EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Kas jādara ar bankām AS Citadele un AS Reverta?
47035
Foto: Dienas mediji

Dr. Kārlis I. Āboliņš.Ķelnes universitātes banku katedras ziņātņu doktors    29.07.2014

 

 

Eiropas Savienības noteikums paredz, ka banka Citadele pārdodama līdz šī gada beigām. Esot interesenti, kuŗi banku gribot iegādāties, un tie tiek patlaban pārbaudīti un izvērtēti. Šai izvērtēšanai jānotiek šifrēti, tātad slepeni.

 

Esmu par dārgu naudu konsultējis banku organizācijas daudzās pasaules valstīs un pateikšu par baltu velti, kas ir jādara ar bankām Citadele un Reverta. Par baltu velti varu to darīt tādēļ, ka nebūs vajadzīgs attīstīt kādu jaunu innovatīvu ideju, bet gan tādēļ, ka varu ieteikt pārveidot Citadeli un Revertu pēc kāda ļoti sekmīga esošas banku oganizēšanas parauga. Proti, tā ir banku organizācija Eiropas Savienības bagātajā valstī – Luksemburgā. Tā kā es  dzīvoju Luksemburgā,  man ir praktiska pieredze ar Luksemburgas banku organizāciju. Tātad - Citadele un Reverta netiek pārdotas, bet tiek pārorganizētas un paliek Latvijas valsts netiešā īpašumā. Paraugs ir Luksemburgas BCEE – BANQUE ET CAISSE D’EPARGNE DE L’ETAT. Latvijas variantā LBKR – LATVIJAS BANKA, KRĀJKASE UN REVERTA.

 

Tā kā Latvijā pēc pilnīgi neticamās Latvijas Krājbankas pārdošanas un bankrota nav vairs institūcijas, kas akcentē  svarīgo krāšanas aspektu,  Citadeles pārveidošana par Krājkasi ir gluži  ieteicama. Organizāciju un darbību LBKR noteiktu pēc BCEE statūtu parauga, tos pielāgojot vien tai ziņā, ka Luksemburgas Lielhercoga funkcijas BCEE Latvijā LBKR pārņem Valsts prezidents vai Ministru prezidents.

 

Kas jādara ar bankām AS Citadele un AS Reverta ? Jāievēro banku reorganizācijas un darbības priekšraksti. Tad LBKR būtu tikpat droša un efektīva kā BCEE.

 

BCEE viens no galvenajiem uzdevumiem pēc Vācijas krājbanku paraugiem ir veicināt mazo un vidējo uzņēmumu darbību katrā novadā. BCEE faktiski ir bezpeļnas organizācija, jo peļna tiek izmantota uzņēmējdarbības veicināšanai un dzīves apstākļu uzlabošanai novados. Tiek atbalstīti medicīniskie pakalpojumi, kultūras centri, sporta aktīvitātes, novadu labiekārtošana. Līdz ar to šīs aktivitātes no Luksemburgas valsts budžeta ir pārceltas uz BCEE. Ja LBKR pielīdzinātu BCEE, tad būtu pareizi, ja LBKR revīziju un pārraudzību veiktu BCEE speciālisti Latvijā. Tāpat būtu izdevīgi un vajadzīgi, lai jauni LBKR līdzstrādnieki stažētos BCEE.Varētu iebilst, ka Eiropas Savienība ir pieprasījusi AS Citadeles  pārdošanu līdz šī gada beigām un attiecīgās Latvijas institūcijas organizē šo pārdošanu šifrētā veidā, lai atrastu labāko pircēju. Taču priekšlikums veidot LBKR pēc BCEE parauga nav AS Citadeles pārdošana, bet gan tās pārorganizēšana Latvijas valsts (netiešā) īpašumā.

 

Vai Latvijas valsts var pretoties Eiropas Savienības priekšrakstiem?  Latvijas valsts var pretoties Eiropas Savienības norādījumiem. Sevišķi tad, ja Latvijas priekšlikums no subsidiaritātes viedokļa ir labāks kā Eiropas Savienības priekšlikums. Priekšlikums organizēt LBKR pēc BCEE parauga tāds ir. Ja tomēr Eiropas Savienība pretotos organizēt LBKR pēc BCEE parauga, tad jābūt Latvijas valsts sūdzībai Eiropas tiesā. Man nav šaubu, ka Eiropas tiesa uzskatīs, ka LBKR organizācija pēc BCEE parauga no subsidiaritātes viedokļa ir Latvijai izdevīgāks par Eiropas Savienības priekšlikumu un tādēļ organizēt LBKR pēc BCEE parauga nāks par labu  kā Latvijai tā visai Eiropas Savienībai.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (2)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA