EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Par Latvijas laukiem domājot
80118

   01.08.2017

 

Jūlija beigās Jelgavā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU), viesojās Gerhardu stipendiju programmas pārvaldītāja Inguna Ozola no Floridas, ASV, lai tiktos ar līdz šim atbalstītajiem stipendiātiem un vienotos ar LLU Attīstības fonda pārstāvjiem par jaunās stipendijas izsludināšanu augustā, kuŗai jau astoto gadu aicināts pieteikties Universitātes 1. kursa studentus.

 

Artūrs un Ērika Gerhardi bija Amerikas latvieši, ar kuŗu financiālu atbalstu 2009. gadā LLU Attīstības fondā nodibināta Gerhardu stipendijas programma. Mecenāti jau ir Aizsaulē, un programmas pārvaldīšanu uzņēmušies Gerhardu tuvi draugi – Inguna un Pēteris Ozoli. Stipendiju programmas mērķis ir atbalstīt jaunus, talantīgus jauniešus, kuŗi savu dzīvi un profesionālo karjēru vēlas saistīt ar Latviju un tās lauku attīstību.

 

“Mēs meklējam īpašos cilvēkus, un līdz šim mums tas ir izdevies – esam atbalstījuši daudzus jauniešus, kuŗi vēlas darboties, kuŗiem ir idejas, vīzijas un spējas. Tāda bija Artūra Gerharda vēlēšanās un tāda savulaik arī bija galvenā iecere, dibinot stipendiju programmu LLU Attīstības fondā,” – teica Inguna Ozola, kuŗa ar lielu interesi klausījās klātesošo četru stipendiātu stāstos. Ar I. Ozolu tikās LLU studentes – Gerhardu stipendiātes Liene Gruņiere, Anna Ozoliņa un Elīza Ilze Malceniece, kā arī  absolvente Agita Medne.

 

Pārtikas technoloģijas fakultātes 3. kursa studente Liene Gruņiere kļuva par Gerhardu stipendiāti 2014./2015. studiju gadā. Mācību laikā pabijusi Slovēnijā, guvusi starptautisku studiju pieredzi, bet šobrīd viņa jau izmēģina savus spēkus kā pārtikas technoloģe uzņēmumā Latvijā un palīdz vecākiem viņu saimniecībā. Lienes darbadienas aizrit sulu ražošanas sistēmu radīšanā, bet brīvdienas – siena pļavā un mežā. Turklāt vēl gads jāaizvada studijās Jelgavā.

 

"Esmu lauku dzīves fane. Vasarā dzīvoju vecāku mājā Druvienā, Gulbenes pusē. Darbdienās strādāju uzņēmumā Very Berry un neteikšu, ka ir viegli apvienot teorētiskās zināšanas ar praktisko dzīvi, bet cenšos un eju uz priekšu. Dažreiz jūtos kā jauns, zaļš gurķis. Pēc darba gan sākas īstā lauku dzīve ar kūtīm un zāles pļaušanu, jo vecāki nodarbojas ar piena lopkopību. Tā sagadījies, ka jau divas nedēļas svētdienās mums mežā pazūd kāda telīte, līdz ar to visu svētdienu pavadām tos meklējot. Taču tieši tajos brīžos es saprotu ‒, kā man patīk dzīve laukos! Tā mums tāda kā ģimenes „izklaide” – citi brauc atpūsties, bet mums fiziskās aktīvitātes mežā, teļus meklējot!” smejoties saka Liene.

 

Uz I. Ozolas jautājumu par to, kas ir grūtāk,  mācīties vai strādāt, Liene nedomājot atbild ‒ strādāt. Kādreiz esot domājusi citādi, un bijis priekšstats, ka, piecos vakarā izejot no darba, diena galā. Taču šobrīd, kā pati atzīst, ir tik daudz jaunu ideju saistībā ar uzņēmumu, ka nemiers galvā turpinās arī pēc darba laikabeigām. 

 

Lauksaimniecības fakultātes absolvente Agita Medne par Gerhardu stipendiāti kļuva 2012./2013. studiju gadā. Pēc studiju beigšanas atgriezusies vecāku saimniecībā Tukuma pusē, kur nodarbojas ar dārzkopību un ogu audzēšanu. Turklāt papildus strādā arī minerālmēslu tirdzniecības uzņēmumā. "Strādāju uzņēmumā par tirgzinību speciālisti. Darbu ieguvu, pateicoties savai studiju un sabiedrisko aktīvitāšu pieredzei, un tagad „mācos strādājot”. Jāatzīst, ka tirgzinībās man līdz šim nebija plašu zināšanu, taču strādāju starptautiskā kompānijā, kur man ļoti noder angļu valodas zināšanas. Bez stipendijas tas nebūtu bijis iespējams, jo arī Erasmus+ studiju laikā, darbojoties ārzemēs, ļoti noderēja Gerhardu stipendija,” stāsta Agita.

 

Viesojoties ASV šā gada februārī, Agita tikās ar Ingunu un Pēteri Ozoliem Floridā un iepazinās ar Artūra Gerharda dzīves un atdusas vietu. Agita atzīst, ka nespēj iedomāties savus studiju gadus bez Gerhardu un Ozolu atbalsta ‒tas ļoti mainījis viņas dzīvi, un Agita izsaka lielu pateicību mecenātiem.

 

Techniskās fakultātes studiju programmas "Lietišķā enerģētika” 2. kursa studente Anna Ozoliņa kļuva par Gerhardu stipendiāti 2015./2016. studiju gadā. Stipendija viņai ir nozīmīgs atbalsts, un tagad viņa jau ir veikusi būtisku soli pretī savai profesionālajai izaugsmei, veicot studiju praksi Ķeguma HES.

 

"Mani interesē alternātīvā enerģētika, un uzskatu, „zaļā domāšana” ir mūsu nākotne. Teorētiskās zināšanas, ko gūstu universitātē, ir ļoti noderīgas un palīdz saprast nozari kopumā, bet praksē mēdz būt citādi. Tās jau vairs nav rotaļlietas kā bērnībā, bet gan technoloģijas un būves pavisam citos apmēros. HES ir unikālas būves, un ir būtiski saprast, kā  procesus vadīt. Mani prakses laikā bieži vien uzdevu dažādus, varbūt pat muļķīgus jautājumus prakses vadītājiem, bet tā bija mana iespēja gūt jaunas zināšanas,” stāsta Anna.

 

Anna atzīst, ka, pateicoties Gerhardu stipendijas dotajām iespējām, viņai ir laiks nopietni pievērsties studijām un nav jādomā par financiālajiem jautājumiem ikdienā.

 

Lauksaimniecības fakultātes 1. kursa studente Elīza Ilze Malceniece kļuva par Gerhardu stipendiāti 2016./2017. studiju gadā. Elīza ir aizvadījusi pirmo studiju gadu universitātē un šobrīd arvien skaidrāk saprot, ko īsti vēlas apgūt. Vasarā studente strādā ģimenes saimniecībā, kas nodarbojas ar dārzeņkopību. "Tā kā šobrīd ir „aktīvā sezona”, darba ir ļoti daudz – ne tikai ražas novākšanā, bet arī tirdzniecībā. Turklāt man vēl nav beigusies deju sezona, jo dejoju tautasdejas vasarā notiek koncerti.

 

Es vēlos dzīvot laukos! Cilvēki iet prom, bet laukiem vajadzētu būt otrādi ‒ ka viņi vairāk nāk uz laukiem. Protams, ja gribas labi dzīvot, ir smagi jāstrādā, un tas nav viegli. Mēs savā saimniecībā strādājam septiņas dienas nedēļā un  visas septiņas nedēļā arī piegādājam cilvēkiem svaigus dārzeņus. Tā kā esam „vidējais uzņēmums”, nevaram atļauties algot mārketinga speciālistu, lai skaisti dzīvotu. Taču, ja ir vēlēšanās un  gribasspēks, visu var izdarīt. Mani vecāki sāka no nekā, un šobrīd mums aug dārzeņi 50 hektaru platībā,  un tos reālizējam lielveikalos,” ar lepnumu par savu ģimeni stāsta Elīza. Viņa arī atzīst, ka Gerhardu stipendija viņai ir iemācījusi būt patstāvīgai un financiāli neatkarīgai no vecākiem.

 

Gerhardu stipendijai var pieteikties LLU studenti, vidējo vispārējo vai vidējo speciālo izglītību ieguvušie jaunieši, kuŗi izvēlējušies studēt LLU šādās pamatstudiju programmās: Lauksaimniecība, Ainavu architektūra un plānošana, Būvniecība, Vide un ūdenssaimniecība, Zemes ierīcība un mērniecība, Lauksaimniecības inženieŗzinātne, Lietišķā enerģētika, Mašīnu projektēšana un ražošana, Kokapstrāde, Mežzinātne, Pārtikas technoloģija, Veterinārmedicīna. Stipendija ‒ 145 eiro mēnesī ‒ studējošajam tiek izmaksāta 10 mēnešus gadā visu studiju laiku.

 


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)



atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA