EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Novusa attīstība Vācijā
26419

   13.09.2012

Tikai pirms pāris gadiem uzzināju, ka novusa dzimtene ir Latvija.

Cik man zināms, diezgan daudzi Latvieši (pārsvarā jaunā paaudze) nemaz nenojauš par šo faktu. Novuss ir kļuvis Latvijā par nacionālo sporta veidu. Mani fascinēja fakts, ka 80.gadu vidu Latvijā, pēc toreizējiem uzskaites datiem, ar novusa sportu nodarbojās vairāk kā 55 000 cilvēku. Pašlaik aktīvo sportistu skaits, kuri piedalās Latvijas mēroga sacensībās, ir stipri samazinājies. 2010.gadā   Latvijas Novusa federācijā  bija reģistrēti 477 biedru.

Precīzu ziņu par novusa izveidošanos un attīstību trūkst. Ir zināms, ka ar to Latvijā aizrāvušies jau 1927. gadā. Izvilkums no Latvijas Novusa Federācijas mājas lapas (www.novuss-lnf.lv): „Pirmie novusa spēles noteikumi saglabājušies no 1932. gada, kurus izdevis P.Tjutenikovs. Arī viņš raksta, ka šo galda biljarda spēli Latvijā jau spēlē vairāk kā 5 gadus, kamdēļ varam pieņemt par novusa spēles sākumu Latvijā 1927.gadu. P.Tjutenikovs raksta, ka šo spēli sauc gan “novus”, gan “korona”. Tamdēļ varam uzskatīt, ka mūsu novusam un Igaunijas koroonai ir kopēja izcelsme. Varbūt arī Igaunijā tā sāka attīstīties no ostas pilsētām. Tikai pateicoties dažādai entuziasma pakāpei, mūsu Republikā novuss ir attīstījies daudz straujāk un tamdēļ kļuvis par nacionālo sporta veidu”.

Tas mani pamudināja uz domu par novusa popularizēšanu Vācijā. Esmu izveidojis divus novusa kolektīvus jeb pareizāk būtu teikt entuziastu grupas:

  • Erlangenā mēs tiekamies Bürgertreff Röthelheim e.V. Adrese: Berlinerplatz 1. 91052 Erlangena.
  • Karlsruhē mēs tiekamies studentu centrā Z10, Adrese: Zähringerstraße 10, 76131 Karlsruhe.

Pašlaik mūsu grupas ir amatieru līmenī, bet ir doma par sacensību organizēšanu. Pāris kolēģi ir aizrāvušies un regulāri sākuši spēlēt novusu. Pat iegādājušies paši savus novusa galdus, lai varētu trenēties mājās.

Elīze Zaļuma (portāla „Latviešiem Vācijā” veidotāja) palūdza man uzrakstīt rakstu par mūsu pasākumiem novusa sakarā. Es nolēmu iet vel tālāk un apkopot Informāciju par novusu Vācijā. Tā nu es sāku meklēt un dibināt kontaktus ar dažādām organizācijām un kolektīviem Vācijā, kuri kaut nedaudz ir saistīti ar novusu. Ja nu kāds nav minēts, lūdzu neņemt ļaunā un droši dodiet ziņu par savām aktivitātēm.

Novuss Ķelnē
Ķelnē aktīvi darbojas Aleksandrs Groznijs (Alexander Grosny).
Aleksandrs Groznijs bija viens no Vācijas Novusa sporta apvienības (Deutscher Novuss-Sport Verband e.V.)  dibinātājiem, kura tika dibināta 2007. gadā, turpmāk teksta DNSV e.V. DNSV e.V. pārstāv un popularizē Novusu kā sporta veidu Vācijā un uztur sakarus ar novusa sporta organizācijām ārpus Vācijas.
Pateicoties Aleksandra entuziasmam novuss ir kļuvis Vācijā ar vien populārāks. Viņam izdevās iekļaut novusu „Schlag den Raab” 2010. gada janvāra raidījuma programmā. Daudzi no Vācijas iedzīvotājiem atpazīst novusu pateicoties tieši šim raidījumam.
Video no PRO7 arhīviem:
http://www.prosieben.de/tv/schlag-den-raab/video/clip/7821-novuss-1.1606769/

Deutscher Novuss-Sport Verband e.V.
Asternweg 20, D-50769 Köln

Sīkāka informācija: http://www.novuss-verband.de

Kontaktpersona:
Alexander Grosny
Priekšsēdētājs
E-pasts: [email protected]
Tel. +49 221 168 26280, Mob. +49 173 256 9462

 

Novuss Erlangenā
Bürgertreff Röthelheim e.V.
Berliner Platz 1, 91052 Erlangen

Sīkāka informācija: http://www.bürgertreff-röthelheim.de

Kontaktpersona:
Kaspars Paegle
E-pasts: [email protected]
Tel. +49 9131 9310448, Mob. +49 162 2364714
Esam arī Facebook: http://www.facebook.com meklēt ar nosaukumu „Erlangen-Novuss-Spielgruppe”

 

Novuss Karlsruhē
Studentenzentrum Zähringerstraße 10 e.V.
Zähringerstraße 10, 76131 Karlsruhe

Sīkāka informācija: http://www.z10.info

Kontaktpersona:
Kaspars Paegle
E-pasts: [email protected]
Tel. +49 9131 9310448, Mob. +49 162 2364714
Esam arī Facebook: http://www.facebook.com meklēt ar nosaukumu „Karlsruhe-Novuss-Spielgruppe”  

Novuss Minsterē
Latviešu centrā Minsterē ir pieejams viens novusa galds un ir iespēja ari noorganizēt novusa spēles. Šad tad brīvajā laikā tiek ari spēlēts, bet regulāru pasākumu pašlaik nenotiek.
Starptautiskas organizācijas
2008. gadā tika dibināta Starptautiskā Novusa Federācija („FINSO”), kuras centrālais birojs atrodas Ķelnē. Starptautiskajā Novusa Federācijā ir pārstāvētas šādas valstis: Latvija, Igaunija, Baltkrievija, Ukraina, Vācija un Krievija.

Kaspars Paegle

 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (1)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA