EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Latvijas biznesa konference Spotlight Latvia Bostonā
130024
Foto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.

Taira Zoldnere    04.10.2023

 

 

22. septembrī notika kārtējā, šogad jau ceturtā Latvijas biznesa konference ASV Spotlight Latvia, ko rīko Latvijas-Amerikas tirdzniecības kamera (LATK), sadarbībā ar Amerikas latviešu apvienību (ALA), Pasaules brīvo latviešu apvienību (PBLA), Latvijas Ārlietu ministriju, Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūru (LIAA), kā arī daudziem ASV un Latvijas uzņēmumiem un privātā biznesa pārstāvjiem.

 

“Mēs varam izdarīt lielas lietas, kad sanākam kopā,” – tāds bija konferences dalībnieku kopējais vērtējums.

 

Konferencē piedalījās Latvijas uzņēmumu vadītāji, Latvijas universitāšu un zinātniski pētniecisko laboratoriju pārstāvji, kā arī augsta līmeņa valdības delegācija  - Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš, Latvijas vēstnieks ASV Māris Selga. Spotlight Latvia Bostonā  apmeklēja latviešu kopienas pārstāvji no dažādām Amerikas vietām, un var redzēt arvien lielāku latviešu diasporas interesi par dalību Latvijas ekonomikā. 

 

No ASV puses piedalījās ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons (Christopher Robinson), Bostonas pilsētas Ekonomisko iespēju un sadarbības vadītājs Segun Idowa, kā arī uzņēmumu un augstskolu pārstāvji. Konference pulcēja līdz šim lielāko Spotlight Latvia dalībnieku skaitu – 225 cilvēkus.

 

Konferenci atklāja LATK līdzpriekšsēdētājs Lauris Lambergs, uzsverot, ka Latvija ir ekonomiski moderna valsts ar augsti izglītotu, motivētu darbaspēku un dinamisku biznesa vidi. L.Lambergs, kurš dzimis ASV,  bet vairākus gadus ir dzīvojis Latvijā, nosauca Latviju par maģisku vietu, kur vienmēr gribas atgriezties.

 

Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs savā uzrunā akcentēja vairākus būtiskus aspektus, kāpēc ir vērts investēt Latvijā – izglītots, multilingvāls darbaspēks, lieliska infrastruktūra, caurspīdīga finanšu un banku sistēma, konkurētspējīga nodokļu politika un iespēja sasniegt plašu Eiropas Savienības tirgu.

 

Ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (līdz 2023.gada 14. septembrim Ministru prezidents) atgādināja par Latvijas ekonomikas vēsturisko attīstības ceļu no kokrūpniecības, lauksaimniecības un pārtikas produktu eksporta, vēlāk – Latvijas centienus veidot finanšu un transporta tiltu starp Rietumiem un Austrumiem, uz pašreizējo virzienu – veidot Latviju kā gudri industrializētu valsti ar augsto tehnoloģiju pakalpojumu eksportu, kā arī preču un izstrādājumu (tajā skaitā koka izstrādājumu) ar augstu pievienoto vērtību eksportu (MikroTik, Printful, Printify, SAFTehnika). Viņš runāja arī par investoriem svarīgo drošības aspektu, uzsverot, ka Latvija kā NATO dalībvalsts aizsardzības budžetam tērē 2,5% IKP un līdz 2027.gadam tas pieaugs līdz 3% IKP.

 

ALA priekšsēdis Mārtiņš Andersons un PBLA priekšsēdis Pēteris Blumbergs uzsvēra to, ka latviešu sabiedriskās organizācijas ir bijušas starp “Spotlight Latvia” sākotnējiem organizatoriem un turpina aktīvi piedalīties un atbalstīt gan LATK darbu, gan konferenču rīkošanu.

 

Konferences dalībniekus uzrunāja arī ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons, atsaucoties un vairāk kā 100 gadus ilgajām ASV un Latvijas diplomātiskajām saitēm. 

 

Konference sesiju un paneļdiskusiju galvenās tēmas bija Latvijas zinātnes un biznesa piedāvājums medicīnas, biomedicīnas un farmācijas jomā, datu sistēmu pielietojums medicīnas laukā, bioekonomika dažādos pielietojuma laukos (piemēram, enerģētikā), Latvija kā IT servisa centrs. 

 

Konferences dalībniekus paneļdiskusijās un ģenerālajās sesijās uzrunāja vairāk par 40 runātāju, stāstot Latvijas uzņēmumu veiksmes stāstus. Tajā skaitā Prof. Kristaps Zariņš, kas kopā ar Latvijas Kardioloģijas centra vadītāju sāka pielietot jaunu metodi sirds slimību diagnostikā, mērot asins plūsmas ātrumu sirds asinsvados (HeartFlow Inc.), Anjali Sastry, Masačūsetas Tehnoloģiju institūta (Massachusetts Institute of Technology) programmu direktore stāstīja par apmācības programmu, kas MIT tiek veikta sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti, lai trenētu studentus reālu problēmu risināšanā reālās kompānijās. Sandis Kondrāts (Exonicus) stāstīja par sadarbību ar ASV armijas mediķiem kompānijas produkta “Traumu stimulators” lietošanā. Anna Andersone (Riga TechGirls) – par veiksmes stāstiem, iesaistot vairāk sieviešu IT darba un biznesa laukā. Nils Melngailis (Luminor Bank), kurš studējis Bostonā (The Fletcher School at Tufts University) stāstīja par savu plašo pieredzi banku konsultāciju un reorganizāciju jomā. N.Melngailis pašreiz piekritis palīdzēt Ukrainas banku sektoram. Konferencē uzstājās arī Latvijas vienradža “Printful” izpilddirektors Alekss Saltonstalls. Jāteic, ka ikkatra konferences runātāja pieredzes stāsts bija unikāls un iedvesmojošs.

 

Noslēguma sesija tika veltīta domu apmaiņai, kā turpināt attīstīt Latvijas ekonomiku, lai tā būtu enerģiska, pozitīvi uzlādēta un humāna. 

 

Pēc konferences savos iespaidos dalījās rīkotāji Lauris Lambergs (LATK), Reinis Sīpols (LIAA pārstāvis Bostonā) un Kaspars Rožkalns (LIAA direktors). L.Lambergs izteica gandarījumu, ka līdz šim lielākā “Spotlight Latvia” konference ASV noritējusi veiksmīgi un tas ir atkal jauns solis, lai veicinātu biznesa attiecības starp ASV un Latviju, uzrunājot arī tos amerikāņus, kam Latvija ir bijusi maz pazīstama valsts. Jāatzīst, ka ieinteresēt Amerikas uzņēmējus par sadarbību ar Latviju nav vienkārši, galvenokārt informācijas trūkuma dēļ. R.Sīpols atgādināja, ka mums ir jāturpina stāstīt par Latviju, par tās ekonomiku, drošību, tādā veidā motivējot gan Amerikas cilvēku zinātkāri, gan vēlmi uzzināt vairāk par Latviju kā iespējamo sadarbības partneru un investīciju vietu. K.Rožkalns atzīmēja, ka, apmeklējot “Spotlight Latvia” konferences, var redzēt intereses pieaugumu gan no ASV, gan Latvijas puses. Pozitīvi, ka bija iespēja dzirdēt tik daudz iedvesmojošus Latvijas uzņēmumu veiksmes stāstus. Tas motivē un iedrošina arī citus Latvijas uzņēmumus doties ASV tirgū – Amerika, lai gan tālu un liela, tomēr ir iekarojama. Veiksmīgās “Spotlight Latvia” Bostonā konferences iedvesmoti, LATK pārstāvji izziņoja nākamās “Spotlaight Latvia 2025” konferences norises vietu Ann Arbor pilsētā Mičiganas štatā, kur atrodas arī nozīmīgā Mičiganas universitāte.

 

Uzziņai: Pirmā Latvijas biznesa konference “Spotlight Latvia” notika Čikāgā, 2017.gadā pēc Latvijas Ārlietu ministrijas un Latvijas vēstniecības ASV, kā arī ALA, PBLA un Latvijas Goda konsulāta Ilinoisas štatā iniciatīvas. 2017.gadā tika nodibināta Latvijas Amerikas Tirdzniecības kamera, kas uzņēmās tālāko konferenču rīkošanas iniciatīvu: Denverā (2019), Losandželosā (2021) un Bostonā (2023).

 

 


 

Atpakaļ