EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Rīgā durvis ver Trimdas latviešu mākslas izstāde
35426

   17.05.2013

2013. gada 9. maijā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē „Arsenāls” tika atklāta vērienīga izstāde „Latviešu māksla trimdā”.

Septiņdesmit gadus ārpus Latvijas tapusi paralēla latviešu radīta māksla. Rīgā, Madonā, Limbažos, Talsos, Ventspilī, Cēsīs un citās Latvijas pilsētās aizgājušajos gados biedrības „Pasaules latviešu mākslas savienība” (PLMS) izkārtojumā bija skatāma izstāde „Tēvu zemei Latvijai. Pasaules latviešu māksla”. Tomēr informācija joprojām bija fragmentāra. Vērienīgā izstāde „Latviešu māksla trimdā” ir nozīmīgs solis ārzemju latviešu mākslinieku darbu iekļaušanai Latvijas vispārējā kultūras apritē.  Kā atklāšanas runā norādīja LNMM direktore Māra Lāce Trimdas māksla ir ar tik lielu un bagātīgu kultūras slāni, ka izstāžu zālē pietrūkst vietas. Taču latviešu mākslas procesi ārpus Latvijas turpinās arī tagad, kad politisko trimdu nomainījusi emigrācija ekonomisku apsvērumu dēļ. Jā, patiešām, kā dēvēsim tos māksliniekus, kas tagad dzīvo un strādā Parīzē, Londonā un citviet ?

Sešpadsmit mākslas darbus Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aizlienējis no nodibinājuma „Pasaules latviešu mākslas centrs” (PLMC) krātuves Cēsīs. „Pasaules brīvo latviešu apvienības” (PBLA) pārstāvniecības vadītājs Jānis Andersons savā uzrunā uzsvēra, ka apsveicama un visnotaļ atbalstāma ir PLMC iecere Cēsīs izveidot Trimdas latviešu mākslas muzeju.
LNMM direktores vietniece Ginta Gerharde-Upeniece nolasīja Amerikas latviešu mākslinieku apvienības valdes priekšsēdes Lindas Treijas un Pasaules latviešu mākslinieku savienības valdes priekšsēdes Leldes Kalmītes apsveikumus.


Speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Rolands Lappuķe savā runā norādīja, ka viena no šīs izstādes galvenajām pamācībām ir konstatēt trimdas mākslas dažādību. „Būtisks un vienojošs ir tas, ka pat pasaulē pazīstamā gleznotāja Vija Celmiņa sevi piesaka kā latviete. Nav pretrunā būt pasaules cilvēkam un atzīt piederību Latvijai.” Pēc R. Lappuķes vārdiem  šajos laikos, kad diasporā dzīvo arvien vairāk latviešu, izstāde mums māca daudzveidību kā dabisku izdzīvošanas līdzekli.  Atliek vienam otru atzīt, jo savstarpējā atzīšana nav vēl panākta. Piebilstot, ka mākslinieks Niklavs Strunke, atgriežoties no ceļojuma Itālijā pirms 90 gadiem, nebaidījās bagātināt latviešu valodu ar itāļu vārdu čau !


Plašo Rietumeiropā un aizjūras valstīs tapušo mākslas darbu klāstu varēs apskatīt arī dziesmu svētku viesi, jo izstāde durvis slēdz tikai 28. jūlijā. Savukārt 9. jūlijā Mākslas muzejā „Rīgas Birža” notiks starptautiska zinātniska konference „Latviešu māksla trimdā”, kurā piedalīsies referenti no ASV, Zviedrijas un Latvijas. 11. jūlijā  plkst. 17.00 paredzēta tikšanās ar māksliniekiem un izstādes kuratori Daci Lambergu. Izstādes apmeklētāji var iegādāties 280 lappuses biezo katalogu, ko izdevis apgāds „Neputns”.


Dainis Mjartāns


 

Atpakaļ