EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Latvijas svētku nedēļa Oslo
74277

Harijs Valdmanis    15.11.2016

 

 

Piektdien, 11. novembrī, Latviešu biedrība Norvēģijā kopā ar Latvijas vēstniecību rīkoja Lāčplēšu dienas sarīkojumu. To ievadīja Oslo latviešu teātra grupas uzvedums, atainojot gan strēlnieku, gan Brīvības cīņas. Vakara turpinājumā LBN valdes priekšsēdis Kārlis Valdmanis nolasīja Rīgas Latviešu biedrības priekšsēža Gunša Gailīša apsveikumu Lāčplēšu dienā un Latvijas Valsts svētkos. Tad viņš deva atskatu par Andreja Pumpura eposu “Lāčplēsis”, velkot paralēles starp Lāčplēša cīņām ar Melno Bruņinieku un latviešu Brīvības cīnītāju kaujām ar Bermonta Avalova armiju. Pēc Rīgas atbrīvošanas 11. novembrī dibināja Lāčplēša kaŗa ordeni ar devīzi “Par Latviju”.

 

Pēc īsa pārtraukuma, spirdzinoties ar kafiju, sākām kopdziedāšanu Ievas Melbārdes vadībā. Iesākām ar “Div dūjiņas” un izdziedājām dažādu laiku un cīņu latviešu kaŗavīru dziesmas. Tad vēstniecības pagalmā iededzinājām svecītes, izveidojot sirdi. Viena no dalībniecēm skandēja dzejoli “Iededz svecīti logā”. Nobeigumā dziedājām “Pūt, vējiņi!”, un tā beidzās skaistais Lāčplēšu dienas sarīkojums.

 

Sestdien, 12. novembra pievakarē, Kultūras biedrība Norge-Latvija sadarbībā ar Latvijas vēstniecību un Latviešu biedrību Norvēģijā rīkoja Valsts svētku sarīkojumu. To ievadīja četri pāri no tautas deja grupas “Ziemeļmeita“ un ansamblis “Laipa” ar dziesmām. Kultūras biedrības vadītājs Ķells Mīre-Jensens (Kjell Myhre-Jensen) atklāja vakaru, apsveicot sanākušos un izteica prieku par lielo bērnu skaitu. Sekoja Kastaņa skoliņas bērnu priekšnesumi. Tad video skatījāmies un klausījāmies Valsta prezidenta Raimonda Vējoņa uzrunu latviešiem ārzemēs.

 

Svētku runu teica Latvijas vēstnieks Norvēģijā Indulis Ābelis, atskatoties uz paveikto un vēršot skatu uz turpmāk darāmo. Vēstnieks minēja NATO galotņu sanāksmes lēmumu izvietot Baltijas valstīs un Polijā kaujas spējīgus NATO spēku bataljonus. Minēja, ka Latvija 2017. gada budžetā aizsardzībai ir piešķīrusi 1,7% no iekšzemes kopprodukta un 2018. gadā paredz to paaugstināt līdz 2%.

 

Pēc vēstnieka runas dziedājām Latvijas un Norvēģijas himnas.

 

Šai svinīgajai daļai sekoja Zigfrīds Muktupāvels un grupa „Bet Bet” ar programmu Vasara nebeigsies nekad. Publika, visumā jaunlatvieši, programmu uzņēma ar sajūsmu, daļēji dziedot līdzi, kā arī zinot visus piedziedājumus. Latviešu tautasdziesmām ir 8, 10, 12 vai vairāk pantu, un tiem mēs visiem zinām vārdus. Tagadējie mūziķi visā pasaulē vienu pantiņu jeb reizēm divus trīs teikumus dzied 10 vai 12 reizes, bet laiki mainās, varbūt tā ir attīstība.

 

Pēc koncerta pirmās daļas varējām spirdzināties ar malku, vēstniecības gādāto Rīgas šampanieti un pašu sanestiem gardumiem. Tad sekoja deju grupu “Ziemeļmeita”, Oslo un “Ozoliņš”, Sandefjord uzvedums. Vakara programmu pabeidza Zigfrīds Muktupāvels ar grupu „Bet Bet”.

 

Vēl svētku nedēļā būs Latvijas vēstniecības pieņemšana 17. novembra pēcpusdienā. Ar to tad beigsies šīs svētku nedēļas publiskie sarīkojumi. Latvijas dzimšanas dienu, 18. novembri, varēsim svinēt katrs savās mājās, iededzot svecīti logā.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA