EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
No Mārupītes līdz Amerikas Austrumkrastam. Ar Latvijas vārdu
130201

Andris Kļaviņš    19.10.2023

 

 

 

Sākums pie mazās Mārupītes

Tas bija pirms gadiem piecpadsmit, kad kopā ar pulciņu mazu meitenīšu pie manis Mārupes stadionā attecēja maza irbīte ar skaistu melnu bizi. Arī vecāki viņai bija devuši vārdu Irbe. Skaists latvisks vārds. Viņai tika dots arī otrs vārds - Andike, kas atvasināts no skandināvu andī - gars. Un tā nu mēs kopā sportojām desmit gadus - no otrās sākumskolas klasītes līdz vidusskolas absolvēšanai.

 

Nevaru apgalvot, ka, redzot kustībā mazo meitenīti, tā vien gribējās iesaukties “tas ir talants!” Sporta ārstu ieraksti liecināja, ka fiziskā attīstība ir zem vidējā līmeņa. Irbes padarītais treniņos un daba vai mantotie gēni, sauciet kā gribat, atklājās tīņu vecumā. Viņa strauji stiepās pret sauli - 6’3”, pēc Amerikas mēriem, Latvijā - 189 cm. Un viņas spēle volejbola laukumā un pie tīkla lika skaudībā iemirdzēties acīm dažiem treneriem un tiem, ko tā nevērīgi dēvējam par funkcionāriem. Tikko bija sākusi iedzīvoties jaunatnes sporta pētnieku neatbalstītā ideja - jau bērna vecumā jaunos talantus atraut no saviem audzinātājiem un bīdīt izlasēs. Par Irbi jūsmoja izlases treneris, kas, pats būdams olimpiskais čempions, atceroties savu jaunību un saukļus pirms Maskavas Olimpiskajām spēlēm, piemirsa, ka viņa rokās ir nonākusi centīga, bet trausla, strauji augoša meitenīte. Tad reizēm ir gudri jāuzmin arī uz “bremzes pedāļa”. Un centīgajam talantam radās veselības problēmas. Turklāt uzslavām un labākās spēlētājas balvām ir blaknes, kuŗu nosaukums saistās ar debess spīdekļiem skaidrās naktīs. Mana trenera pieredze sūtīja signālus, brīdināja, ka būs slikti. Bija laiks, kad mēs gājām viens otram gaŗām kā svešinieki.  Un, paldies Dievam, geniem, fizioterapeitiem un ārstiem, ka viss beidzās laimīgi! Citādi mēs šodien nelasītu ASV Austrumkrasta studentu līgas treneŗu uzslavas latvietes spēlei. Bet pirms nokļūšanas NCAA (National Collegiate Athletic Association) treneŗu uzmanības lokā bija jāpierāda “kas ir kas” pašu mājās. Un Latvijas Entuziastu līgas ziņās varēja lasīt: “Irbe Andike Lazda tika atzīta par labāko spēlētāju Entuziastu Volejbola līgas sieviešu turnīra 1. līgā, vidēji spēlē gūstot 25.5 punktus, kas pārliecinoši ir labākais rādītājs sieviešu konkurencē. Irbe šajā turnīrā piedalās Rīgas Volejbola skolas meiteņu izlases sastāvā, kuŗas treneris ir Pāvels Seļivanovs, bet ikdienā treniņus aizvada treneŗa Andra Vitauta Kļaviņa vadībā.” Sekoja ieskaitīšana Latvijas Nacionālajā sieviešu volejbola izlasē.

 

 

Uz Amerikas Austrumkrastu

NCAA aģenti (ASV - skauti) riņķo pa pasauli, atsijājot un pievācot jaunos talantus kolledžu un  universitāšu komandām. Sistēma ir pārbaudīta un efektīva: iekļūsti komandā- saņem skolas naudu, kuŗas summa beidzas ar trīs nullēm, spēlē, trenējies un mācies! Tikai izturi konkurenci starp dabas bērniem no Brazīlijas, Austrālijas, Āfrikas un pašas Amerikas. NCAA, pie kuŗas šūpuļa pagājušā gs. sākumā ir stāvējis pats Teodors Rūzvelts, būdams amerikānu futbola ilgstošs fans, sākumā rīkoja sacensības tikai dažos sporta veidos, laika gaitā pārtapa par visaptverošu ASV studentu sporta centrālo organizāciju. CAA (Coastal Athletic Association), kuŗas konferencē spēlē Lazda, ietilpst NCAA un ir ASV  Ziemeļaustrumu atzars no Masačūsetas līdz Dienvidkarolīnai. 2019.gadā Irbe uzsāka studijas Teksasas štata El Paso UTEP universitātē un tās komandā Miners. Jau sezonas startā Irbe izpelnījās balvu USA Freshman of the week, kas domāta pirmkursniekiem, - ar 15 netveramām servēm un 38 blokiem. Nākamajā sezonā Lazda saņēma vēl divus konferences žūrijas apbalvojumus - Conference USA Commissioner's Academic Honor Roll un Conference USA Commissioner's Academic Medal.

 

El Paso faniem viņa patīk

Miners treneris Ben Wallis par Lazdu sacīja: “Irbe ir atlētiska un eksplozīva uzbrucēja. Viņai bija neliela starptautiska sacensību pieredze, spēlējot Latvijas nacionālajā izlasē, bet viņa smagi strādāja treņinos gan uzbrukumā, gan blokā. El Paso fani viņu mīl, jo viņa ir asprātīga meitene un īsta cīnītāja par katru punktu. Turklāt viņa labi spēlē ne tikai pie tīkla, bet arī laukumā.”

 

Irbe savukārt pateicās Miners trenerim Ben Wallisam par uzticību viņai un doto iespēju spēlēt UTEP pamatsastāvā.

 

UTEP Univesitatē Irbe studēja un spēlēja no 2019.gada septembŗa līdz 2021.gada novembrim, un tajā pašā gadā pārcēlās uz Arizonas štata Towson Universitāti, kas ietilpst Merilendas universitāšu sistēmā. Lazda studē psiholoģiju universitātē, kas dibināta 1866. gadā un kuŗā mācās divdesmit tūkstoš studentu no visas pasaules.

 

Towson Tigers ar Irbi pamatsastāvā 2021.gadā izcīnīja CAA čempiona titulu, atkārtojot to 2022. gadā.

 

 

Lazda var visu

Tīģerieņu treneris par latvieti: “Lazda tika nosaukta par CAA nedēļas labāko aizsardzības spēlētāju par sniegumu pret Dienvidkarolīnu, kur viņa nobloķēja 12 pretinieču uzbrukumus, ieskaitot komandas rekordu trīs solo blokus pagājušajā nedēļas nogalē. Sarkankreklu junioru uzbrucēja palīdzēja Towsonam sasniegt piecas uzvaras piecās spēlēs.  Nedēļu Lazda sāka ar 14 blokiem, diviem solo blokiem pret Morgan State, pēc tam sekoja 13 bloki un pieci solo bloki pret FDU. Viņa pievienoja 15 sekmīgus uzbrukumus.”

 

Un jau nākamajā nedēļā Irbe otrreiz ieguva labākās spēlētājas balvu, šoreiz kā uzbru-cēja. Lūk, ko par vinu raksta sporta apskatnieks Džeiks Šindels (Jake Shindel):  Towsona volejbola komandas diagonāles uzbrucēja Irbe Lazda var visu. Nedēļu pēc CAA nedēļas labākā spēlētāja aizsardzībā iegūšanas sarkano kreklu juniore tika nosaukta par CAA nedēļas labāko uzbrukuma spēlētāju. Lazda paveica kaut ko tādu, ko tikai divas CAA volejbolistes panāca pagājušajā gadā, izcīnot atzinības. Delavēras spēlētāja Lanija Meisone ieguva divas CAA nedēļas labākās uzbrukuma spēlētājas balvas pēc kārtas, bet Hofstras pārstāve Izadora Stedile ieguva divas CAA nedēļas labākā debitanta balvas pēc kārtas. Ne Meisone, ne Stedile nesaņēma dažādas balvas divās nedēļās, kā Lazda. Pagājušajā nedēļas nogalē Tigers četru dienu laikā uzvarēja piecus mačus, un Lazda izvirzījās vadībā… Pēc nedēļas nogales spēcīgās spēles Lazda pašlaik ieņem pirmo vietu komandā pēc punktiem - punktiem katrā setā, blokiem un blokiem katrā setā, vienlaikus ieņemot trešo vietu uzbrukumā. Spēcīgo sezonas sākumu Lazda turpināja arī aizsardzībā, nedēļas nogalē vidēji bloķējot 1,06 blokus setā. Viņa šobrīd ir otrā komandā ar 29 blokiem šosezon.” 

 

 

Irbes pašnovērtējums

“Esmu pašmotivēts, strādīgs cilvēks, kuŗš lepojas ar katru darbu, ko veicu. Mani mērķi ir izmantot iegūtās prasmes un izglītību, lai iegūtu amatu stabilā uzņēmumā, kas var gūt labumu no manas stingrās apņemšanās ievērot darba ētiku, vienlaikus dodot man iespēju izmantot savas pašreizējās prasmes un attīstīt jaunas.

 

Vēlos turpināt augt kā profesionāle, izmantojot pieredzi un zināšanas. Sportā, būdama komandas spēlētāja, vēlos uzklausīt citu domas, lai vajadzības gadījumā radītu innovatīvas idejas risinājumiem.”

 

Apbrīnojama ir meitenes spēja no mazās zemes, kur praktiski nav kaut cik pieklājīga valsts čempionāta, izturēt milzīgo konkurenci olimpisko čempionu zemē, uz kuŗu cerību pilnas dodas jaunietes no visas pasaules! Un vēl izsisties Austrumkrasta universitāšu komandu līdeŗos!


 

Atpakaļ