EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Gaismas un tumsas kauja
131722
Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Sallija Benfelde    29.03.2024

 

 

 

Lieldienas ir gaismas un mīlestības atdzimšana. Atkal atgriežas saule un gaisma, dzīvības devēja, tas ir mūžīgais dabas rīts, jo gaismas un tumsas cīņa notiek un būs vienmēr. Tomēr pēdējais gads ir bijis skarbs, un nu jau tā ir gaismas un tumsas, labā un ļaunā kauja.

 

Protams, gaismas un saules ir vairāk, drīz arī Latvijā pavasaris beidzot būs atnācis, lai atdotu savu vietu vasarai. Tomēr ap sirdi ir smagi, nedēļa pirms Lieldienām ir bijusi nežēlīga gan Ukrainā, gan starptautiskajā polītikā. Ukraiņi ir piedzīvojuši visbriesmīgākos uzbrukumus divu gadu pilna mēroga kaŗa laikā, tiek iznīcināti energoobjekti, raķešu triecienu saņēmusi Dņipras HES, lielākā Ukrainas hidroelektrostacija, un simtiem tūkstošu cilvēku palikuši bez elektroapgādes, nav iespējams pat izsaukt glābējus, nedarbojas gaisa trauksmes sistēmas. Ir izskanējusi ziņa, ka Putins grib iznīcināt Odesu, Harkivu un vēl citas pilsētas – nolīdzināt tās līdz ar zemi kā Mariupoli. Bojā gājuši daudzi cilvēki, arī bērni. Reportāžas no Ukrainas pārspēj jebkuru šausmu filmu, bet filmu var izslēgt, neskatīties, jo tā pasauli nepārvērš nāves katlā. Protams, arī ziņas var neskatīties un izlikties, ka to nav, bet zeme deg, un cilvēki iet bojā. Tikpat baisi ir dokumentālie stāsti par Ukrainas kaŗagūstekņiem Krievijā. Par piedzīvoto stāsta izdzīvojušie Ukrainas armijas kaŗavīri, kurus izdevies apmainīt pret Krievijas kaŗagūstekņiem. Aizvien biežāk, skatoties ziņas vai dokumentālos stāstus, vietā ir brīdinājums, ka tos neiesaka skatīties cilvēkiem ar jūtīgu nervu sistēmu. 

 

Nereti arī “lielajā polītikā” notiekošais izskatās kā ņirgāšanās par cilvēkiem, viņu dzīvību, brīvību, tiesībām un jebko, kas ir ārpus naudas interesēm. Starptautiskajā polītikā izskan aizvien biedējošākas ziņas. Ukraina varētu atteikties no "kaŗa starptautisko sponsoru" saraksta, pakļaujoties Ķīnas un Francijas, kā arī Austrijas un Ungārijas spiedienam, vēsta ziņu aģentūra "Reuters”, atsaucoties uz saviem avotiem. Ukraina jau ir paziņojusi, ka slēgs vietni, kur tiek publicēts šis saraksts. Citiem vārdiem sakot, ukraiņiem nācās piekāpties naudas interesēm. "Tā ir Ķīna, bet ne tikai Ķīna," sacīja avots, kas iepazinies ar situāciju, norādot, ka spiediens bijis arī no Francijas puses, lai panāktu uzņēmumu "Auchan" un "Leroy Merlin" svītrošanu no saraksta. Pekina, kas lielā apjomā pērk Ukrainas labību, februārī Kijivai pieprasījusi svītrot no saraksta 14 ķīniešu uzņēmumus, lai "likvidētu negatīvo ietekmi". "Kaŗa starptautisko sponsoru" sarakstā apkopotas fiziskās un juridiskās personas, kas turpina tirdzniecību ar Krieviju un nepamet tās tirgu. Šomēnes sarakstā ir 150 fiziskās personas un vairāk nekā 40 uzņēmumu. To vidū ir Ķīnas interneta tirdzniecības kompānija "Alibaba", stipro alkoholisko dzērienu uzņēmums "Bacardi", pārtikas uzņēmumi  un dzērienu un uzkodu holdinga uzņēmumi "Bonduelle", "Mars", "Nestle" un "Mondelez", "Vičiūnai Group", kā arī sadzīves ķīmijas un pārtikas uzņēmums "Unilever", būvmateriālu un būvniecības sistēmu ražotājs "Knauf" un daudzi citi. Vēl baisāka ir izskanējusī ziņa no "The Financial Times". Proti, ASV administrācija esot aicinājusi Ukrainu pārtraukt uzbrukumus Krievijas enerģētikas objektiem, brīdinot, ka tas var veicināt naftas cenu pieaugumu pasaulē un izprovocēt Krievijas atbildi. Kāds avots ASV administrācijā izdevumam apgalvojis, ka Baltajā namā pieaugot neapmierinātība par Ukrainas īstenotajiem dronu uzbrukumiem naftas pārstrādes rūpnīcām, naftas pārkraušanas termināļiem un naftas bāzēm Krievijas rietumos. Kā zināms, Krievija joprojām ir viena no pasaules nozīmīgākajām naftas un gāzes eksportētājām, neraugoties uz Rietumu sankcijām. Naftas cenas šogad ir pieaugušas par aptuveni 15%, sasniedzot 85 ASV dolarus par barelu, tādējādi sadārdzinot degvielu laikā, kad ASV prezidents Džo Baidens sāk savu priekšvēlēšanu kampaņu. Vašingtona arī bažījoties, ka, reaģējot uz Ukrainas uzbrukumiem, Krievija varētu atriebties, uzbrūkot enerģētikas infrastruktūrai, kas nodrošina energoresursu piegādi rietumvalstīm. Viens no tiem varētu būt 1500 kilometru gaŗais cauruļvads, pa kuŗu nafta no Kazahstānas caur Krieviju tiek transportēta uz pasaules tirgu. Šo cauruļvadu izmanto arī ASV enerģētikas milži "ExxonMobil" un "Chevron". Tiesa gan, šai ziņai vēl būtu vajadzīgs ASV administrācijas apstiprinājums, jo tā ir tik absurda un savā ziņā ļauna, ka gribas domāt: tas nav iespējams un ka tā ir viltus ziņa.

 

22. martā Piemaskavā notika terrora akts, kuŗā gāja bojā vairāk nekā 130 cilvēki, vismaz 140 tika ievainoti, un tas ir asiņainākais terora akts Maskavā pēdējo 20 gadu laikā. Neapšaubāmi ir tas: lai kurš un kādu iemeslu dēļ to ir veicis, tas nav pieņemams un nekas neattaisno tādu rīcību. Visticamākais, ka pasūtītājs ir Putins, jo tāda traģēdija ļauj saliedēt iedzīvotājus ap sevi un atkal tēlot tautas glābēju. Turklāt tas arī ļauj Putinam darīt jebko, “lai atriebtos un iznīcinātu ienaidnieku” – piemēram, vispārēja atklāta mobilizācija. Arī “grožus varēs pievilkt ciešāk” jeb būs iemesls pastiprināt represijas. Terora akti kā metode, piemēram, kaŗa sākšanai Čečenijai jau ir izmantota. Tiesa gan, sākumā pārsteidza, kāds tam sakars ar “islāma valsti”, bet, kad tika paziņots, ka aizdomās tiek turēti vairāki azerbaidžāņi, daži arī aizturēti, tad kļuva skaidrs, ka islāms šajā gadījumā labi noder un ka tā varbūt Putinam izdosies dabūt savā pusē Rietumus, jo “islāma valsts” un jebkas, saistīts ar to, gandrīz katra eiropieša prātā ir lielais ļaunums. Par to, ka tas ir Putina pasūtījums liek domāt vismaz daži dīvaini apstākļi. Krievijā, it īpaši lielajās pilsētās, kur uz katra stūra un katrā ēkā ir novērošanas kameras. Turklāt nevis parastās, bet pieslēgtas sistēmai, kas dažu sekunžu laikā spēj identificēt personu, nekas liecināja par gatavojamo uzbrukumu. Tas ir neticami. Piemēram, jau nākamajā dienā pēc Navaļnija bērēm bija identificēti visi, kuri atnāca, arī tie, kuri tikai nolika ziedus un aizgāja. Tagad šie cilvēki tiek izsaukti uz drošības dienestu. Tuvākā  “Omon” specdienesta vienība atradās tikai kvartāla attālumā no notikuma vietas, bet spēja ierasties vien 90 minūtes pēc izsaukuma. Visbeidzot –  vēl pat nebija nodzēsts ugunsgrēks un neviens nebija aizturēts, bet jau izskanēja, ka pie visa esot vainīgi ukraiņi. Kremlis jau devis rīkojumu visiem medijiem ziņojumos pat terrora aktu uzsvērt, ka tajā “iespējams, ir Ukrainas pēdas”. Tas nozīmē, ka uzbrukumi Ukrainai būs vēl nežēlīgāki, lai gan jājautā – ko vēl var izdomāt, jo bumbas, raķetes un droni jau tiek izmantoti milzīgā apjomā. Tā tiešām ir gaismas kauja ar tumsu par varu pasaulē.

 

 


 

Atpakaļ