EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Kā top „Eslingenas” uzdevums?
73604

Ilze Atardo    18.10.2016

 

Dziesmuspēles „Eslingena” iestudējuma pirmie mēģinājumi Bērzainē, Vācijā, 2016. gada 7. – 9. oktobrī

 

Kāda iemesla pēc oktobrī latviešiem no Eiropas malu malām braukt uz Vācijas dienvidiem? Nē, tas nav Oktoberfest. Tas ir mēģinājums Alberta Legzdiņa, Lolitas Ritmanes un Andra Ritmaņa dziesmuspēlei „Eslingena”. 

 

Sarīkojuma “Eslingenas Dziesmu svētkiem – 70!” galvenie rīkotāji, Štutgartes biedrība „Saime”, svētkus nespēj iedomāties bez šīs dziesmuspēles, kuŗas stāsts dzimis trimdas latviešu Eslingenā un kuŗš izskanēs uz Eslingenas skatuves, tādējādi veidojot īpašu saikni starp laikiem, notikumiem un cilvēkiem.

 

Idejas īstenošanā aktīvi iesaistījās jaunizveidotā darba grupa –Štutgartes latviešu kultūras biedrība „Saime”, tā priekšsēdētājas Lauras Putānes vadībā, Milānas latviešu koŗa diriģente Ilze Atardo un režisors Jānis Mūrnieks no Rīgas. Vasara un rudens cēliens pagāja aktīvi un neatlaidīgi meklējot solistus, koristus un dejotājus, lai „Eslingenas” stāsts, ko caurvij, protams, arī mīlas līnija, varētu īstenoties nu ļoti īsā mēģinājumu procesā. Līdz izrādēm, kuŗas notiks 2017. gada 17. un 18. jūnijā Eslingenas teātrī, klātienē paredzētas tikai trīs nedēļas nogales, un šai laikā visam jātop gatavam. Tāpēc jau pirms satikšanās visi dalībnieki aktīvi gatavojās savās mājās pēc sagatavotiem balss ierakstiem un notīm.

 

Pirmo mēģinājumu sesiju viesmīlīgi piekrita uzņemt un līdzfinancēt Latviešu centrs Bērzaine Freiburgā, Vācijā. 

 

Tā piektdienas, 7.oktobŗa, vakarā te sabrauca un salidoja radošie latvieši no tuvākām un tālākam Eiropas pilsētām - individuāli un grupās. Visplašāk pārstāvēts bija Frankfurtes latviešu sieviešu koris „Silava”, Milānas latviešu koris, Dublinas koris „eLVē”, kā arī solisti no Bāzeles, Kopenhāgenas, Minsteres, Berlīnes, Lībekas, Štutgartes un citām vietām. Darba grupas sanāksme un reizē arī lomu sadale notika, sagaidot dalībniekus ierodoties, visa vakara garumā. Lai arī galveno lomu atveidotāji bija izraudzīti, pētot iesūtītos videoierakstus, daudzās otrā plāna un epizodiskās lomas vēl gaidīja savus izpildītājus.

 

Galvenajā mīlētāja Andreja lomā – Raitis Grigalis no Bāzeles, kura darbs ikdienā vairāk saistīts ar seno mūziku. Viņa skatuves partneres Ilzes lomā – Sabīne Soida – Kopenhāgenas latviešu koŗa diriģente; Lailas lomā – Ilona Popova, kuŗa šobrīd Minsterē studē dziedāšanu. Pārējo lomu atveidotājiem dziedāšana ir vaļasprieks. Kā Pēterim Kļaviņam komandanta Liepas lomā, Jānim Vizulim – spekulanta Mika raksturam, Signim Jaunzemam – Ērika Gobas lomā, Edijam Folkmanim – komisāra atveidojumā un Laimai Španheimerei - Lido šantēzes tēlā. Un kur vēl citas – lielākas un mazākas lomas bez solo dziedāšanas! Augšpēdu pāris – Inese un Āris Aveni, kolorītā Apses kundze – Indra Jākobsone, leģionāri, kaucmindietes un pavāre, ogļrači un visi pārējie. Krāšņa kompānija, kuŗā katram savs uzdevums raibajā latviešu bēgļu saimē.

 

Sestdienas darbs sākās ar libreta lasījumu, kad notika iepazīšanās ar libretu un mūziku kopumā. Vaigā ieraudzīts režisors un diriģente. Mēģinājums noritēja ražīgi un ļoti patīkamā atmosfērā, jau līdz pusdienām bija iepazīts materiāls un pēcpusdienā bez kautrēšanās atrādīts LTV raidījuma „Piektais novads” veidotājiem. Pēcpusdienas lasījums veicās vēl raitāk, un pirms vakariņām vēl pagūts pastrādāt individuāli ar atsevišķu numuriem jaunradītajiem ansambļiem un solistiem. Pēc vakariņām turpinājās vakarēšana koristu garā – ar labāko latviešu tautas un koŗa dziesmu, kā arī populārās mūzikas hītu izdziedāšanu, savstarpēju jokošanos un pat iejušanos izrādes lomu varoņu attiecībās un raksturos.

 

Svētdienas rīta pusē notika mēģinājums „uz skatuves” - apguvām tēlu attiecības, mizanscēnas, norises un, cik vien iespējams, arī tekstus un dziesmas. Laiks ritēja strauji un tika arī ļoti vērtīgi izmantots. Režisors noslēgumā vaļsirdīgi atzina, ka, dodoties šurp no Rīgas, nevarēja neiedomāties, ka to visu varētu paveikt amatieru grupa tik īsā laikā, pie tam iepriekš nekad kopā netikušies. Šķiroties valdīja emocionāls saviļņojums un atvadu skumjas, jo nākamais mēģinājums tikai februārī. Līdz tam – mājasdarbs ar libretu, notīm un ierakstiem – kārtīgi jāiemācās savu lomu teksti un dziesmas, lai visam klāt vēl pievienotu choreografiju. Paldies Bērzainei un Daugavas Vanagiem! Uz tikšanos februārī Annabergā – Baltiešu centrā. 

 

Paldies visiem dalībniekiem, organizatoriem un atbalstītājiem! Uz tikšanos „Eslingenā” 2017. gada jūnijā! Sekojiet reklāmai Laikā un Brīvā Latvijā.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)



atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA