EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Vai ministra demisija mainīs politisko kultūru Latvijā?
114976
Foto: LETA

Sallija Benfelde    24.11.2020

 

 

Uz šo jautājumu pirmā atbilde, ne mirkli neapdomājoties ir – nemainīs. Kā tajā sakāmvārdā: notiks, kad pūcei aste ziedēs. Pēdējo nedēļu notikumus apdomājot ar vēsu prātu, varētu teikt, ka cerība ir un ka vismaz dažās partijās vai to apvienībās varbūt kaut kas varētu mainīties. 

 

Bet par visu pēc kārtas.

 

12. novembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce paziņoja par savu demisiju, jo esot melojis, apgalvojot, ka bijušā partijas biedra Māŗa Mičerevska stāstītais esot nepatiesība. Tūlīt pēc tam Pūce atkāpās arī no partiju apvienības Attīstībai/Par! līdzpriekšsēža un savas partijas Latvijas Attīstībai (LA) valdes priekšsēža amata. Kā zināms, polītisko partiju apvienībā ir trīs partijas: Latvijas Attīstībai, Izaugsme  Kustība Par!.

 

Pūces gāzējs Māris Mičerevskis vispirms izstājās no partijas Latvijas Attīstībai, bet pēc tam publiski paziņoja, ka Pūce viņam uzreiz pēc Rīgas domes vēlēšanām prasījis sagādāt Rīgas domes deputāta autostāvvietu caurlaidi. Mičerevskis TV raidījumā arī parādīja īsziņu saraksti ar Pūci. Vēlāk publiskajā telpā parādījās arī informācija, ka šo caurlaidi izmantojusi viņa dzīvesbiedre. Šī informācija izraisīja asus pārmetumus un neizpratni, jo ministram bija dienesta automašīna, un iebraukšanai Vecrīgā speciāla papildu caurlaide nebija vajadzīga. Turklāt Juŗa Pūces ģimene nav nabadzīgi cilvēki, kuŗiem būtu problēma samaksāt par autostāvvietām, piemēram, pie veikaliem, ja tur būtu maksas stāvvietas.

 

Pēc šiem paziņojumiem ministrs apgalvoja, ka sarakste ar Mičerevski bijusi jokošanās, kā arī apgalvoja, ka divus gadus, kopš nav Rīgas domnieks, Rātsnama stāvvietas nav izmantojis. Tomēr jau pēc dienas ministrs paziņoja par atkāpšanos no amata. “Man ir kauns Latvijas sabiedrības priekšā un manu kollēgu partijā un partiju apvienībā priekšā, ka es esmu tā rīkojies. Arī draugu un ģimenes priekšā. Es par savu rīcību patiesi atvainojos un to no sirds nožēloju. Es esmu kļūdījies Rīgas pašvaldības autostāvvietu jautājumā, esmu patiesi izdarījis ļoti neveiksmīgu izvēli. Es esmu maldinājis savus kollēgas un Latvijas sabiedrību. (..)Nevēlos, lai jau tā sarežģītā politiskā vide mazinātu sabiedrības uzticību, jo tikai un vienīgi ar sabiedrības atbalstu un sapratni valsts ir spējīga attīstīties, pārvarot grūtības. Šobrīd, cīnoties ar pandēmiju un tās sekām, sabiedrības uzticība valdībai ir ļoti svarīga!  Es atzīstu savu kļūdu un uzņemos par to atbildību,” skaidroja Pūce.

 

Partijas Latvijas Attīstībai valdes loceklis Edgars Jaunups Latvijas Radio norādīja, ka pēc tam, kad atklājies, ka Pūce runājis nepatiesību, atkāpšanās no amata ir vīrišķīgs un nepieciešams solis. Līdzīgi to komentēja arī Saeimas deputāts, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs (Attīstībai/Par!). Tomēr jauko un godīgumu atbalstošo balsu korī nelielu pretrunu ienesa Rīgas pilsētas galva Mārtiņš Staķis (Attīstībai/Par!/Progresīvie), kuŗš atklāja, ka viņš uzdevis ziņas par caurlaides izmantošanu pārbaudīt, jo viņa “rīcībā bija pirmšķietama informācija, ka ministrs nav teicis taisnību, un es uz to vērsu uzmanību savā partijā”.

 

Tālāk viss notika gandrīz vai trillera cienīgā ātrumā un stilā. Polītologi pauda, ka Pūcem vajadzētu apdomāt savas tupmākās gaits polītikā. Savukārt  Attīstībai/Par! Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts uzsvēra, ka lēmums atgriezties Saeimā ir tikai Pūces ziņā un frakcijā iespēja viņu izslēgt neesot apspriesta.

 

“Polītiķiem nav pašlaik Latvijā pieņemts daudz atvainoties un uzņemties atbildību. Pirmais, ko gribu teikt, ka tomēr Pūces kungam ir jāpasaka paldies, ka viņš to ir darījis,”  sacīja Latvijas Attīstībai  Saeimas deputāte Inese Ikstena no Attīstībai/Par! frakcijas.

 

Pūce un Jaunups aicināja Rīgas Domes Attīstībai/Par!/Progresīvie frakcijai izslēgt no partijas LA aizgājušo nemiera cēlēju Māri Mičerevski. Savukārt Māris Mičerevskis vērsās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par nelikumīgu savas bijušās partijas  financēšanu, jo sponsori devuši naudu partijas biedriem, kuŗiem pašiem tādas naudas nav (runa ir par 2000, - eiro), lai tie savā vārdā to ziedotu partijai. KNAB pārbauda Mičerevska iesniegumu.

 

Rīgas Domes frakcija vēl domās, izslēgt vai neizslēgt tagad jau bezpartijisko Mičerevski no frakcijas. bet frakcija vēl domās, vai turpināt tālāko sadarbību ar Pūces partiju.

 

Saeima jau apstiprinājusi Juŗa Pūces deputāta mandātu, tagad viņš ir Saeimas deputāts, par spīti piketam pie Saeimas, kuŗa dalībnieki aicināja neapstiprināt Pūcem Saeimas deputāta mandātu.

 

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks paziņoja, ka viņa partijas biedra Pūces demisija ir zaudējums valdībai. Viņš aicināja vērtēt gan pārkāpuma smagumu, gan devumu reformas izveidē un valdības darbā. Pabriks arī nepiekrita, ka Pūcem būtu jānoliek arī Saeimas deputāta mandāts, tā izraisot dzēlīgas piezīmes un sašutuma vētru sabiedrībā. 

 

Bet pats Juris Pūce turpina taisnoties…

 

Visi šie notikumi, runas un pārrunas risinās dažādu nostāstu fonā polītikas aizkulisēs. Proti, jau sen tiek apgalvots, ka Edgars Jaunups ir partiju pavienības “kases” turētājs, kuŗš tad cenšas “bīdīt” sev un sponsoriem vajadzīgus lēmumus valstī. Tāpat arī tiek stāstīts, ka Jaunups kontrolējot savas partijas ministrus un visu, kas notiek apvienības amatpersonu kabinetos. Savos izteikumos to publiski apstiprinājis arī jau minētais Māris Mičerevskis. Turklāt jau labu laiku aizkulisēs klīst arī runas, ka Pūce gribot kļūt par premjeru. Grūti spriest, vai Pūcem būtu izdevies tāds “galma apvērsums”, jo valdību sastādīt no citām partijām, neņemot talkā Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), kas ir opozicijā, būtu neiespējamā misija. Kā zināms, divas pašreizējās koalīcijas partijas – Nacionālā apvienība (NA) un Jaunā konservātīvā partija (JKP) ir noraidījusi iespēju valdību veidot kopā ar ZZS, tāpat kā ar Saskaņu. Tagad acīmredzot tāds plāns, ja tas ir bijis, vairs nav iespējams.

 

Par to, ka nekas daudz nemainīsies, ja Saeimas frakcija Attīstībai/Par! turpinās turēties kopā, liek domāt arī tas, ka pēc tiesas sprieduma Saeimas Budžeta un finanču komisijas priekšsēdis Mārtiņš Bondars palika savā amatā, jo viņu kvēli aizstāvēja gan Juris Pūce, gan frakcija. Šogad aprīlī stājās spēkā Augstākās tiesas galīgais spriedums par 15 miljonu eiro piedziņu no “Latvijas Krājbankas” bijušās valdes locekļiem, tostarp arī no Bondara. Tādēļ, manuprāt, cerēt uz partijas Latvijas Attīstībai godaprātu nevar, atliek vien gaidīt, vai Par! spēs  rīkoties godīgi un atklāti.

 

 

 


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)



atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA