EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Vēlaties braucienu un nakšņošanu elektroamfībijā? Lūdzu!
130200
Foto: BeTRITON SIA archīvs

Taira Zoldnere    19.10.2023

 

 

Latviešu uzņēmums no Vidzemes rada pasaulē pirmo elektroamfībiju, kas apvieno riteni, laivu un minikemperi

 

Stāsta dizainers un uzņēmējs Aigars Lauzis, jaunuzņēmuma BeTRITON idejas autors un dibinātājs.

“Par zaļu pat vēl zaļāks” ir šis Latvijā radītais pilnīgi jaunais, apbrīnojamais produkts, kas ir trīs ceļošanai nepieciešamāko lietu apvienojums vienā techniskā risinājumā – pārvietošanās – elektrisks ritenis un laiva, naktsmītne – kemperis vai telts. 

 

Aigar, kā tavs dzīves ceļš noveda pie idejas par BeTRITON?

Esmu no Smiltenes, pēc vidusskolas studēju ainavu architektūru Jelgavā (Latvijas Biozinātņu un technoloģiju universitātē) un Zviedrijā. Pēc pāris darba gadiem Latvijā pārcēlos strādāt uz Londonu, kur ieguvu otru maģistra gradu pilsētu plānošanā. Studējot Bartleta Architektūras universitātē (The Bartlett School of Architecture), bija iespēja pievērsties un attīstīt pilnīgi trakas, eksperimentālas idejas. Londonā nostrādāju sešus gadus lielos starptautiskos projektos pilsētu plānošanas un ainavu architektūras jomā. Esmu strādājis, piemēram, pie projekta par mākslīgo salu veidošanu Indonēzijā un arī citos lielos projektos Tuvajos, Vidējos un Tālajos Austrumos.

 

Tomēr pilsētas ierobežojošā vide, stress, dārdzība un saspiestība manī radīja domas par kādu alternatīvu dzīvesveida iespēju. Man bija 33 gadi, un tas bija filozofisku un garīgu meklējumu laiks. Rietumu pasaule bija iepazīta, karjeras latiņas sasniegtas, un beigās arī darbs neradīja īstu gandarījumu. Domāju, ka ar savu ainavu architektūru mainīšu pasauli, bet redzēju, ka tā īstenībā nemaz nav. Ainavu architektūra lielajos projektos ir tikai kā garnējums uz kūkas. Sapratu, ka tādā veidā es pasauli neizmainīšu. Domāju, ka man kā Sprīdītim jāredz dzīve “pa īstam”. 

 

Pēc sešiem darba gadiem Londonā 2013. gadā uzkāpu uz riteņa un devos uz Indijas pusi. Mani mudināja gan garīgie meklējumi, gan arī – meklēju iedvesmu jaunam karjeras virzienam. Bija radusies interese par produktu dizainu, kas varētu būt mans ceļš mainīt šo pasauli. Smieklīgi, bet biju ticis tikai līdz Amsterdamai, kur man bija iespēja nakšņot uz laivas, es sapratu, ka ir lieliski dzīvot uz peldošas mājas, bet vajadzīga arī saskare ar zemi. Tā radās doma par amfībijas tipa mājiņām, kas būtu piemērotas dzīvošanai gan uz ūdens, gan zemes. 

 

Vai nebija bail pamest labi apmaksātu darbu Londonā un doties avantūristiskā ceļojumā pa pasauli?

Cilvēki, it īpaši Austrumos, mani uzskatīja par traku, bet - Londonas apstākļiem ainavu architekta alga ir itin viduvēja, nekādus iekrājumus izveidot nevar. Aizbraucot no Londonas, man vēl nebija nomaksāts studentu kredīts, un man bija bail par finansiālo aspektu. Braucu ļoti lētā veidā, tērējot apmēram piecus eiro dienā, nakšņoju teltī, mani ļoti daudz izmitināja gan latvieši, gan vietējie draugi un paziņas. Ceļoju četrus gadus un nobraucu 30 tūkstošus kilometru. Apmēram pusgadu dzīvoju un strādāju Stambulā, Dubajā, Šanhajā un Pekinā, pelnīju labi un varēju atdot arī studiju kredītus.

 

Stambulā mani uzņēma Jūras un navigācijas profesora ģimenē, un man bija iespēja bez maksas studēt Navigācijas inženiera zinības Stambulas universitātē. Tas ir tikai viens no pozitīvajiem stāstiem. Un tas nebūtu bijis iespējams Londonā, vāveres ritenī, kur tev jāstrādā 90 stundas nedēļā uzņēmumam, kuŗā tev nekas nepieder.

 

Ceļojumi mani noveda budistu klosterī Taizemē. Noskuvu uzacis, daudz laika pavadīju sevis un dzīves jēgas meklējumos. Un tad sapratu, ka vajag atgriezties - savās lauku mājās Smiltenē, ko cēlis mans vecvectēvs. Sapratu, ka tieši šeit varu īstenot savas profesionālās ambīcijas. Pēc četriem gadiem, 2017. gada augustā atgriezos Latvijā.

 

Nu īstens latviešu Sprīdīša stāsts! 

Uzaugu Smiltenē pie ezera, un mani vienmēr vilinājušas laivas. Bet tādas parasti pieder turīgiem cilvēkiem. Viens no maniem mērķiem bija “demokratizēt” pieejamību laivai. 2018. gadā nodibināju BeTRITON SIA. Pieteicāmies Latvijas Investīciju un atbalsta aģentūras (LIAA) grantiem, iestājāmies Valmieras biznesa inkubatorā, saņēmām arī atbalstu no Smiltenes novada pašvaldības un Lauku atbalsta dienesta, vēlāk – arī Norvēģijas grantu programmas atbalstu. 

 

Pirmais BeTRITON prototips radās divu gadu laikā 2020. gadā, pandēmijas apstākļos. Mūsu produktu ātri vien uzķēra arī prese: Reuters, Deutche Welle, Der Spiegel, atzīstot to kā jaunu sociālās distancēšanās veidu. Interese bija, izdevās piesaistīt pirmos investorus. 

 

Man pievienojušies divi līdzīpašnieki – 2021. gadā mans brālis Renārs Lauzis, kuŗš vadījis lielus sporta veikalus Latvijā. Viņš atbild par ražošanu, detaļām un piegādes ķēdēm. Un Edgars Koks, mechānikas inženieris, strādājis aviācijas industrijā. Kaut arī visi atzīst, ka ideja un produkts ir ļoti labi, tomēr finansējumu dabūt nav viegli, un ir ļoti daudz jāklauvē pie durvīm un jāstāsta un jāpārliecina. 

 

Ka jums veicas ar investīciju piesaisti?

Šobrīd esam piesaistījuši 300 tūkstošus eiro no dažādiem investoriem Baltijā, Amerikā, Singapūrā, Japānā. Nākamajā posmā plānojam piesaistīt līdz 300 tūkstošiem eiro, meklējam “eņģeļu” investorus un “pūļa finansējumu” (equity crowdfunding). Atšķirība no ierastā pūļa finansējuma kampaņām katrs, kas investēs mūsu uzņēmumā kaut vai nelielu summu, kļūs par kapitāldaļu īpašnieku – tādā veidā mēs augam kopā. 

 

Vai produkts jau ir tirgū?

Esam jau veikuši pirmo pārdošanu Šveices kompānijai Insel auf Rädern GmbH, kas darbojas pie Konstances ezera. Sadarbojoties ar šo kompāniju, ceram sākt savu ceļu tirgū, jo savu galveno noietu redzam Rietumeiropā un Ziemeļamerikā. Šobrīd lielākā interese ir no Šveices, Holandes un Vācijas. Produkts tiek lietots, bet, protams, ir lietas, kas vēl jāpielāgo. Pašreiz mums ir 170 priekšpasūtījumi, kas faktiski nozīmē, ka cilvēks, samaksājot 100 eiro, rezervē sev vietu rindā. Pasūtījumi ienākuši gandrīz no visas pasaules. 

 

Kā šobrīd notiek produkta ražošana?

Mums ir studija Zeltiņos, Smiltenes novadā, un neliela ražotne Valmierā. Tur sametinām ierīces metalla rāmi un veicam arī pārējo komplektāciju. Elektromotorus pasūtam no citiem ražotājiem un iestrādājam mūsu Tritonā. Piemēram, elektriskās baterijas pasūtam no ražotāja, kas piegādā baterijas Vācijas pastam, kur daudzi pastnieki brauc ar elektroriteņiem. Ja visas detaļas ir uz vietas, tad lielāko daļu produkta komplektācijas varam veikt 12 stundu laikā.

 

Kas ir galvenais, ko vajadzētu zināt par BeTRITON?

Tas ir velosipēds ar elektromotoru, ļoti demokratiska maza laiva, ko arī darbina elektromotors, un ir iespēja pārvilkt pāri cieto jumtu, pārvēršot ierīci drošā naktsmītnē. Var arī novietot BeTRITON krastā un gulēt kā teltī uz zemes. Mūsu braucamrīks kā velosipēds domāts diviem cilvēkiem – vadītājam un pasažierim. Ļoti viegla vadāmība – ritenī iestrādāts spēcīgs elektrodzinējs ar divām 2,8 kilovatstundu (kwh) baterijām, un pedāļu mīšana ir viegla. Motorā ir ātrumkārba - kā mašīnai, un tas pats automātiski pārslēdz ātrumus, ir arī atpakaļgaita un bateriju rekuperācija. Braucot ar velosipēdu, bateriju pietiks 150 kilometriem, braucot pa ūdeni – 25 kilometriem. Baterijas var uzlādēt pie parasta elektrības kontakta, pilns uzlādēšanās laiks ir apmēram astoņas stundas. Ceļojot parasti pirmajā naktī baterija vēl nav jāuzlādē, var palikt jebkur, bet otro nakti vajadzētu plānot kempingā, kur pieejama elektrība. Ja tomēr baterija izbeidzas negaidīti, tad jālieto pedāļu spēks, bet laiva nodrošināta ar airi. Ierīce bez pasažieriem un bagāžas sver 208 kg. Velosipēds aprīkots ar pagriezienu ugunīm, bremžu ugunīm, hidrauliskām bremzēm, navigācijas un enkura apgaismojumu.

 

Naktsguļai atvēlētās vietas platums ir 97 cm un gaŗums 210 cm. Somas var pa nakti izkarināt ārpusē uz ūdens, un tas arī atbrīvo vietu kabīnē. Ir iekšpuses apgaismojums un USB lādēšanas ierīce. Logiem priekšā aizvelkami aizkari. Ēdiena gatavošanai jāņem līdzi kāda tūristu plītiņa vai prīmuss, bet Tritonā ir divi koka soli, no kuŗiem vienu var apgriezt otrādi un izmantot kā galdu. Plītiņas izmantošana kabīnē ir droša, jo tā veidota no metalla un stikla šķiedras materiāla. 

 

Vai Latvijā BeTRITON ir pieejams?

Latvijā piedāvājam BeTRITON īrei Smiltenē. Šeit ir konkrēts maršruts: 40 km veloceļš, divi dažādi ezeri, kuŗos var pabraukāt un palikt pa nakti. Piemēram, vakar mūsu klienti bija tēvs ar dēlu, atbraukuši speciāli no Amsterdamas. Viņi divas dienas brauca ar Tritonu, palika pa nakti uz ezera, kaut arī gāza lietus, un atgriezās ļoti apmierināti. Dēls teica, ka esot bijuši 10 punkti no 10! 

 

Kāda ir iespējamā BeTRITON cena?

Produkts ir gana sarežģīts, un jauna pilnībā nokomplektēta transportlīdzekļa cena būtu ap 21 000 Eiro. Lai cenu samazinātu apmēram uz pusi un padarītu klientam draudzīgāku, plānojam vienu sezonu BeTRITON īrēt, un pēc tam pārdot. Jāpiebilst, ka šī cena veidojas, ražojot produktu pa vienai vienībai. Ja saņemsim investīcijas un varēsim attīstīt lielāku partiju ražošanu, tad cena arī attiecīgi samazināsies.

 

Vai nākotnē redzat, ka varētu izaugt BETRITON rūpnīca?

Jā, protams! Tas arī ir mūsu gala mērķis. Ideālā variantā mūsu ražotne ir zaļa, videi draudzīga. 

 

Modris Apsītis, Smiltenes novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos: “Mēs esam ārkārtīgi priecīgi un lepni, ka Aigars ar Liju ir atjaunojuši senču mājas un atgriezušies Smiltenes novadā un arī savu biznesu uzsākuši šeit.

 

Pirmais BeTRITON prototips tapa ar Smiltenes novada pašvaldības grantu programmas "Esi uzņēmējs Smiltenes novadā" atbalstu. Sākotnēji, ne visiem bija viegli noticēt tik pārdrošām idejām, bet – tas ir izdevies! Tāpat liels ieguvums ir tas, ka Aigars ar Liju ar savu radošumu, enerģiju, zināšanām, globālo pieredzi un iesaisti palīdz veidot arī vietējo sabiedrību un kopienu daudz atvērtāku un radošāku, kas noteikti ir kā ieguvums citu radošu ideju attīstībai novadā.” 

 

 


 

Atpakaļ