LĀZA (Latviešu ārstu un zobārstu apvienības) valdes priekšsēdis profesors Dr. Uģis Gruntmanis intervijā Ligitai Kovtunai 08.12.2015
Vispirms apsveicam jūs, jaunu darba cēlienu sākot! Septembŗa pirmajās dienās, Dziesmu svētkos Sanhosē, pēc tradicijas, notika arī LĀZAs brokastis, kuŗu laikā nolasīja jūsu iedvesmojošo uzrunu kollēgām. Ko jau esat paspējuši izdarīt?
Pirmais solis jau sperts gribam apzināt pilnīgi visus kollēgas, kas strādā ārpus Latvijas, kopš Jāņiem ir izveidota un darbojas LĀZAs mājaslapa, profesore Dr. Daina Dreimane ir izveidojusi mūsu lapu Facebook LĀZA pasaulē, kur rosās ap 150 kollēgu. Notiek aktuālas diskusijas, domu apmaiņa, kas padziļināti, cerams, attīstīsies mūsu mājaslapā, kad tā būs pilnveidota.
Par to uzrunu jā, aicināju mainīties uz augšu. LĀZA darbojas kopš 1947. gada, tātad jau drīz svinēsim 70 gadu jubileju. Ārstu emigrācija, jo īpaši pēc 2004. gada, ir strauji pieaugusi, simtiem ārstu ir devušies strādāt uz ārzemēm, īpaši daudz uz ES valstīm. Kollēgas, aktīvi darbojoties, ir guvuši pieredzi, taču nav tādas latviskās medicīniskās mājas, kas mūs vienotu, saturētu kopā, parādītu, kur esam, kādā jomā darbojamies un kādi ir mūsu mazie un lielie sasniegumi.
Īpaši svarīgi mūsu kontakti ir jaunajiem ārstiem, pēdējo gadu medicīnas studentiem un rezidentiem, ar mājaslapas un facebook lapas starpniecību viņi varēs uzzināt, redz, šai pilsētā jau strādā kāds latviešu dakteris Jānis, Ilze, Uģis... Un, ja vajag palīdzību vai padomu, varu sākt sarunu un zināt, kur vērsties un kā šo personu sasniegt. Lūk, tas arī ir mūsu galvenais darbs turpmākos četrus gadus palīdzēt jaunajiem kollēgām no Latvijas ar stažēšanās iespējām ārzemēs, jo tas būtiski uzlabo sapratni, kā vajadzētu būt Latvijā. Pašreiz mūsu ārzemju ārstu sarakstā ir 360 kollēgas, un cerams, ka tas vēl tiks būtiski papildināts.
Taču jūs pats, neraugoties uz aktīvo darbu Teksasas universitātē Southwestern (University of Texas Southwestern), tomēr esat gatavs strādāt Latvijas sabiedrības labā. Kāpēc?
Latvijas pirmais prezidents Čakste teica: Ikviena pienākums ir ziedot daļu sava laika vispārībai latviešu tautai, strādājot šādā vai tādā veidā. Domāju, ka tieši tāpēc profesori Zariņi izveidojuši savu fondu, kas atbalsta jaunos ārstus ar stipendijām, pie profesora Kristapa Keggi ir bijuši simtiem latviešu ārstu, LĀZA atbalstam profesora I. Lazovska fondu un Dr. Jānis Dimants pulcē Latvijas mediķus uz apaļo galdu diskusijām. No savas pieredzes apzinos, ka jaunie ārsti ar nelielu palīdzību pareizā brīdī un laikā var kļūt labāki, gudrāki, kas saprot, kā lietas darbojas citur un paņemt labāko no šīm prakses vietām un attīstīt Latvijā. Acīmredzot ir svarīgs motīvs, pārliecība un vēlēšanās darīt, lai, kopā strādājot, kaut ko patiešām vērtīgu paveiktu. Galvenais lai paveiktu Latvijai, Latvijas medicīnai nozīmīgus darbus.
Cik kollēgu darbojas LĀZĀ?
Aktīvi, gadiem ejot, bija palikuši apmēram 100 biedri, galvenokārt ASV un Kanadas latviešu kollēgas, kas no Latvijas izbrauca pag. gs. 40. gados, taču tagad LĀZA paplašinām ar kollēgām no ES valstīm, kas tur devušies pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, un tādu ir simtiem. Ap 1996. gadu, kad aizbraucu es, kopumā aizbrauca kādi 20, viņu vidū Gundars Katlaps, Juris Lazovskis, Atis Bārzdiņš, Daina Dreimane, Irēna Baumane, Dainis Irbe u.c. Eiropā ir ļoti, ļoti daudz mūsu kollēgu, īpaši Zviedrijā un Vācijā. Un visi manis uzrunātie ir aktīvi sūtījuši savu paziņu vārdus, pilsētas un speciālitātes un izteikuši gatavību sadarboties. Paši vien ne jau kāds no augšas rosinās mūs apvienoties kopīgam darbam. Es tiešām jūtu, ka mēs visi kopā varam padarīt LĀZA par aktīvu mūsu satikšanās vietu, kur mēs katrs dodam savu pienesumu, katrs uzņemamies atbildību par kāda mazas, bet būtiskas jomas sakārtošanu, nākam ar savām iniciātīvām.
Latviskie kontakti ir viena puse, bet otra profesionālās pieredzes apmaiņa, dalīšanās zinātniskajā, pētniecības u. c. darbībā. Un to jau vislabāk darīt, izmantojot drukāto vārdu. Vai LĀZAs Apkārtraksts arī dabūs jaunu elpu?
Par to šobrīd notiek diskusija, jo viss atkarīgs no tā, kā veiksies ar biedru piesaisti, jo no tā, savukārt, atkarīgas LĀZA finances. Protams, vecākā gadagājuma cilvēki vēlas drukāto Apkārtrakstu, un mēs vēlamies, lai viņi, kas nestrādā tīmekļa vidē, arī varētu aktīvi piedalīties mūsu darbībā. Vai to izdosim elektroniski un pasūtināsim, vai turpināsim izdot drukas formā, rādīs laiks. Jaunie papīru ne sevišķi vēlas lasīt un par to maksāt.
Jūs visu laiku arī turat roku uz pulsa attiecībā uz medicīnas problēmām Latvijā. Šobrīd aktuālākais jautājums ir veselības aprūpes pieejamība, par ko runāsim arī Laika un LĀZAS kārtējā, nu jau septītajā apaļā galda diskusijā.
Viedoklis, ko izteikšu, ir mans personīgais, nevis LĀZAs oficiālais viedoklis. Proti, sākot ar 1990. gadu, Latvijas valdībai medicīnas aprūpe vārdos un it sevišķi pirms vēlēšanām ir bijusi svarīga tēma. Pēc vēlēšanām visus šos 25 gadus tā ir atstāta pilnīga pabērna lomā: tai tiek atvēlēts vismazākais budžeta procents (zem 3,0% šobrīd) ES; polītiķiem nav spēka un gribas pateikt skaidri, ka valsts ir spējīga medicīnai veltīt tikai 600,- eiro gadā uz vienu cilvēku. Kopā ņemot privāto un valsts maksājumu, tas ir 900 eiro gadā. Privātā out of pocket daļa tātad sastāda gandrīz 40% (ASV out of pocket ir 12,5%), tā ir absolūta Latvijas iedzīvotāju, it sevišķi to 90%, kas atalgojumā saņem 650 eiro un mazāk mēnesī, diskriminācija, viņi pie ārsta neiet, jo to nevar atļauties, nopietnas slimības netiek savlaikus atklātas, un viņi priekšlaikus mirst! Valstis, kuŗas medicīnai atvēl vismazāk Jaunzēlande, Japāna un Anglija no valsts budžeta uz vienu cilvēku tērē apmēram 3000,- eiro. Katrs nākamais Latvijas veselības ministrs apgalvo, ka medicīniskā aprūpe valstī ir pieejama, taču kā tas iespējams, ja mēs Latvijā lietojam tos pašus testus, medikamentus, tās pašas operācijas, aparatūru, ko visā pasaulē kā to var izdarīt par 650 eiro?
Polītiķiem ir vai nu skaidri jāpasaka, ka augstas kvalitātes veselības aprūpe par valsts līdzekļiem nav pieejama, vai jāizveido sociālā veselības aprūpes apdrošināšana pēc Igaunijas parauga, strauji jāattīsta papildu obligātā privātā apdrošināšana, līdzīgi, kā tas ir Austrālijā. Nedrīkst palikt status quo tas, kas ir turpinājies 25 gadus, Latvijas valstī veselības aprūpe ir jāgaida mēnešiem, un tā nav pieejama. Ja cilvēkam nav naudas. Pirms mūsu intervijas paskatījos statistiku 90% Latvijas iedzīvotāju 2012. gadā nopelnīja mazāk par 650,- eiro mēnesī ar to taču nevar nosegt medicīnas privātās izmaksas.
Pārtikušiem cilvēkiem īstenībā valdība nav vajadzīga viņi iet pie privātārstiem, viņi atļaujas privāto apsardzi, privātās skolas, bērnudārzus, taču pieejama veselības aprūpe un izglītības sistēma nepieciešama vidusslānim un zemāk apmaksātajiem tas ir skaidrs, taču Latvijas polītiķi būtībā uztraucas tikai par pašu pārtikušāko slāni. Kā tā var būt, ka cilvēkam ar mazākiem ienākumiem ir jāmaksā valstij lielāki nodokļi. Tāpēc, ka Latvijas nodokļu sistēma ir regresīva. Pārtikušais slānis Latvijā maksā nesalīdzināmi mazākus nodokļus nekā citās ES valstīs. Un kas tā bija par brēku, kad nāca ierosinājums procentuāli uzsveru procentuāli palielināt pārtikušajiem sociālo nodokli līdz trūcīgo līmenim! Tas ir vienkārši amorāli, kas joprojām notiek Latvijā! Kā var Jūrmalas dārgajiem īpašumiem piemērot 70% īpašuma nodokļa atlaidi? Kā var ar lielākiem nodokļiem neaplikt dārgo automašīnu īpašniekus, zinot, ka Latvijā šo dārgo automobiļu procentuāli ir vairāk nekā Spānijā, Francijā? Kā gan lai kaut kas paliktu pāri medicīnas aprūpei, augstākai izglītībai?! Izglītība?
Statistika no pasaules PISA pētījuma rāda, ka Latvijas trūcīgie bērni saņem sliktāku izglītību, un šī atšķirība starp trūcīgo un pārtikušo vecāku bērniem arvien palielinās, kamēr Igaunijā šīs atšķirības nav tik lielas, bet Skandinavijas valstīs tās ir vēl daudz mazākas. Tas izraisa to, ka trūcīgie bērni nenonāks augstskolās (jo sekmes nav tik labas, lai saņemtu valsts apmaksātas vietas, vecākiem nav naudas, lai par tām samaksātu privāti). Viņi nekļūs par produktīviem sabiedrības locekļiem. Tā ir traģēdija, kas notiek un spiež cilvēkus izbraukt no Latvijas, redzot šo pieaugošo nevienlīdzību un iespēju ierobežotību, ja neesi no pārtikušas ģimenes. Vai tiešām tā ir tāda Latvija, kādu mēs gribam redzēt? Kā teica Reinis Kaudzīte: Cilvēkam jāatbild ne vien par to, ko viņš ir darījis, bet arī par to, ko viņš nav darījis.
Ir jau bijuši mēģinājumi reformēt veselības aizsardzības sistēmu Latvijā, ne tik sen to mēģināja izdarīt ministre Ingrīda Circene, pēc Lietuvas parauga mēģinot sajūgt veselības aprūpi ar nodokļiem, tādējādi vēl arī cerot panākt blakusefektu izskaužot ēnu ekonomiku.
Bet pašā Lietuvā jau šī sistēma nedarbojas, ir dārgāka nekā Igaunijā un rezultāti daudz sliktāki. Kāpēc pārņemt sliktāko paraugu? Bet Igaunijā sistēma darbojas, jo, pirmām kārtām, ir samērīgi plānota nauda, kas sistēmā ienāk no valsts 800 eiro gadā un no privātpersonām 200 eiro gadā.
Arī es līdz kādam brīdim sākotnēji šai Circenes reformai piekritu, līdz atdūrāmies pret jautājumu, kā tiktu nodrošināta nodokļu iekasēšana. Ne jau ārsts iekasēs un ne jau kontrolēs nodokļu iemaksas tas jānodrošina valstij, taču kamēr valstī nav elektroniskās pacientu kartes, tas ir praktiski neiespējami. Ja šī e-karte būtu, vienā no tās stūrīšiem parādītos katra pacienta apdrošināšana tā vai nu ir, vai nav.
Neskaitīsim naudu svešā kabatā, un tomēr nav nekāds noslēpums, ka medicīnas administrācijas darbinieki jeb tā sauktie slimnīcu valdes locekļi saņem nesamērīgi lielu atalgojumu salīdzinājumā ar ārstiem, nemaz nerunājot par pārējo medicīnas personālu...
Tā nav nekāda sveša nauda! Tā ir mūsējā, Latvijas valsts nauda! Skaitīsim gan! Ja valsts medicīnā iegulda šos 3% no iekšzemes kopprodukta, kas ir vismazāk no ES valstīm, tad nevar būt daži medicīnas pakalpojumi, kas sev dabūjuši tik lielu gabalu no kopīgā mazumiņa. Nevar būt tā, ka tie daži, kas tikuši pie šī gabala, pelna vairāk nekā attīstītajās Rietumu valstīs. Palūkojos atkal statistikā: Latvija ir trešā vietā pasaulē pēc datortomografu skaita, uz 1 miljonu iedzīvotāju, ceturtā vietā pēc izdarīto datortomografiju skaita. Tā nedrīkst būt ir sapirktas šīs ļoti dārgās mašīnas, kas netiek izmantotas. Beļģijā, piemēram, ir tikpat daudz tomografisko izmeklējumu pie gandrīz divtik mazāka mašīnu skaita.
Tātad, Beļģijā tās strādā, bet Latvijā stāv dīkā. Turklāt pētījumi un praktiskā pieredze rāda, ka 30 40% šo tomografijas testu nav vajadzīgi jo ārsta smadzenes nav iespējams aizvietot ar datortomografu, taču par šīm smadzenēm Latvijā maksā ļoti maz un tās nav izdevīgas dārga aparātūra nes daudz lielāku peļņu. Līdzīgi ir ar stentiem kardioloģijā. Latvija ir otrajā vietā (pēc Vācijas) pēc izdarīto stentu procedūru skaita, taču kādi ir rezultāti? Valstis, kuŗās stentu operāciju ir pēc skaita mazāk, sirds veselības problēma ir risinājusies labvēlīgākā virzienā un mirstība samazinājusies daudz straujāk.
Un vēl Latvijā, manuprāt, daudz par daudz izraksta dārgos medikamentus. Piemēram, pretholesterīna zāles, ko Amerikā 90% aizstāj ar t. s. līdzvērtīgajiem medikamentiem jeb ģenerikiem, kas ir stipri lētāki un ar absolūti līdzvērtīgu iedarbību. Latvijā joprojām turpina izrakstīt no dārgā, pat visdārgākā gala. Kāpēc? Un tas viss no šī mazā budžeta!
Vai, būdams ārsts endokrinologs, piekritīsit, ka šo jaunlaiku biedu holesterīnu vispār var rēgulēt ar pareizu uzturu, nemaz nevajag zāles?
Nu, nevar gan! Īpaši ar latviešu virtuvei raksturīgiem ēdieniem... Ja nu stingri ievēro t. s. Vidusjūras diētu, tad varbūt, tomēr pret holesterīnu ir jāizturas nopietni.
Vai veselības aprūpes pieejamībā Latvijai derētu mācīties no Amerikas, kur jau gandrīz divdesmit gadus strādājat?
Veselības aprūpes pieejamības jautājumā nu gan ne Amerikā joprojām ir lielas problēmas attiecībā uz medicīnas pakalpojumu cenām un pakalpojumu pieejamību. Toties ārstu apmācības sistēma nenoliedzami ir labākā pasaulē ārstus apmāca kvalitātīvi un secīgi. Mācīties der no Igaunijas , kuŗus pakalpojumus un kā apmaksāt, kā orgnizēt veselības aprūpes apmaksas sistēmu, no Jauzēlandes kā panākt lētāku medikamentu iepirkšanu, no ASV kā apmācīt medicīnas studentus un rezidentus, no Austrālijas kā ieviest privāto apdrošināšanu papildus valsts apmaksātai veselības aprūpei, no Anglijas kā analizēt izmeklējumu/medikamentu cost effectiveness.
Un absolūti nepieciešama mūsdienās ir pacienta elektroniskā karte, kuŗā ārsts redz visu kopainu un var deleģēt medmāsai ikdienas kontroli par problemātisku pacientu. Piemēram, atgādinot par kārtējo nepieciešamo vizīti, zāļu lietošanu, kā arī kontrolēt asinsspiediena, glukozes līmeņa mērījumus, vakcinācijas utt. Valsts ir pārsteigta, ka sievietes neiet uz mammografijas skrīningu? Bet kas izsūta šos uzaicinājumus kaut kāds Nacionālais veselības dienests, nevis pacienta ārsts! Kāpēc lai cilvēks uzticētos kādai nezināmai aģentūrai? E-karte ļautu ārstam šādus uzaicinājumus izsūtīt no savas prakses vietas un tad cilvēki apmeklētu skrīninga procedūras daudz labāk esmu par to pārliecināts, taču ierēdņi diez vai to saprot. Te ir runa pirmām kārtām par savstarpējo uzticību starp pacientu un ārstu, to neaizstās nekādas modernās technoloģijas.
P. S. Visiem kollēgām, kas to vēl nav izdarījuši, lūdzu atsūtiet savu vārdu, uzvārdu, speciālitāti, pilsētu, valsti, e-pastu, tālruņa numuru, ja vēlaties kļūt par aktīvu LĀZAs biedru! Sūtiet uz manu e-pastu ugis.gruntmanis@gmail.com. Latvijas studentiem un rezidentiem. Jūsu pieredze ir ļoti nepieciešama. Visi kopā mēs varam daudz palīdzēt viņiem!
Jūsu Uģis Gruntmanis
No redakcijas.
Ja jums, cienījamie lasītāji un latviešu ārsti, kas izlasījāt šo sarunu, radušies kādi jautājumi, ko vēlaties uzdot LR veselības ministram Guntim Belēvičam, rakstiet uz redakcijas e-pastu! Ministrs ir apstiprinājis savu ierašanos LĀZAs un redakcijas rīkotajā apaļā galda diskusijā š. g. 15. decembrī.
Atpakaļ
Apskatīt komentārus (0)