lūzums, kas atbalsojies visā pasaulē. Ne velti vācu nedēļas laikraksta DER SPIEGEL vāku rotā ‒ profilā ‒ dzeltenmatis Tramps, kas raugās uz maziņo zilgano zemeslodi. Un uzraksts: PASAULES GALS (kādu mēs to pazīstam).

 

Kā zināms, amerikāņi 2001. gada 11. septembri, kad tika uzlidots Ņujorkas Dvīņu torņiem, apzīmē tā: 9./11.Un tagad, šķiet, par ne mazāk liktenīgu datumu kļuvis 2016. gada 9. novembris, kad kļuva zināms, ka uzvarējis Tramps. Amerikāņi apzīmē šo datumu tā: 11./9. Skaitļu maģija? Bet tas nav joks, tie nav joki...

 

Par ASV prezidentu ievēlēts neprognozējams, impulsīvs vīrs, kurš ne tikai neko nesajēdz no ārpolītikas, bet arī, šķiet, nezina, kur kāda valsts atrodas. 

 

9. novembrī elitārajā žurnālā The New Yorker parādījās šī izdevuma galvenā redaktora, Pulicera prēmijas laureāta Dēvida Remnika raksts "Amerikāņu traģēdija", kurā virmoja sēras un izmisums. Tai pašā dienā ASV republikāņu partijas labēja spārna portālā www.frontpagemag.com parādījās jūsmīgs Daniela Grīnfelda raksts "Amerikāņu sacelšanās". Ar apakšvirsrakstu "Viss mainīsies". 

 

Abi šie raksti ‒ sērīgais un jūsmīgais ‒ atspoguļo faktu, ka Amerika sašķēlusies divās nometnēs: no vienas puses ‒ Austrumkrasta lielpilsētu liberālā "pilsonība" un Rietumkrasta izglītotā publika, kuŗai "nav aizspriedumu". No otras puses ‒ ASV vidienes neskaitāmo mazpilsētu baltā vidusšķira un globālizācijas skarto panīkušo "vecās" rūpniecības centru no darba tirgus izstumtie - arī pārsvarā baltie.

 

Ļoti raksturīgi, ka Donalds Tramps sakās pārstāvam ne tikai ASV republikāņus, bet veselu "kustību" (movement, vāciski Bewegung).Vai tas jums kaut ko atgādina? 

 

Jau tagad nojaušams, ka no ārpolītiskā "trampisma” visvairāk cietīs Ukraina un Asada režīma pretinieki Sirijā. Nopietni analitiķi gan ASV, gan Eiropā paredz, ka Tramps, izdabājot Putinam, no kuŗa viņš saņēmis "brīnišķīgu vēstuli", pat varētu "iesaldēt" pretraķešu bazu būvi Krievijas robežu tuvumā. Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paudis cerību, ka "Tramps pierunās Eiropu atvilkt NATO kaŗaspēku no Krievijas robežām". 

 

Ne bez pamata New York Times ievadrakstā pausts brīdinājums, ka "mīkstums attiecībā uz Krieviju" (going soft on Russia) ir bīstams. Avīzes redakcija šajā rakstā konstatē, ka Tramps atsakās kritizēt Kremli. New York Times uzsver: kā minimums neļausim no jauna apdraudēt ASV ciešo saistību ar NATO ‒ ko Tramps savas kampaņas laikā noniecināja, ‒ un atbalstu Eiropas demokratijai, kuru Putins arī tiecas graut. 

 

Demokratu partijas piekritēji, kuri Sietlā un citās pilsētās skaļi pauda savu sašutumu par Trampa uzvaru, nāca klajā ar šādu saukli: RIPUSA. Te jāatgādina, ka sēru sludinājumos aiz mirušā vārda pieņemts rakstīt R.I.P. (requiescat in pace, atdusi mierā). Tātad protestētāji uzskata, ka Amerika (USA) mirusi, beigta. Ļoti gribētos ticēt, ka Amerikai tomēr nav pienācis gals. Kā mēdz teikt, cerība mirst pēdējā. 


 


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA